Медия без
политическа реклама

Удължават срока за прехвърляне на втора пенсия в НОИ

Така ще се избегне ефектът "две пенсии са по-малко от една" за първите пенсионери на реформата

23 Яну. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Деница Сачева

Да се удължи срокът, в който родените след 1959 г. могат да прехвърлят парите си за втора пенсия от универсален фонд в НОИ. Това е едно от предложенията, които се обсъждат за неутрализиране на ефекта "две пенсии са по-малко от една" върху първите пенсионери на реформата, съобщиха участници в работната група по въпроса.

Както е известно, през 2021 г. ще се пенсионират първите българи, осигурявани в два стълба на пенсионната система. Това са жените, родени през 1960 г. За мъжете този период ще настъпи през2024 г. Много от тях ще вземат нищожни суми заради нередовно осигуряване и краткия период на натрупване, а в същото време ще получават намалена с 20% пенсия от държавното обществено осигуряване. Това бе официално признато от правителството едва в края на миналата година, поради което тези хора изпуснаха и възможността да се прехвърлят в НОИ - тя важи до пет години преди пенсионирането. Именно този срок вероятно сега ще бъде променен.

Засега се обсъжда да се даде гратисен период за прехвърляне само за първите пенсионери, при които проблемът с ниските пенсии ще е най-остър, става ясно от думи на социалния министър Деница Сачева пред "24 часа". Пенсионните дружества обаче подкрепят вариант, в който всеки ще може да упражни правото си на избор към момента на пенсиониране, тъй като тогава ще разполага с най-точна информация каква пенсия ще получава от НОИ и от частен фонд. Винаги сме казвали, че това е най-справедливият вариант, коментира пред "Сега" Даниела Петкова от Асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.

Предложението за отлагане на срока идва от КНСБ, но дали ще бъде прието ще стане ясно до месец, когато би трябвало да приключи работата на групата, която подготвя законопроекта за фазата на изплащане. Тя вече на два пъти представя концепции за регламентиране на изплащането, но те се стопират негласно поради липса на съгласие за тях от министерството на финансите. Последно миналата есен беше представен вариант, който обаче бе върнат за редакция от новия министър Деница Сачева.

В момента във възрастовата група 55-59 г. за втора пенсия се осигуряват почти половин милион българи. Жените са 225 050, а мъжете - 221 688. Според разчети, представени от социалното министерство в последните години, 70% от хората, които ще се пенсионират в периода 2021-2027 г., ще получават по-малко от 50 лв. от втория стълб. 55% от тях ще получават до 30 лв. Всички тези хора са осигурявани на доходи между минималната заплата и средния осигурителен доход в периода 2002-2017 г. Голяма част от тях имат и неритмични постъпления на вноските, а за някои дори липсват такива. Едва 20% от пенсионерите в тези първи години от фазата на изплащане от втория стълб ще могат да разчитат на пенсия в размер между 50 и 100 лв., показваха анализите. Това са хора, които към края на 2017 г. са имали натрупвания в индивидуалните си партиди между 4600 и 10 000 лв. Останалите 10% от пенсиониращите се в първите години ще имат пожизнена пенсия над 100 лв.

Ключови думи:

втора пенсия

Още по темата