Столична община сериозно ощети жителите на София, които държат да знаят как се харчат местните им данъци и които искат да изкажат мнението си за разпределението на публичните средства. Управляващите в града организираха напълно бюрократично и формално обществено обсъждане на проектобюджета на столицата за 2022 г., което се проведе в работно време в сградата на Столичния куклен театър. Както "Сега" писа, преди дни градската управа обяви рекордни прогнозни постъпления за тази година - 2,078 милиарда лева. Рекордна е и програмата за ремонти и инвестиции в общината, която трябва да достигне 584 млн. лв.
Направи впечатление, че кметът Йорданка Фандъкова, която за поредна година не дойде на общественото обсъждане, не информира жителите на града за предстоящото събитие в социалните мрежи и не ги покани да се включат в дебата. Това не направиха и нейните заместници, нито пък представителите на управляващата коалиция ГЕРБ-СДС. В резултат в залата на театъра присъстваха предимно общинари, районни кметове и чиновници в общината, докато гражданите се брояха на пръсти. Така в дискусията изобщо липсваха коментари и въпроси от жители на райони като "Люлин" и "Младост", които бяха едни от най-активните и критичните към общината в миналите обществени обсъждания. Нямаше и представители на новите квартали като "Манастирски ливади", "Кръстова вада", "Витоша" и т.н., които досега също се включваха изключително емоционално в дискусиите.
Все пак успелите да дойдат на проявата също отправиха сериозни упреци към Фандъкова и екипа й. Живеещият в „Орландовци“ Мирослав Спасов поиска да разбере кога Столична община ще насочи повече инвестиции в северната част на София. Той изчисли, че едва около 1 на сто от парите за ремонти за 2022 г. са предвидени за район „Сердика“, в който се намира неговият квартал. "Тук бе казано, че с инвестиционната програма за 2022 г. ще бъдат покрити всички липсващи изходи на Северната скоростна тангента. Това не е така. Изходът точно в средата към бул. "Илиянци" и бул. "Лазар Михайлов", които трябва да обслужат кварталите "Бенковски","Орландовци" и "Военна рампа", не само че не е заложен като предложение в бюджета, но за него изобщо не се говори. Тези територии са лишени от всякакъв транспорт. Въпреки че Северната скоростна тангента минава на по-малко от километър от тях, те нямат достъп до нея“, коментира Спасов.
"Бул. "Илиянци" е абсолютно приоритетен проект за Столична община, но през тази година едва ли ще стигнем до откриването на строителна площадка. В нашето направление вече сме възложили проект по регулация на този булевард. Надявам се този проект да е готов до лятото, след което ще пуснем процедура за избор на строител. По всяка вероятност бул. "Илиянци" ще бъда възложен за изпълнение в капиталовата програма за 2023 г.“, отговори зам.-кметът по общественото строителство инж. Ангел Джоргов.
Общинският съветник от БСП Николай Николов попита кога най-после Столична община ще ремонтира и измести трамвайното трасе по бул. „Скобелев“ при тунела към НДК. "От 10 г. това е временно трасе, но то минава в непосредствена близост до жилищата на хората. Наскоро получих поредните оплаквания, ходих на място и видях с очите си как сградите се тресат. Кога най-накрая трасето ще бъде преместено в тунела, което общината обещава от години?", попита Николов.
"Да, този обект беше заложен и в капиталовата програма за 2021 г., но тогава нямахме достатъчно проектна готовност. Най-удачно е изместването на това трасе да стане успоредно с основния ремонт на тунела на НДК. Той е изключително належащ. Очаквам до 2 месеца да обявим процедурата както за реконструкцията на тунела, така и за преместването на трамвайната линия. Имаме осигурено финансиране", отговори Джоргов.
"Район "Панчарево" от години е най-пренебрегваният район в инвестиционно отношение, докато в същото време село Лозен е сред най-динамично развиващите се зони на София. Строи се без да има необходимата инфраструктура. Няма канализация, а непрекъснато се строят нови жилищни комплекси. Какво смятате да направите?“, попита Симеон Николов от Лозен.
"Предполагам, че визирате застрояването между Лозен и Герман. Доколкото аз съм запознат, там разрешенията за строеж са издадени с изгребни ями. Има неудобства от гледна точка на тяхното използване, но въпросното строителство е допустимо от закона. От собствените средства, които Столична община заделя за ремонти в районите, за район "Панчарево" се пада най-голямата сума - близо 1 милион от общо 10 милиона лева", гласеше отговорът на инж. Джоргов.