Прекратяване проекта за покупка на нови бойни машини за пехотата или нова актуализация на проекта и бюджета с решение на Народното събрание. Това са двата варианта за продължаване модернизацията на сухопътните сили, заявява председателят на парламентарната комисия по отбрана ген. Константин Попов пред БНТ.
Това само потвърждава неофициалната информация от миналата седмица, че достигналите до финала на конкурса две фирми - "Дженерал Дайнамикс" и "Патрия", са заложили цени над пределния таван от 1,5 млрд.лв, определен от Народното събрание. С тези средствата България планира да купи 150 машини за три батальонни бойни групи, доставка на системи и допълнително оборудване и обучение на личния състав.
Само преди дни информацията за по-скъпите оферти се появи, съпровождана от твърденията, че ще има опит за преговори и за намаляване на цените. От думите на Попов обаче става ясно, че това очевидно не е много вероятно да се случи.
"Тук решението е на Министерството на отбраната. Министерството на отбраната трябва много правилно, точно и ясно да прецени рисковете от това дали трябва модернизацията да бъде спряна, отложена или да дойде отново в Народното събрание и да поиска промяна на параметрите в проекта за инвестиционни разходи. Това е едно тежко решение, а аз разчитам, че, лягайки сериозно на военната експертиза, политическото ръководство ще вземе правилното решение и се надявам, че модернизацията ще продължи така, както сме го планирали", казва Константин Попов пред Националната телевизия.
Подобно бе развитието и около самолетите, при които първоначално бе заложено да се платят до 1,5 млрд.лв за 8 изтребители. Накрая договорът за 8-те F-16 бе сключен за около 2,2 млрд.лв.
Ценовите оферти на двете фирми - "Дженеръл Дайнамикс“ (General Dynamics) и "Патриа“ (Patria), допуснати до следващия етап в процедурата за реализация на проекта за бойни бронирани машини на Сухопътните войски, бяха отворени в петък миналата седмица в Министерството на отбраната.
На отварянето на офертите присъстваха зам.-министърът на отбраната Анатолий Величков, командирът на Сухопътните войски ген.-майор Михаил Попов, представители на фирмите, както и директори на дирекции от Министерството на отбраната. После бе обявено, че междуведомствената работна група ще извърши оценка на подадените ценови предложения. Предстои да бъдат проведени полеви тестове на предложените машини за проверка на съответствието на заявените параметри със заложените тактико-технически изисквания за механизираното отделение (въоръжение и мобилност) и комуникационно-информационните системи на бойната бронирана машина.
С участниците, преминали успешно полевите тестове, ще се проведат преговори за подобряване на офертите, след което ще бъдат класирани в низходящ ред. За резултатите от своята дейност Междуведомствената работна група ще изготви доклад до министъра на отбраната, съдържащ класиране на участниците, както и предложение за избор на изпълнител, или за прекратяване на процедурата.
Проектът за инвестиционен разход (ПИР) „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“ е одобрен с Решение на 44–ото Народно събрание от 08.06.2018 г., припомнят от военното министерство.
На 05.08.2019 г. беше даден ход на процедурата за инвестиционен проект „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“, като искане за предложение беше изпратенo до фирмите, потенциални изпълнители на проекта: „Патриа“ (Patria), „Некстер“ (Nexter), „Дженеръл Дайнамикс“ (General Dynamics) и „Артек“ (Artec GmbH).
В началото на 2019 г. бяха проведени срещи с четирите компании, потенциални изпълнители на проекта, в рамките на които бяха обсъдени въпроси по отношение на техническите изисквания, критериите за оценка, методиката за оценка на офертите, индустриалното сътрудничество, дял местно производство и други.
Със заповед Р-153/22.11.2019 г. на министър-председателя на Република България беше създадена междуведомствена работна група (МРГ) за оценка на получените оферти по ПИР „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“, която започна своята работа на 18.12.2019 г.
Работата по проекта за „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“, който е от особена важност за модернизирането на Българската армия, продължава. Заложено е машините да струват 1,5 млрд.лв, които да се плащат разсрочено.