Проектът за ремонт на пространството около храма "Александър Невски" и т.нар. Зона 4 в центъра на София да се преработи за пореден път с цел да се забрани напълно паркирането на автомобили около църквата и при паметника на Цар Освободител. Скоростта на движение на превозните средства по бул. "Цар Освободител" да се намали и да се осигурят по-добри възможности за пешеходците за движение пред Народното събрание и по-безопасен достъп до градинките "Кристал" и "Св. Климент Охридски" при СУ. Това бяха най-честите искания на гражданите, участвали в общественото обсъждане на преработения проект на архитектурното бюро "А.Д.А.", което преди около 6 г. спечели конкурса на Столична община за реновиране на Зона 4. Както "Сега" писа, освен площада около "Ал.Невски", тя обхваща зоната по бул. "Цар Освободител", ул. "Г.С. Раковски", ул. "Московска" до паметника на Васил Левски, едноименният булевард до Ректората, зоната зад Военния клуб и т.н. Същото бюро със собственик арх. Иво Панталеев е автор и на проекта на злополучния ремонт на ул. "Граф Игнатиев" и другата централна Зона 2.
Дискусията за предстоящата реконструкция на най-емблематичната част в центъра се състоя онлайн и продължи близо 3 часа. "В момента сме свидетели на резултатите от лошо направен конкурс с лошо задание, от който не може да се очаква много. Площад "Народно събрание" е абсюлютен паркинг, а представеният ни проект не решава проблемите с него. Преди 2 г. общината разхвърля едни кашпи, които малко ограничиха паркирането на коли около паметника, но самото подреждане на кашпите също е безумно. Жалко е, че проектът не поправя всичко това. Вторият проблем е, че проектът не дава никакво решение за бул. "Цар Освободител", който на практика е една магистрала. Проектът трябва да се преразгледа и на пешеходците да се даде възможност да стигат спокойно и безпрепятствено до градинката "Св. Климент Охридски". В противен случай пилеенето на публични средства няма смисъл", коментира арх. Любомир Пейчев.
"Премахването на първия ред автомобили около паметника на Царя през 2017 г. беше една добра първа стъпка за освобождаването на пространството. Преминаването като цяло по направлението изток-запад през центъра и това паразитно пресичане наистина е голям проблем. В участъка минават около 2 000 автомобила на час. Без решаването на въпроса с изнасянето на транзита от друго място няма как да преразгледаме тази отсечка. Пресичането на центъра в часовете пик е изключително натоварващо", отговори главният архитект на София Здравко Здравков. "Проблемът с транзитния трафик може да се реши с изграждането на вътрешните градски рингове. Когато те станат готови, ще има възможност да се пресече навлизането на коли в центъра" , каза още арх. Панталеев.
Като недостатък на проекта участващите в дискусията посочиха липсата на туристически център в близост до "Ал. Невски", където ежедневно се събират туристи, както и на обществена тоалетна в района.
Все още не е решено как точно ще изглеждат осветителните тела, които след реновацията ще бъдат поставени около площад "Ал. Невски". "Темата е абсюлютно важна и е отворена", каза арх. Панталеев. Той показа снимки от различни градове в Европа - Берлин, Лондон, Виена, Будапеща, в които са възстановени "абсолютно точно историческите образци". "За жалост към този момент не сме попаднали на останка от такова осветително тяло в София, което би позволило то да бъде възстановено", призна Панталеев. Архитектът коментира, че убеждението на екипа му е, че "ако се вземе решение за исторически подход при ремонта, то би трябвало да се направи точна възстановка на оригинал, като се заложи модерна система на осветление".
Ожесточен спор се разгоря дали след ремонта да се запазят тротоарите около площад "Ал. Невски" или пространството да се оформи на едно ниво. От гражданското сдружение "Спаси София" атакуваха Столична община, че не е защитила пред Националния институт за недвижимото културно наследство предишния вариант на проекта, в който тротоарите се премахват. "Не разбирам пасивността на Столична община в преговорите с НИНКН. Не разбирам защо общината се съгласи със становището на института, че има голяма културна стойност в това да има отделно тротоар и улично платно в една напълно пешеходна зона, в каквато ще се превърне пространството между църквата "Света София" и Св. Синод до "Г.С. Раковски", коментира Андрей Зографски от сдружението.
"Площад "Александър Невски" е достатъчно широк и не пречи тротоарите да останат. Те се явяват вид защита към околните зелени площи. За мен е правилно решението след ремонта площадът да остане такъв, какъвто го познаваме", отговори арх. Валентина Василева, председател на архитектурната колегия в районите "Средец" и "Оборище". Тя благодари на арх. Панталеев "за минималната намеса в това култово пространство".
Още не е ясно и дали при строителните работи ще се пренаредят жълтите павета в Зона 4 със смяна на счупените. Причината е, че от Столична община не знаят дали ще намерят паветата със същия цвят и показатели. "Имаме немалко мостри, но нямаме производител, който да гарантира, че ще възпроизведе същите жълти павета. Те се оказаха невъзпроизводими", заяви арх. Панталеев. "Преди да се стартира каквото и да е действие в тази зона Столична община като възложител трябва е обезпечила необходимото количество жълти павета", добави главният архитект Здравко Здравков.
Както "Сега" писа, на 20 май Направление "Архитектура и градоустройство" към Столична община показа преработения проект на студио "А.Д.А." за Зона 4. Новият вариант обещава минимални намеси във външния вид на тази част от центъра. От "А.Д.А." говорят за "запазване в максимална степен на вида, характера и местоположението на градското обзавеждане в зоната, като се предвиждат нови елементи с класически дизайн, характерен за градската среда в централната част на София". Настилката на уличното платно в зоната между църквата "Св. София" и Светия Синод ще бъде подменена със средноразмерен паваж, а по тротоарите ще се поставят светлосиви гранитни плочи.
Предлага се ново улично осветление в зоната, което е събразено със становище от 2017 г. на Министерство на културата и на подчинения му НИНКН. "По ул. "Оборище" и около пл. "Ал. Невски" са проектирани осветителни тела с височина 12м. с една или две рогатки на тази височина и една на височина 6,5м. за осветяване на тротоарите. Дизайнът на стълбовете и осветителните тела е подчертано „исторически“ като за целта е използван пример от Оксфорд. Окончателното решение за дизайна и височината ще бъдат взети след монтиране на мостра. Около пл. "Народно събрание" се предвижда поставянето на съвременни осветителни тела с модерна визия, като височината им отново е 12м. и имат рогатки на две нива – за улицата и за пешеходците", изброяват от "А.Д.А.
Ремонтът на Зона 4 започна на 2 юли 2018 г. и трябваше да продължи 365 календарни дни. По договор общата стойност на строителните дейности е 21 466 577 лв. с ДДС. В първата част вече бяха обновени градинките „Кристал“, „Св. Климент Охридски“ и части от тротоарите по ул. „Московска“ и бул. „Васил Левски“. След това от общината съобщиха, че на строителя „ПСТ груп“ са платени полагащия се по договор аванс от 4 293 316 лв. с ДДС плюс една фактура за строително-монтажни дейности на стойност 1 692 087 лв. с ДДС. Впоследствие обаче се разбра, че през април м.г. кметството е научило от писмо на "Софийска вода", че около храм-паметника няма изградена дъждовна канализация и че се налага препроектиране на проекта. Както вече стана дума, то бе възложено отново на "А.Д.А" като носител на авторските права. На 6 януари т.г. Столична община публикува последния договор с архитектурното студио, от който стана ясно, че за допълнителните дейности ще му бъдат платени 104 400 лева с ДДС.