След като в първата си година програмата на Столична община „Културно наследство“ не постигна нищо съществено, през този сезон по нея се наблюдава раздвижване. Седем емблематични сгради в центъра на София ще бъдат реставрирани по въпросната програма през 2022 г., съобщиха от „Московска“ 33. Списъкът с обектите предстои да бъде гласуван на предстоящата сесия на Столичния общински съвет в четвъртък. Експертният и програмният съвет на „Културно наследство“ са одобрили и две резервни сгради от общо 21-о подадени заявления в районите „Оборище“, „Средец“ и „Възраждане“. Сред одобрените проекти е и общинската сграда на ресторант „Синият лъв“, който се намира на улица „Иван Вазов“ №6. Преди време кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков изрази желание във въпросната сграда да бъде създадена детска градина. Останалите обекти, които ще бъдат подпомогнати от „Културно наследство“ през тази година, са:
-жилищно-търговска сграда, б. на Иван Кацаров, бул. „Ст. Стамболов“ № 52;
-жилищно-търговска сграда, ул. „Леге“ № 3;
- жилищно-търговска сграда, б. на Райна Данаилова, бул. „Кн. Мария Луиза“ № 65;
- жилищна сграда, б. на Нешо Салчев, ул. „Ген. Паренсов“ № 4;
- жилищно-търговска сграда, б. здание на Калпакциев, бул. „Хр. Ботев“ № 101;
-жилищно-търговска сграда, б. на Соломон Кокашвели, ул. „Княз Борис I“ № 143.
Резервните обекти са жилищна сграда на ул. „Добруджа“ № 7 и жилищна сграда на ул. „Московска“ № 21.
Основната задача на програмата "Културно наследство", която съществува от 2019 г., е изготвянето на проекти за изпълнението на укрепителни, реставрационни, консервационни и ремонтни дейности на сгради-недвижимо културно наследство от категории "национално", "местно", и "ансамблово значение", както и от категория "за сведение". Одобрените проекти получават общинско финансиране за обследване, съставяне на технически паспорт и изготвяне на инвестиционни проекти, за таксите по съгласуването и одобрението им, разрешителните за строеж и разходите по авторски надзор на проектантите по време на строителството. Програмата не допуска директно финансиране за извършването на строителните дейности. Частните собственици, които получат съдействие от общината, но не успеят да ремонтират обекта си в рамките на 24 месеца, трябва да върнат получените пари.
При представянето на отчета за 2020 г. стана ясно, че след първата сесия на програмата са одобрени четири сгради, от които три са на институции - Национален студентски дом на пл. "Народно събрание", административна сграда на БАН на ул. "Московска" и Институт по балканистика с център по тракология също на БАН и също на ул. "Московска". Единственият паметник на културата-частна собственост, одобрен за финансиране, бе жилищно-търговска сграда на ул. "Позитано". В крайна сметка обаче тя отпадна от процедурата, тъй като собствениците не успяха да осигурят подписите на всички притежатели на имоти. При дискусиите след първия отчетен период бе изразено становище, че Столична община трябва да облекчи условията за кандидатстване.