Неуспешният опит на Любомир Каримански да оглави БНБ провокира съпартийците му от ИТН да ударят по коалиционните си партньори. Хората на Слави Трифонов внесоха предложение в Народното събрание да се сформира спецкомисия, която да контролира големите плащания на министерствата. На мушката им изглежда ще попаднат предимно ведомствата, контролирани от ПП – формацията, която ИТН държи отговорна за провала на Каримански.
Това е очевиден опит да се нанесе политически удар върху ПП, като се разстрои работата на правителството. Изключително широкият и твърде неясен мандат на комисията поставя въпроса и дали дейността й ще бъде съобразена с принципа на разделението на властите. Предвид опитът с други подобни органи - като т.нар. комисия по ревизия на управлението на ГЕРБ, няма съмнение, че новата инициатива ще бъде по-скоро политическо зрелище, отколкото реално работещ и полезен инструмент за парламентарен контрол.
Предистория
За подобна комисия заговори първо зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов преди няколко дни. Поводът беше идеята на премиера Кирил Петков парламентът да се захване с проверки на договорите на държавата с пътно-строителните фирми, на които хазната дължи огромни суми. Тогава Йорданов спомена, че след като депутатите ще се захващат с такъв контрол за пътното строителство, направо могат да сторят същото и по отношение на други подобни разходи на министерствата.
От нелепо хрумване към реалност
Към онзи момент това изглеждаше като нелепо хрумване, което няма шанс да се превърне в реалност. Това обаче се промени, когато започна да става ясно, че ИТН няма да успее да овладее БНБ. И днес депутатите на Трифонов внесоха в парламента предложението да се създаде комисията. Дейността й, според проекта, включва проверка на задължения и одобряване на плащанията по договори, сключени с първостепенните и второстепенните разпоредители с бюджет, както и с дружествата с държавно участие в капитала.
В мотивите към проекторешението е записано, че са налице „множество съмнения относно законосъобразното и целесъобразното разходване на публични средства“. Тези съмнения, твърдят от ИТН, могат да се разсеят чрез „ефективен и превантивен контрол върху плащанията“. Предлага се комисията да действа в продължение на една година. Допуска се възможността срокът да бъде удължен, ако органът докаже ефективността си.
ПП е на мушката
Тошко Йорданов обясни на брифинг в парламентарните кулоари, че предложението е свързано с неуспешния опит за разплащане с пътно-строителния бранш. Съмненията, че става въпрос за политически мотивирана инициатива, при това насочена най-вече към ПП, се усилиха, след като той изброи ведомствата, които смята за най-непрозрачни в разходите си. Те всичките са контролирани именно от избраници на Кирил Петков.
„Не знам какви пари има в МРРБ, но в министерството под шапката на Лорер (министърът на иновациите Даниел Лорер – б.а.) са едни 13 милиарда. В министерството на финансите (оглавявано от Асен Василев – бел.а.) се харчат едни пари, които никой не знае как се харчат. Ние не знаем в бюджета има ли пари в момента, няма ли. В министерство на транспорта (оглавявано от Николай Събев – бел.а.) не знаем какво се прави“, изброи Йорданов.
Той обясни механизма на действие на бъдещата комисия така: „Парламентарна комисия от всички парламентарно представени партии ще следи процесите и, ако има нещо, което да буди съмнение, веднага ще бъде прекратявано.“ Дори допусна, че е възможно органът да бъде оглавен от представител на опозицията - така, по думите на Йорданов, контролът ще се затегне още повече. А очевидно и натискът върху ПП ще се засили.
Пореден опит за решение на казуса с АПИ
От ИТН са внесли и друго предложение, което засяга конкретно казуса с пътно-строителните фирми. В него е записано, че Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) трябва да предприеме действия да бъдат завършени дейностите по действащите договори за поддръжка на пътища, за маркировка, за знаци и др.; а също и да възложи нови дейности по тези договори със срок максимум до 30 септември 2022 г. Така според партията ще се "отпуши" работата на агенцията, която в момента е блокирана.
Последно предупреждение
Йорданов отправи и предупреждение към съюзниците на ИТН в четворната коалиция. "Сега ще видим как ще бъдат гласувани нашите предложения. Ако не бъдат приети, можем да имаме обосновани съмнения, че някой в тази държава се опитва да прави неща на скрито. И че някои, говоря за коалиционните ни партньори, въобще не осъзнават отговорността, която имат като управляващи, рискувайки живота на хората по пътищата", заяви той.