Първи случаи на хора, които се готвят да търсят правата си заради неизплатени печалби от спрялата хазартна игра "Националната лотария", показа Би Ти Ви. Екатерина Димитрова от Бургас живее в близкото село Константиново, откъдето на 9 ноември м.г. си купува печелившия билет за 1 млн. лв. Пътува на следващия ден до София, където й обясняват и дават да подпише протокол, според който веднага й се изплащат 200 000 лв., а останалите се дават в следващите 20 години на вноски от 40 000 лв.
"Спадна настроението, като разбрахме, казах че не съм съгласна“, коментира Димитрова. „Отговориха ми, че това не зависи от тях, а това го налага Държавната комисия по хазарта и те като всички останали трябва да спазват този закон и не могат да го нарушат“, каза още жената. „Какво правим, ако стане нещо с фирмата", попитала Екатерина Димитрова, но от лотарийната фирма й отговорили, че има специален фонд с парите на печелившите.
Първата годишна вноска от 40 000 лв. трябвало да дойде на 28 февруари, но не е получена. „Свързах се с фирмата по телефона, но ми отговориха, че сметките им са запорирани“, обясни Екатерина.
Друг „милионер“ – Димитър Миряев от Брацигово, спечелил наградата си от милион лева през 2018 г. Досега е взел 240 000 лв. Той попита защо държавата е позволила фирмите да плащат наградите двойно повече време, отколкото е срокът на хазартните им лицензи. „Нямам колебания да изляза да кажа как стоят нещата. Защо държавната комисия по хазарта е одобрила правилата да се изплащат печалбите за срок от 20 години , а лиценз се дава за 10 години“, заяви той. Около 20 човека сме се преброили до сега, събрали сме се в група и сме решени да не оставим нещата така, категорична беше Екатерина Димитрова. Експерти вече обясниха, че шансовете на спечелелите да си получат парите са нищожни. Преди 3 години "Сега" обясни ясно колко капани са заложени и одобрени от държавата в т.нар. мек хазарт. Толкова по-парадоксално е, че същата държава се "отвори" очите за правилата, по които действа и плаща такси "Националната лотария", едва сега.