Медия без
политическа реклама

Турция пусна камионите през "Капитан Андреево"

Обработени са вече 700 тира и рекордните опашки започват бавно да се топят

18 Ноем. 2024Обновена
Опашката напомни ковид времената
БГНЕС
Опашката напомни ковид времената

Турската митническата администрация възстанови в 0:50 часа след полунощ днес трафика на тежкотоварни камиони през границата с България при граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево - Капъкуле", след като той бе прекъснат от 21:00 ч. на 16 ноември, което бе планирано заради въвеждането на фаза 5 на европейската система за транзит NCTS. Това съобщиха официално от Агенция "Митници".

Прекъсването на обработката през най-големия сухоземен граничен пункт в Европа - Капитан Андреево, доведе до напрежение и до огромни опашки , които снощи  бяха с дължина близо 40 километра по магистрала "Марица".

Първо в 0:20 ч. е възстановена обработката на тировете в посока Турция, а влизащите у нас тежки превозни средства са започнали да преминават в 0:50 ч., уточниха от митницата. Оттам информираха още, че до 6:00 часа тази сутрин на платната "изход" са обработени 505 камиона, а на "вход" - 230, като се работи на пълни обороти. Капацитетът на граничния пункт е към 3000 камиона на денонощие.

Очаква се движението на ГКПП "Капитан Андреево" и ГКПП "Лесово" да остане интензивно през следващите дни, предупредиха от българските митници и посъветваха шофьорите да се движат с повишено внимание в участъците преди граничните пунктове.

Проблем при внедряване на нова информационна система от турските митници спря за близо денонощие товарните превози между България и Турция.

Заради обновяване на системата на граничния пункт, опашката от тирове на ГКПП "Капитан Андреево" достигна близо 40 км дълга, което не се беше случвало от най-мрачните дни и часове на ковид кризата. Опашката стигна до разклона за Харманли, а от турска страна са натрупани над 7000 камиона. По данни на МВР на час колоната се увеличаваше с километър. На ГКПП "Лесово" също имаше голямо струпване и опашката е дълга 12 км.

Областният управител на Хасково Мехмед Атаман съобщи в неделя, че е провел разговори и с Областната дирекция на МВР, и с "Гранична полиция" за недопускане на инциденти при престоя на тежкотоварния транспорт на пътя. На място са сили и на жандармерията. Той добави, че се мисли за оказване на помощ с храна и вода на водачите на камиони, което ще бъде обсъдено още утре сутринта с ръководството на БЧК. 

Въвеждането на новата система затвори границата за товари. Камионите останаха на пътя в очакване да бъдат пропуснати. Това доведе до напрежение сред шофьорите, които повече от 22 часа вече изчакват на пътя, за да преминат на турска територия.

По план спирането на тежкия трафик трябваше да е до 7 часа сутринта в неделя, но срокът беше просрочен и опашката преди „Капитан Андреево“ подмина Свиленград. Чакането изнерви шофьорите, а за да гарантират реда на опашката, на магистралата се позиционираха няколко полицейски екипа.

Извънредният престой на пътя носи загуби за фирмите и за шофьорите. Един от тях, който е от Беларус разказа, че превозва прясно месо, а никой не му е обяснил какво става. „Никой не го интересува, че аз изпълнявам международен превоз с разрешително. Имам три дни, за да доставя товара. Ако не пристигна до три дни, фирмата ще бъде глобена“, разказа шофьорът.

Проблемът не засегна туристическият трафик. Колите и автобусите пътуват и в двете посоки.

 Турските митници направиха няколко неуспешни опита да пуснат системата. Два неуспешни опита имаше през деня - в 7 и в 10 часа сутринта, както и в 20 ч. вечерта. Все пак след полунощ системата е пусната успешно.

 

България е внедрила новата система още през 2023 г.

Агенция "Митници" внедри българската версия на системата за транзит фаза 5, заедно с нова система за износ, още през август 2023 г. без сътресения за обработката на товарни автомобили, съобщиха от митниците. Системата за транзит NCTS е една от първите митнически информационни системи на ЕС и днес обединява 36 държави, включително Турция. Чрез размяна на електронни съобщения NCTS и нейните национални приложения гарантират движението на товари под режим „транзит“, т.е. при обезпечение на митническите и данъчните задължения и при ясен маршрут, с конкретни точки на преминаване. Очаква се фаза 5 на NCTS да заработи във всички държави до края на 2024 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ГКПП Капитан Андреево

Още по темата