Медия без
политическа реклама

Съд спря събарянето на хижата на Румен Гайтански на яз.Искър

Обезпечение по търговско дело обезсили нареждането за премахване на незаконната постройка

22 Юли 2024Обновена
Сградата си е още цяла, свалени са само керемидите, и то само част от тях
БГНЕС
Сградата си е още цяла, свалени са само керемидите, и то само част от тях

Пернишкият окръжен съд спря събарянето на обявения от друг съд за незаконен ловен хотел на Румен Гайтански - Вълка до язовир Искър, съобщава Би Ти Ви. Причината – обезпечителна заповед по търговско дело, която на практика обезсилва заповедта на главния архитект на София за премахване на незаконните постройки. Така незаконно построената хижа продължава да бъде цяла, цели четири месеца след като тържествено и шумно Столична община започна нейното събаряне.

През март т.г .общината започна събарянето за своя сметка. През април Васил Терзиев заяви, че Гайтански е готов да събори постройката за своя сметка е че това щяло да спести на общината 2 млн.лв. График за премахване обаче така и не стана ясно дали изобщо бе представен. Терзиев твърдеше тогава и, че няма забавяне по премахване на незаконната сграда, но в момента се вършели основно неща вътре в нея и затова не се виждало резултат отвън

Засега обаче се оказва, че са свалени само част от керемидите. Това се видя и от телевизионния репортаж, направен в понеделник. 

В същото време в съда в Перник е образувано търговско дело между две фирми. Едната иска постройките да бъдат запазени до приключване на съдебния спор. След това съдът допуска обезпечение за сумата от 51 360 лв чрез спиране на изпълнението на заповед на главния архитект на Столична община за премахване на постройките. 

От Столичната община са обжалвали спирането чрез частна жалба, сезирали са Софийска районна прокуратура, както и Инспектората на Висшия съдебен съвет. 

Както "Сега" нееднократно писа, за трите постройки беше установено, че са строени без необходимите разрешения от фирма на бизнесмена Румен Гайтански-Вълка. В края на март на старта на събарянето им присъства кметът на София Васил Терзиев. Той поясни, че срокът за доброволно изпълнение е изтекъл и че общината е пристъпила към премахването им. Терзиев изчисли, че бутането на сградите ще отнеме между 3 и 6 месеца и ще струва на общината до 2.4 млн лв., след което сумата ще бъде предявена по съдебен ред на дружеството.

Преди време Върховният административен съд реши окончателно, че постройките край язовир "Искър", известни като имение на Вълка, трябва да бъдат съборени от фирмата "Био Майнинг", която ги е построила. Решението се отнасяше до заповед на главния архитект на Столичната община, с която се възлага на "Био Майнинг" и на Държавно ловно стопанство „Искър“ - териториално поделение на „Югозападно държавно предприятие“, да съборят незаконния строеж.

Става дума за едноетажна масивна стопанска сграда (представяна с предназначение за аклиматизация на дива свиня) и едноетажна масивна постройка - помощна сграда към нея. Двата обекта отдавна са обявени за незаконни, но замесените страни дълго не можеха да се разберат за събарянето им. И горското стопанство, и "Био Майнинг" обжалваха заповедта на Столичната община. В жалбите им се изтъква, че постройките не са нови, освен това строителните работи се извършвали в хипотезата на аварийност.

Административният съд ги отхвърли, но фирмата и горското обжалваха пред ВАС. Върховните магистрати отмениха само частта за държавното горско стопанство, като оставиха решението в останалата му част. От това произтече, че Гайтански сам трябва да събори постройките. 

Столична община се възмути в позиция от развитието на казуса

Премахването на незаконните постройки край брега на язовир „Искър", което Столична община започна принудителното събаряне на незаконни постройки, е спряно с определение на Окръжен съд Перник. С него се блокира изпълнението на три заповеди на главния архитект на Столична община, влезли в сила и подлежащи на изпълнение след окончателно решение на Върховния административен съд (ВАС), пише в позиция общината, цитирана от БТА.

Столичната община предприела незабавни действия и обжалва определението на Окръжен съд – Перник. Сезирани са три съдебни инстанции. "Отношението ни към незаконното строителство е непримиримост и ще продължим да се борим с всички законови средства," заяви кметът на София Васил Терзиев, цитиран от пресцентъра си.

В позицията на общината пише още: "Припомняме, че за трите постройки на брега на язовир „Искър", свързани с фирма „Био Майнинг" АД има окончателното решение на ВАС, с което се потвърждават заповедите на главния архитект на София, че постройките трябва да бъдат премахнати. Поради липса на доброволно изпълнение от страна на собственика Столичната община пристъпи към принудително изпълнение. Същевременно по молба на „Био Майнинг" АД бе поискано да бъде предоставена възможност на дружеството доброволно да изпълни премахването, като бе посочен тримесечен график за дейностите". 

На 11.06.2024г. в Столичната община е постъпило уведомление, че с определение на Окръжен съд – Перник се спира изпълнението на премахването на незаконните постройки поради търговски спор. Търговският спор, заведен от юридическо лице „Форест Трол" ООД, което е различно от собственика на сградите, е с предмет: дължимо възнаграждение по договор за извършване на строително-монтажни работи от 03.01.2021 г., разказват още от Столична община.

Оттам твърдят и следното: "Възникват сериозни съмнения, че това е един симулативен процес, тъй като исковата молба от „Форест Трол“ ООД е подадена на 07.06.2024 г. Още същият ден е образувано дело по описа на Окръжен съд - Перник. Три дни по-късно, на 10.06.2024 г. постъпва молба за обезпечение. С определение от същия ден, а именно – 10.06.2024 г. съдът в Перник допуска обезпечение и издава обезпечителна заповед на 11.06.2024 г. 

Съдебният състав е допуснал обезпечителна мярка „спиране на изпълнението на трите заповеди на главния архитект за събаряне на незаконните постройки“ с мотивите, че за изхода на делото е нужно да се изследват и установят извършените строителни дейности, които на първо място би следвало да могат да бъдат доказани със строителна документация. На второ място - изследването и установяването им се очаква да послужи като доказателство в процес, за което нормативно е предвиден отделен ред, различен от този в обезпечителното производство. 

Към настоящия момент Окръжен съд – Перник по не се е произнесъл по жалбата на Столична община. 

Подадена е и жалба до Инспектората на Висшия съдебен съвет (ВСС), както и сигнал до Софийска районна прокуратура срещу издадената обезпечителна заповед по описа на Окръжен съд Перник. Сигналът е препратен по компетентност към Софийска градска прокуратура, която отказва да образува досъдебно производство, а от Инспектората към ВСС, е дадено становище, че в сигнала не се съдържат достатъчно данни за извършване на проверка.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?