Медия без
политическа реклама

София възлага ново проучване за Княжевския лифт

Опозицията обаче смята, че прибързано ще се похарчат 50 000 лв.

СОС ще гласува искане на кмета Фандъкова и главния архитект Здравко Здравков да платят 50 000 лв. за теренно проучване на Княжевския лифт.
Илияна Кирилова
СОС ще гласува искане на кмета Фандъкова и главния архитект Здравко Здравков да платят 50 000 лв. за теренно проучване на Княжевския лифт.

Управляващото мнозинство в Столичния общински съвет - коалициите ГЕРБ-СДС и ВМРО-"Атака", се готви да отпусне 50 000 лв. без ДДС на кмета Йорданка Фандъкова, за да се наеме външна фирма за проучване на Княжевския лифт. Това е пореден опит да общината да принуди собственика "Витоша ски" да възстанови въжената линия. Според експерти в СОС и представители на опозицията обаче парите ще бъдат похарчени напразно. Вместо това те предлагат управата на града да търси други начини построеното през 1962 г. съоръжение да заработи отново.

На сесията си днес столичният парламент ще гласува искане на Фандъкова да получи финансиране до размера на споменатата сума "за обследване възможностите за възстановяване на Княжевския лифт в рамките на съществуващите лифтови станции и съществуващите фундаменти".

Докладът вече бе обсъден в три комисии. Две от тях го утвърдиха, но го отхвърли единствената комисия в СОС, в която ГЕРБ-СДС и "Патриоти за София" нямат числено мнозинство над опозицията - по архитектура и градска среда. Тя обаче не е водеща по искането на Фандъкова и становището й най-вероятно няма да бъде взето под внимание при разискванията днес.

В предизборната си кампания миналата есен Йорданка Фандъкова обеща Княжевският лифт да започне да функционира отново най-късно през 2021 г. По време на дебатите тази седмица стана ясно, че със задачата за възстановянето му се е заел главният архитект на София Здравко Здравков. "Съдебно решение във връзка с лифта ни задължава да изпълним производството като цяло съоръжение. В тази връзка искаме да имаме доказателство, че това е физическо възможно, като възложим на външни експерти да проучат техническата възможност за възстановяването на лифта в съществуващите стълбове", поясни Здравков вчера при дебатите в комисия.

Собственикът на лифта - дружеството "Витоша ски", предлага линията да бъде възстановена, но с изграждането на три нови стълба. "Два от тях попадат в зона за парк, намираща се северно от Беловодски път, а един е в Природен парк Витоша. Това обаче със сигурност е свързано с провеждане на процедура по промяна на Плана за управление на природния парк, което ще отделечи още повече реализацията на проекта във времето", коментира Здравков.

Две от водещите компании в строителството на въжени линии, вкл. тази, която е построила Княжевския лифт, твърдят, че технически е невъзможно той да бъде възстановен в сегашното си трасе. Главният архитект обаче изрази мнение, след като е съществувал десетилетия с тези стъпки, лифтът може да бъде възстановен в съществуващото положение. Той допълни, че такова е било мнението и на експерти от МОСВ и министерството на земеделието. "Желанието ни е на база тази експертиза ние да вменим конкретни задължения на "Витоша ски" да изпълни дадените указания", обобщи Здравков. Той даде да се разбере и че вече е влязъл в контакт с международна фирма, която е изразила готовност да направи проучване.

Общинския съветник от опозиционната коалиция "Демократична България" и бивш директор на ПП "Витоша" Тома Белев опонира, че преди да се пристъпва към действия на терен, трябва напълно да се изяснят правните обстоятелства около Княжевския лифт. Белев поясни още, че според действащото законодателство не е задължително новите стълбове на лифта да се намират на същите места, на които са сегашните, стига да не се излиза от сервитута на съоръжението. "Арх. Здравков се позовава на изказвания на експерти в министерства, но аз се опасявам да взимаме решения за харчене на средства на базата на изказвания. Освен това трябва да се знае с какъв капацитет и как ще превозва хора лифтът след евентуалния ремонт, преди да се пристъпва към следващи действия", коментира той. Експертът от "Демократична България"  Борислав Милчев добави, че е прибързано да се отпускат 50 000 лв. преди да се направи анализ дали може стълбовете да се подредят по друг начин.     

СПОР

През юни Фандъкова съобщи, че София е наела юристи в опит да принуди "Витоша ски" да възстанови дейността на Княжевския лифт, след като общината е загубила окончателно делото за възстановяване на долната му станция. За горната решението се очаква по-късно през годината. Тогава тя каза, че според нея собственикът на съоръженията няма намерение да ремонтира лифта. "Собствениците им (на Княжевския и на Драгалевския лифт - б.р.) нямат желание да ги възстановят", каза Фандъкова. Тя се мотивира с факта, че дружеството е обжалвало заповедите на главния архитект за възстановяване на двете станции на Княжевския лифт. "Те разполагат със сериозни юристи, наехме и ние юристи, направихме правен анализ да излезем от този омагьосан кръг. Те се оправдават с противоречие на плана за управление на Витоша и Закона за горите. Имаме последователни стъпки да намерим решение без тяхна подкрепа. Търсим начин да принудим собствениците да възстановят лифтовете", каза Фандъкова.

ИСТОРИЯ

Княжевският лифт е първият кабинков лифт в България, пуснат в експлоатация през 1962 г. и спрян през 1994 г. заради аварии и липса на средства за отстраняването им. През 2007 г. Столична община проведе процедура за приватизацията му заедно с другите въжени линии на Витоша - Симеоновския, Драгалевския, ски влековете на "Алеко" и "Конярника". Началната цена е 8.2 милиона лева и търгът е спечелен от "Витоша ски" ЕАД, което е собственост на офшорна фирма от Вирджинските острови.

Според доклада на Фандъкова, който ще се обсъжда днес, състоянието на инфраструктурата на Княжевския лифт е сравнително добро. "При конструктивно обследване се констатира, че фундаментите на стълбовете са в добро състояние. Стоманените профили, изграждащи стълбовете на лифта, са с ниска степен на корозия и засега защитното покритие предпазва метала от корозия. Установено е, че основната носеща стоманобетонова конструкция е в добро състояние. Отново препоръката на инженерите, след извършеното обследване, е станциите да се почистят от растителността, да се възстанови хидроизолацията и водите да се отведат от сградите, както и да се изготви проект за възстановяването на бетонното покритие на армировката и за защита на зидариите от ерозия", пише в доклада.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата