10 години след началото на аферата "Златната локва" Агенцията за финансова инспекция (АДФИ) потвърди - има тежки нарушения, а държавата е ощетена с много милиони и всичко се е случвало с действия и бездействия на институциите.
Става дума за прословутия договор, подписан през 2013 г., с който дезинфекцията на влизащите от Турция у нас камиони и коли, както и събирането на таксите за тази услуга, бяха прехвърлени на частна фирма. Страни по сделката са Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) - възложител, и изпълнителят "Пи Еф Си", фирма, създадена малко преди подписването на контракта. По онова време собственик на частното ЕООД е Лидия Любенова, балдъза на сенчестия бизнесмен Красимир Каменов-Къро, емигрирал в Южна Африка (същият, който преди дни бе обявен за издирване от Интерпол по искане на българските власти по подозрения за убийство, заплаха за убийство и изнудване).
След пореден скандал около приватизацията на дейности, свързани с граничния контрол, които би трябвало да се вършат от ветеринарни инспектори, миналата година АДФИ бе натоварена да провери как е изпълняван договорът за обеззаразяване на МПС-тата.
Най-сериозното нарушение, открито от държавните ревизори, е свързано с отчитането на приходите от такса "дезинфекция". Според АДФИ има голямо разминаване между броя на отчетените от частната фирма третирани и таксувани камиони и данните на Агенция "Митници" за трафика. "Подадените от изпълнителя превозни средства са със 137 858 по-малко, което се равнява на около 2.7 млн. лева такси", обясняват ревизорите. Несъответствията в данните водят към извода, че има "преднамерено невярно и неточно представяне на факти, което представлява „индикатор за измама“.
Справка, представена от бившия агроминистър Иван Иванов в Народното събрание, показва че оборотите от такса "дезинфекция" само в периода 1 януари 2021 - 31 май 2022 г. са били близо 10 млн. лева.
Метафората "Златна локва" се асоциира с ГКПП "Кап. Андреево", но всъщност локвите са три - през годините обеззаразяване е правено и на пунктовете "Лесово" и "Малко Търново". Абсурдното е, че третият пункт не фигурира никъде в договорите между "Пи Еф Си" и БАБХ, но въпреки това частното дружество е събирало и там "данък дезинфекция".
Сделката е била порочна още в зародиша си, става ясно от доклада на АДФИ. БАБХ не е имала никакво право да прехвърля тази дейност на фирма - такава опция в Закона за ветеринарната дейност (ЗВД) изобщо няма. Напротив, в закона изрично е записано, че това е работа на официален държавен ветеринарен лекар.
Ревизорите са установили също, че БАБХ и по-точно областните дирекции в Хасково, Ямбол и Бургас, са плащали разходи за вода и ток за "локвите", които частният събирач на таксите не е възстановявал.
Агенцията по храните е подписала калпав договор и анекси, които не уреждат ясно отношенията между възложител и изпълнител, вкл. и контрола върху дейността и приходите на частното дружество. "Не са детайлизиран обемът и видът на информация, който следва да разменят страните в процеса на изпълнение на дейностите", посочват финансовите инспектори.
ПРОБИВ
По казуса "златната локва" през годините периодично избухваха скандали - заради съмнения за корупция. Още през 2013 г. избухна напрежение по темата, което "взе главата" на тогавашния шеф на агенцията по храните, а договорът влезе в прокуратурата. Но частната фирма продължи да събира милионите за дезинфекция.
Правителството на Кирил Петков направи първите сериозни стъпки контролът над трафика по границата с Турция да се върне в ръцете на държавната Агенция за безопасност на храните, но не му стигна времето да доведе нещата докрай. Междувременно НАП установи куп нарушения на фирмата със златните локви - вкл. че част от касовите й апарати не са свързани с приходната агенция и че има разминавания между отчетеното на фискалното устройство и парите в "чекмеджето".
През март служебният ресорен министър Явор Гечев обяви, че временно закрива пунктовете за обеззаразяване на автомобилите, тъй като "епизоотичната обстановка" в Турция е спокойна и няма риск да бъдат вкарани у нас някакви опасни зарази по животните.