Медия без
политическа реклама

Тристранката не се разбра за компенсациите 60:40

Споровете за прилагане на схемата за подкрепа на бизнес и работници ще продължат утре

27 Март 2020Обновена
Илияна Кирилова

Националният съвет за тристранно сътрудничество не успя да постигне съгласие по предложения от кабинета механизъм за компенсиране на работници в предприятия с преустановени заради коронавируса дейности. Кабинетът предлага държавата да подпомогне работещите, останали временно без работа, с 60 % от заплатите за период до 3 месеца, ако работодателите осигурят останалите 40%. Целта на схемата е да запази работните места и да не се стигне до масови съкращения. 

Първоначалният вариант на схемата за подпомагане на работниците бе силно рестриктивен, но след сериозен натиск от страна на бизнес и синдикати правителството го разшири. Така според последните редакции механизмът следваше да важи за част от преработващата промишленост, строителството, търговските обекти в моловете без хранителни стоки и аптеки, пътническия и товарния транспорт, хотелиерство и ресторантьорство. В списъка са включени още туроператорски дейности, артистични и спортни дейности, рекламни агенции, издателска дейност и прожектиране на филми. Заделеният ресурс за схемата  в бюджета е 1 млрд. лв., а по прогнозни оценки, обявени от вицепремиера Томислав Дончев, обхватът й може да достигне 1 млн. заети. Правителството се надяваше по проекта да бъде постигнато съгласие още днес и постановлението да бъде прието светкавично на неприсъствено заседание, така че схемата да може да се прилага от началото на идната седмица. Разговорите по механизма за компенсиране на бизнес и работници ще продължат и утре. 

 

АРГУМЕНТИ

От Асоциацията на индустриалния капитал в България са настояли подходът да бъде променен и обхватът на схемата да не се определя на база изрично изброени пострадали сектори, а на база отчетено намаление на приходите. Оттам предлагат като летва 25% спад в приходите, както и допълнителен критерии - орязване на работното време с над 40%. АИКБ настоява и да се приложи механизъм, който да позволява ротация на работниците, така че всеки да си заработи парите. Българската търговско-промишлена палата също подкрепя подхода за определяне на обхвата на база отчетен спад в приходите над 25%. Според Българската стопанска камара пък и след разширяването на обхвата на секторите от тях остават изключени икономически дейност като търговия на едро, операции с недвижими имои и др. БСК настоява да се мисли за подкрепа и на 800 000 самонаети, които в момента са извън всякакви схеми на подпопмагане. КНСБ като цяло подкрепя схемата, а според КТ Подкрепа от нея продължават да са изключени сектори без сериозни аргументи като добивна промишленост, товарен жп превоз, химическата промишленост. "За сметка на това в списъка за подпомагане се появиха дейности като консултанти по връзки с обществеността, рекламни и социологически агенции. Създава се впечатление, че някои лобистки кръгове успяват да надделеят при разпределянето на минималния ресурс, с който правителството се опитва да покрие жизненоважните потребности на милиони работници, пенсионери, бедни", пише в становището на КТ Подкрепа. От синдиката искат повече гаранции, че помощта ще стигне до работниците и няма да се използва от работодателите за други цели. Оттам предлагат и диференциран подход при определяне на процента за подпомагане в зависимост от размера на възнаграждението. Писмените становища са публикувани на сайта https://saveti.government.bg/web/cc_13/1

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата