След години чакане Столична община най-после обяви конкурс за изграждане на продължението на ключовия бул. „Тодор Каблешков“ в посока към бул. „Черни връх“ и "Симеоновско шосе". До 18 юли на „Московска“ 33 ще приемат оферти от фирми, които искат да работят по някоя от двете обособени позиции от обявената обществена поръчка. Първата е за изграждане по регулация на ул. “Филип Кутев“ от ул. “Сребърна“ до бул. “Симеоновско шосе“. Втората позиция е за строителството на бул. „Тодор Каблешков“ от ул. „Луи Айер“ до бул. „Черни връх“. При определяне на победителите най-голяма тежест ще има предложената цена - 60 т., следвана от оценката на техническите индикатори- 30 т., и периода за осъществяване на строителството- 10 т. Очакванията са, че работата по пробива на "Тодор Каблешков" ще започне през 2023 г.
Предложената от общината цена на строителството е 30,5 млн. лв. Стойността на първата обособена позиция е 13,5 млн. лв. Дължината на ул. „Филип Кутев“, която трябва да се преизгради, е 1,2 км. Общината предвижда дейностите да приключат за не повече от 270 дни. „Според функционалното си предназначение ул. ”Филип Кутев” в този участък принадлежи към първостепенната улична мрежа. Улицата е част от третия градски ринг и представлява продължение на бул. „Тодор Каблешков“. Изграждането му е от изключителна важност за подобряване на транспортната комуникация между южните квартали. С реализацията на тангенциалното трасе ще се постигне и пренасочване на транзитното движение от централната част на града, намаляване на трафика, както и намаляване на замърсяването на въздуха“, пише в поясненията към обявения конкурс. Досега е реализирано само едното платно на "Филип Кутев ", като бъдещият булевард би трябвало да бъде към два пъти по-широк.
Стойността на втората обособена позиция е 17 млн. лв. Разстоянието от бул. „Тодор Каблешков“, което трябва да се изгради - от ул. „Луи Айер“ до бул. „Черни връх“, е 1,41 км. Заложеният срок за приключване на обекта е една година. „Предмет на настоящата поръчка е изграждане на бул. "Тодор Каблешков" в пълен габарит и включва северно пътно платно с широчина 9.00 м., обособено трасе за релсов път, разположен централно с широчина 7.30 м., южно пътно платно с широчина 9.00 м., еднопосочни велоалеи по 2 м., тротоари средно 5.00 м., ново изграждане и реконструкция на инженерната инфраструктура в участъка, изграждане на водостоци и преход към коригирания участък на р. Дреновичка“, пише в поясненията към обявения конкурс.
Участниците в обявения конкурс трябва да са осъществили общ оборот от поне 15 млн. лева за изминалите три финансови години, да имат потвърден опит в строителството и по-специално в построяването на улици и булеварди в градски условия.
Управляващите в София от ГЕРБ обещават да изградят продължението на бул. "Тодор Каблешков" от повече от 10 години, като строителството на обекта бе заложено за финансиране в няколко капиталови програми на общината, без обаче реално да започне. През пролетта и лятото на 2020 г. Столична община възложи на компанията "Трейс Груп Холд" ремонта и разширението на около 1 км. от булеварда - от бул. "България" до ул. "Луи Айер". Дейностите трябваше да приключат през октомври същата година, но бяха отложени за следващата. Причината е, че от "Московска" 33 признаха на изпълнителя 80 дни за неработни заради лошо време и дейности на общинското дружество "Топлофикация". Въпросните дни бяха прибавени към 138-те дни, за колкото първоначално бе предвидено "Трейс Груп Холд" да предаде обекта. Така на фирмата бе спестена глобата за забавяне, която бе в размер на 1% дневно от стойността на реконструкцията - над 9 млн. лв. без ДДС. От Столична община поясниха, че изпълнителят не носи вина за забавянето на строителния график.
Разширение на метрото
Трейс груп холд" ще строи четири станции от бъдещото метро от центъра до "Слатина", а "Монолит София" - останалите две до "Арена Армеец", съобщи "Капитал". Метротунелът между тях пък ще се пробива от консорциум на турската "Доуш иншаат ве тиджарет", "Ултрастрой" и "Виа конструкт". За доставката на метровлаковете пък е избрана "Сименс". Новото метро към "Арена Армеец" ще струва общо 525 млн. лв. без ДДС, които ще дойдат от държавата, както и от общината, която взе заем за финансирането на участъка. Избраните фирми са предложили най-ниските цени за строителство от останалите кандидати, което вероятно е навело везните в полза на избора им - получили са и максимален брой точки на офертите си. Изборът на изпълнителите за слатинското метро може да се обжалва в двуседмичен срок и това да забави строителството. "Нека изчакаме подписването на договорите, но ако бъдем оптимисти и няма забавяния, изпълнението може да започне през есента на тази година. Заложили сме го да е готово през 2026 г.", коментира изпълнителният директор на "Метрополитен" Стоян Братоев.