Медия без
политическа реклама

Срещата в СОС за водата на Перник приключи без резултат

Трима министри убеждаваха общинските съветници, че проблем с водата в София няма да има

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Без вземането на каквото и да е решение приключи заседанието на комисията по инженерна инфраструктура към Столичния общински съвет, която обсъди идеята на правителството за справяне с водната криза в Перник. На продължилата над два часа и половина часа дискусия трима министри, един зам.-министър и кметовете на София и Перник се опитваха да убедят представителите на различни групи да подкрепят мерки, които все още нито са оформени като официално решение на Министерския съвет, нито са внесени като доклад в СОС.

В срещата участваха министрите на икономиката Емил Караниколов, на регионалното развитие Петя Аврамова със заместника си Николай Нанков и на екологията Емил Димитров. И тримата министри се опитаха да убедят общинските съветници, че предложенията за спасяването на Перник от воден режим няма да доведат до криза с водоснабдяването на София, няма да застрашат целостта на язовирната стена на яз. "Бели Искър" и няма да предизвикат срив в енергийната система на страната. В крайна сметка обаче не се разбра дали точката София да помогне на съседния град ще бъде включена в предстоящата сесия на СОС в четвъртък или столичните съветници ще се събират извънредно.

И министър Караниколов, и представителите на "Софийска вода" пресметнаха, че при полезен обем на язовир "Бели Искър" от 15.2 млн. куб. м, в него в момента има около 9 млн. куб. м при разрешен обем за безпроблемното функциониране на стената от 11 млн. куб. м, или 60 на сто от общия капацитет на съоръжението. По отношение на това дали предвидените допълнително 300 литра в секунда, които трябва да преминават през водопроводната система на София, да стигат до новия водопровод при Мало Бучино и да се вливат в мрежата на Перник, няма да предизвикат допълнителни аварии, Караниколов поясни, че Рилският водопровод е проектиран за 1700 л/сек, а от "Софийска вода" допълниха, че през 2019 г. през него са преминавали средно по 932 л/с. Съоръжението е оразмерено за доста по-големи количества вода, отколкото реално се изпълняват, поради което допълнителният обем не би трябвало да създаде проблеми, коментира Караниколов.

Новият екоминистър Емил Димитров пък увери, че отклоняването на вода от "Белмекен" няма да се отрази на производството на електрическа енергия. Според него в момента в "Белмекен" имало 84 млн. куб. м, докато м.г. по същото време количеството е било 34 млн. куб. м. Бившият депутат каза, че дори след отклоняването на вода за Перник в каскадата "Белмекен-Сестримо" щяло да остане достатъчно количество за производството на електроенергия. Според него системата там била проектирана така, че да функционира с 5 млн. куб. м.

В същото време се разбра, че правителството няма точни разчети колко ще струва изграждането на новия водопровод и дали това все пак няма да доведе до оскъпяване на водата за жителите на Перник или на София. Зам.-министър Нанков каза, че според различните идейни проекти в МС новият тръбопровод и помпите към него можело да излязат 20 млн., 22 млн. или 25 млн. лв. и че това щяло да се изясни при извършването на самите доставки. Според Нанков първоначалните разчети показвали, че оскъпяването на водата за перничани заради строежа на нов водопровод можело да се поеме от държавата, но че последното решение щяло да бъде на КЕВР.

Припомняме, че в началото на заседанието кметът Фандъкова обяви, че целта му е "чрез него, и чрез всички общински съветници, гражданите на София да се запознаят с това предложение, което на практика засяга Столична община". Гражданите на София обаче нямат достъп до никакви публични документи за параметрите на плана, за неговото въздействие върху водната инфраструктура на града, състоянието на язовир "Бели Искър", разходите за проекта и т.н.

 

ПОЛИТИЧЕСКИ РЕАКЦИИ

Председателят на БСП-София Калоян Паргов коментира, че принципно групата му е за това да се изгради водопровод, който да захрани заплашеното от пълна суша население на Перник. "Намерението да се изгради водопровод няма да реши проблема.Нашата принципна позиция е, че водени от чувството на солидарност и съпричастност с жителите на Перник, бихме подкрепили всяко разумно решение, стига то да не застрашава интересите на софиянци. Това, което направихме като предложение, е всички въпроси и отговори да бъдат обобщени и публично представени на още едно заседание, за да могат да бъдат избегнати всякакви спекулации и страхове, които битуват в общественото пространство. Още утре, ако се наложи, може да се направи извънредно заседание и на всички въпроси да бъде отговорено експертно и точно. Това, което ме интересува, е някой да гарантира, че това технологично решение няма да застраши сигурността на водоподаването за София", заяви Паргов.

Втората по големина опозиционна група - "Демократична България", разпространи позиция преди началото на заседанието на комисията, в която критикува липсата на документи, въз основа на които да се види и прецени какво предлага Министерски съвет. "Без общинските съветници да бъдат запознати предварително не само с предложението, но и с всички придружаващи го документи, запознаването има опасност да се превърне в обикновена презентация, вместо в пълноценна дискусия с въпроси и отговори. Предварителната подготовка на съветниците по всеки въпрос, включително с помощта на експерти, несъмнено би повишила качеството на работата, която сме избрани да вършим за обществото. Това е още по-важно в кризисна ситуация, засягаща жизненоважни ресурси. Само при наличие на актуални данни и експертиза, представени своевременно и разбираемо, само при наличие на ясни и дългосрочни гаранции за интереса както на софиянци, така и на перничани, общинските съветници ще могат да вземат обосновано, правилно и законосъобразно решение", се казва в декларацията. 

Кметът на София Йорданка Фандъкова, която е и зам.председател на ГЕРБ, даде да се разбере, че тя също не е наясно с окончателното предложение на кабинета и със сроковете за неговото изпълнение. "В момента в Столична община няма официално предложение от страна на МС. Първата стъпка е той да вземе своето решение достатъчно ясно и аргументирано, за да може да се подготви доклад и да се внесе в Общинския съвет. Тогава ресорните комисии и Столичният общински съвет трябва да вземат своето решение", каза тя след заседанието. От думите й стана ясно още, че все още не може да даде точен отговор кога ще стане това.

 

ПРОЕКТЪТ ЗА НОВ ВОДОПРОВОД

Много въпроси стоят около реализирането на строителството на новия водопровод, който реално трябва да свърже двете водопреносни мрежи. От поста на премиера Бойко Борисов във Фейсбук стана ясно, че водопроводът ще се строи от Мало Бучино до Перник, като директно ще се свърже с ВиК системата на града, без преди това водата да постъпва в яз. "Студена". Трасето е 13,5 км., за изграждането му ще са необходими около 25 млн. лв., които вече били осигурени. Със строителството ще се заеме държавното дружество "Монтажи" ЕАД, под шапката на "Държавната консолидационна компания".
Около този план има много неясноти. Уверението, че парите вече са осигурени, навежда на мисълта, че ще се ползват вече наличните милиони в ДКК и оттам - в "Монтажи" ЕАД, отпуснати по плана за спешен ремонт на язовирите. През 2018 г. правителството увеличи капитала на "Държавната консолидационна компания" с 500 млн. лв. за спешен ремонт на язовири, като парите "чакат"  на трупчета изготвянето на документация и реално възлагане по строителните дейности. Регионалният министър Петя Аврамова вече обяви пред БНТ, че строителството ще бъде платено от икономическото министерство. Не е ясно чия собственост ще е в бъдеще новата инфраструктура. ОТ МРРБ уверяват, че строителното разрешение ще бъде издадено в максимално кратки срокове. Очаква се идейният проект да бъде готов днес или утре, а строителните дейности да започнат още тази седмица. Според Аврамова вече се работи по доставка на материали. Съгласно ЗУТ разрешения за строеж, които обхващат територията на повече от една област, се издават от МРРБ. При бедствени ситуации са предвидени съкратени процедури, като работните проекти могат да са частични, а документите да се окомплектоват и по време на строителните дейности.

Още по темата