Столична община възкресява идеята си за изграждане на нова станция на метрото между първия и втория метродиаметър, но този път намеренията са обектът да се строи изцяло с пари от бюджета на София и с евросредства по оперативна програма "Транспортна свързаност". Станцията ще се намира между кварталите „Люлин“ и „Обеля“ - в "Модерно предградие", а цената на изграждането й ще е 47 млн. лв. без ДДС. Общинското дружество "Метрополитен" обяви обществена поръчка за изготвяне на работен проект и строителство, както и за доставка на необходимото оборудване и въвеждане в експлоатация на метростанция до ж.п. гарата в "Обеля", която се намира на трасето София-Кюстендил-Белград. Според заданието новата станция ще е свързана с гарата. Сградата ще има три входа за пътници и един авариен. Срокът за подаване на документи за участие в търга за строежа на новия участък е 8 март.
Идеята за строителство на метростанция в района на гробищата при „Бакърена фабрика“ бе лансирана за пръв път през 2017 г. Тогава Столичният общински съвет прие предложението на американска частна компания, която имаше намерение да строи огромен жилищен комплекс в района, да плати 51 на сто от стойността на новата спирка. Тя трябваше да се намира между съществуващите станции „Сливница" и "Обеля". Останалите пари трябваше да дойдат от бюджета на София, като общата стойност на отклонението тогава се оценяваше на 24 млн. лв. От общинското дружество „Метрополитен“ изрично поясниха, че въпреки публично-частното партньорство собствеността на новата станция ще бъде изцяло негова и че интересът на американците да финансират обекта е, че след това спирката ще обслужва клиентите им в новия квартал.
От "Метрополитен" припомниха, че в първоначалния проект на метролинията от 2003 г. е предвидено на бул. „Панчо Владигеров“ да има спирка на метрото, но такава не е изградена, защото районът е слабо населен. Шефът на метрото инж. Стоян Братоев обаче настоя, че станция при "Бакърена фабрика" е нужна, тъй като разстоянието между спирките "Сливница" и "Обеля" е 2,2 км., а средното за другите метроточки е 1,1 км. Според Братоев новата спирка ще позволи и по-добро разпределение на интервалите за движение на влаковете. В доклада на „Метрополитен“ отпреди 6 г. се казваше, че в този участък вече има прокопан тунел и че обектът може да е готов за около 2,5 г.
В крайна сметка договорката с американската фирма не се осъществи. През 2020 г. стана ясно, че теренът от 106 дка зад хипермаркетите "Хит" и "Практикер", на който тя възнамеряваше да построи новия комплекс, е преминал в ръцете на компания, управлявана от бизнесмена Христо Чепишев. Преди 3 г. той представи в СОС намеренията си на същото място да построи ж.к. „Запад“. В него се очаква да живеят над 7 800 души. Разгънатата застроена площ на новия квартал ще е около 230 000 кв.м., като броят на апартаментите ще е около 2 000.
Първоначално проектът бе върнат поради липсата на детска градина и училище в бъдещия квартал. До отлагането се стигна, след като общинското предприятие "Софияплан" изчисли, че при запълването на целия капацитет на бъдещия ж.к. "Запад" към 2030 г. нужда от ясла ще имат минимум 209 деца, от градина - 298 деца, а от училище - около 500 ученици.
През 2021 г. инвеститорът показа преработените документи, в които вече присъстваше детска градина. По време на дискусиите обаче не стана ясно дали новият собственик на терена при "Бакърена фабрика" също ще се ангажира с изграждането на метростанция. Въпреки това в края на годината докладът за новия квартал "Запад" бе приет без никакви дискусии и с рядко срещано мнозинство, включващо както управляващите от ГЕРБ-СДС, така и "Демократична България" и БСП. Коалицията ВМРО-"Атака" се въздържа, а единственият против бе Борис Бонев от "Спаси София".
Без обществено обсъждане
Любопитното е, че "Метрополитен" обявява конкурса за строеж на новата метростанция, преди да са проведени задължителните обществени обсъждания за строителството на такъв важен общински проект. Преди дни районният кмет на „Люлин“ Милко Младенов е определил 25 януари като дата за запознаване с проекта за строеж на метроспирка в близост до гробищата на „Бакърена фабрика“, личи от сайта на София. На 24 януари същото трябва да се случи и в район „Връбница“. От „Люлин“ съобщават, че за участие в дискусията е поканен главният архитект на София Здравко Здравков, който е възложител на заданието, и екипът, подготвил проекта за изменение на устройствения план на зоната на бъдещото строителство. На 15 февруари в „Люлин“ е предвидено да се проведе заключително обществено обсъждане по темата.