Законът, който урежда отношенията между съседите в блока, тръгва към пореден ремонт в парламента. Служебният кабинет одобри проект за промени в Закона за етажната собственост, които засягат правилата за свикване на общи събрания, взимането на решения за ремонти на общите части, за саниране на сградите, за таксите и разходите и т.н.
Много често общите събрания на входа се провалят, защото в уречения ден и час не се явяват достатъчно съседи (или техни пълномощници) и не се събира изискваният от закона кворум - да са представени 67% идеални части от общите части.
Ето защо авторите на промените предлагат облекчени правила. Първо, събранието ще е легитимно, ако присъстват представители на поне 51% от идеалните части. В случай че и толкова не са налице, ще трябва да се изчака час и след това събранието да може да се проведе, независимо колко души да са дошли.
Предвижда се и друго улеснение - събранията да могат да се провеждат и онлайн - например чрез скайп, зуум, вайбър и т.н. в обсъжданията да се включват и хора, които искат да участват, но не могат да присъстват физически, защото са в командировка, на почивка, на село и т.н. Предвидена е и опция за неприсъствено гласуване - ако съсед е пропуснал събранието, в 7-дневен срок може да подкрепи дадено решение, като подаде декларация до домсъвета. Декларацията трябва да е подписана саморъчно, а ако е изпратена по електронен път, трябва да е подписана с квалифициран електронен подпис.
Предвижда се глоба до 250 лева за нов собственик или ползвател, който в 15-дневен срок не се впише в книгата на етажната собственост, където по закон се регистрират всички обитатели. Ако нарушителят е фирма, санкцията е до 500 лв.
Друга новост е, че домовата книга може да е в електронен формат.
Има нови текстове за фирмите, извършващи дейност като професионални домоуправители. За тях ще се въведат определени изисквания, както и задължителна регистрация.