Медия без
политическа реклама

София се отказва да раздава терени срещу паркоместа

ГЕРБ ще запазят само възможността частни фирми да строят паркинги върху общински имоти срещу ползването им

През юни Фандъкова представи две възможности за публично-частно партньорство, но след това съпартийците й се отказаха от спорния вариант.
Илияна Кирилова
През юни Фандъкова представи две възможности за публично-частно партньорство, но след това съпартийците й се отказаха от спорния вариант.

След критики, че отварят нова вратичка за презастрояване на и без това пренаселените квартали в София, управляващите от ГЕРБ са на път да се откажат от идеята за раздаване на общински терени на частни фирми за строеж на сгради при условие, че в тях се изградят и паркинги, които след това се предоставят на Центъра за градска мобилност.

Шефът на финансовата комисия в Столичния общински съвет Георги Георгиев от ГЕРБ е внесъл предложение за промяна в "Програма за изграждане на паркинги с частни инвестиции на територията на Столична община", представена през юни от кмета Йорданка Фандъкова и от самия него. "Програмата предвижда като една от възможностите за заплащане на право на строеж - предоставяне на обособен обект в рамките на сграда - паркинг, като инвеститорът придобие в собственост останалата част от сградата. Предлагам тази възможност да бъде изключена от така предложената програма", се казва в предложението на Георгиев.

Като мотив той посочва, че е анализирана допълнителна информация относно притежаваните от общината терени в различни райони. "Предвид обстоятелството, че понастоящем е налице значителен брой имоти, отговарящи на посочените изисквания - за изграждане на паркинг за обществено ползване, предлагам тази възможност да се предвиди като единствена в програмата. Това решение се обуславя от наличието на достатъчен брой имоти, за които следва да се проучи инвеститорски интерес чрез обявяване на конкурсни процедури и едва в случай че такъв не се реализира, да се мисли за друга форма на публично-частно партньорство", пише в мотивите.

Така в програмата на управляващите за строеж на нови паркинги с частни средства остава единствено възможността те да се правят срещу преотстъпване на право на строеж за срок до 30 г. и разрешение инвеститорът да събира такса и абонамент от клиентите на паркинга. При представянето на проекта Фандъкова обяви, че след изтичането на срока собствеността върху терените ще остава за общината. Програмата на управляващите трябваше да бъде гласувана на 23 юли по време на последната сесия на Столичния общински съвет преди лятната ваканция, но в крайна сметка бе отложена за септември.  

ПРЕДИСТОРИЯ

Програмата за нови паркинги се появи на 11-ата година от управлението на Фандъкова. Въпреки че кметът от години говори за проблема с липсата на места за паркиране и за необходимостта от изграждане на повече паркинги в кварталите, през юни бяха обявени всичко на всичко три имота, за които ще бъде направен опит да се намери инвеститор. Единият от тях се намира на ул. "Черковна" в близост до предстоящата за откриване метростанция в ж.к. "Хаджи Димитър". На него може да се изгради многоетажен паркинг с 230 места. Второто петно е до Пета градска болница на бул. "Мария Луиза" и също е непосредствено до едноименната станция на метрото. Капацитетът на този паркинг, който също се предвижда да е многоетажен, е до 320 автомобила. Третият общински имот е на бул. "Данаил Николаев" и в момента на него се провежда пазарът за птици.   

През юни Фандъкова препотвърди намерението си Столичната община да строи със собствени средства единствено т.нар. буферни паркинги, разположени до станции на метрото. В същото време обаче от нейни отговори до опозицията се разбра, че през м.г. Центърът за градска мобилност е финансирал единствено довършването на буферния паркинг на бул. "Драган Цанков" в близост до ст. "Васил Левски". Въпреки че ежегодно присъства в капиталовата програма на Столичната община, и през тази година няма да бъде завършен нито паркингът при станция "Сливница", който е за около 300 автомобила, нито този при Централна гара.  

 

БЕЗ ИНТЕРЕС

Пак от отговори на Фандъкова стана ясно и че напук на сериозната липса на паркоместа в града, столичната управа не успява да оползотвори напълно капацитета на споменатите буферни паркинги. Информация за пет такива съоръжения, които се стопанистват от Центъра за градска мобилност, показа, че добре работят само паркингите, които се намират в квартали и гъсто населени зони, където местата се пълнят между 75 и 80 на сто. В същото време обаче интересът на шофьорите към паркингите в покрайните на София, като например на бул. "Цариградско шосе", е меко казано незадоволителен.

 

ИДЕЯ ОТ ОПОЗИЦИЯТА

И докато ГЕРБ постепенно се отказват от част от  предложените от самите тях варианти за изграждане на нови паркинги в София, още не я ясно каква ще е съдбата на искането на независимия съветник Борис Бонев от "Спаси София" за строеж на монтажни паркинги в кварталите с общински средства. Проектът на "Спаси София" предвижда общината да проучи възможността за изграждане на паркинги на един или повече етажи върху 10 общински терена, с което се цели създаването на над 3500 нови паркоместа. По три терена се предлагат в районите "Люлин", "Младост" и "Овча купел", а  един е в "Зона Б-18". Искането на Бонев е парите за тях да дойдат изцяло от общината и тя да събира приходите. Преди дни транспортната комисия отложи гласуването на доклада на Бонев за събирането на допълнителни документи.      

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата