Върховният административен съд е обявил за незаконосъбразна обществена поръчка на столичната общинска фирма "Столичен електротранспорт" за доставката на 18 нови нископодови трамваи срещу 98 милиона лева. Решението е от 2 декември и е окончателно. С него дружеството на Столична община е осъдено да плати адвокатски разходи в размер на 4 500 лв. на чешката компания "Шкода транспортейшън", която оспорва част от изискванията към участниците в търга. Едно от тях е посочването на конкретен производител на амортисьори.
ВАС потвърждава решението на първата инстанция - Комисията за защита на конкуренцията, според която въведеното изискване е прекомерно и утежняващо участието. "Решението на КЗК е правилно. В случая спорът е изключително правен и се свежда до преценка на обстоятелството колко и какви изисквания може да въвежда възложителят и доколко те се отразяват на свободната и лоялна конкуренция, равнопоставеността и недопускане на дискриминация като основни принципи, въведени в Закона за обществените поръчки", пише в окончателното решение. ВАС припомня и че според ЗОП техническите спецификации трябва да осигуряват равен достъп на кандидатите или участниците до процедурата и да не създават необосновани пречки пред възлагането на обществената поръчка в условията на конкуренция.
За съмнителни условия в този и в още един конкурс на "Столичен електротранспорт", този път за 35 нови тролея срещу 45 млн. лв, пръв сигнализира общинският съветник от ПП-ДБ-"Спаси София" Симеон Ставрев. Преди дни той написа, че двете процедури са "с ограничаващи условия, като е вероятно производителите на сегашния подвижен състав в София да спечелят отново поръчките".
Днес Ставрев поиска оставката на шефа на "Столичен електротранспорт". "В случая законът не е спазен. Виновен за това е шефът на „Столичен електротранспорт“ Евгений Ганчев, за което му искам оставката официално", коментира Ставрев във "Фейсбук".
"Столичен електротранспорт" е едно от дружествата, чийто принципал е Столичният общински съвет, и което от години се управлява от директори, избрани с гласовете на ГЕРБ. Положението не се промени и в мандата на сегашния кмет Васил Терзиев, тъй като подкрепящата го група на ПП-ДБ-"Спаси София" няма мнозинство в СОС. През лятото ПП-ДБ-СС предложиха в 6-те ключови фирми за общинската икономика- "Топлофикация-София", ЦГМ, "Метрополитен", "Столичен електротранспорт", "Столичен автотранспорт" и "Софинвест" да се проведат конкурси за нови шефове. В отговор обаче общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера и двама от т.нар. независими общинари - Красимир Гълъбов и Севделина Петрова (бивши членове на "Възраждане"), внесоха контрапредложение шефските места да се попълнят без конкурс от хора, посочени от тях. Предложението бе подкрепено от ГЕРБ, БСП и ИТН, като тази конфигурация стана известна като "икономическото мнозинство в София". Така директорските места в 6-те фирми бяха заети от началници, за които не се разбра кой ще носи отговорност.