Въпреки ескалиралото напрежение сред миньори и енергетици кабинетът не се огъна и прие териториалните планове за справедлив преход на Стара Загора, Перник и Кюстендил, които утре ще бъдат изпратени към Брюксел. На работниците, които блокираха днес ключови проходи и магистрали, правителството предложи гарантирана заетост и огромни обезщетения. Това не удовлетвори протестиращите, като в реакциите на двата национално представителни синдиката не личеше да са готови да заровят томахавките.
До развръзката се стигна, след като рано сутринта работници от енергийния сектор блокираха магистрала "Тракия" на територията на Сливен и Стара Загора, магистрала "Струма" при Кюстендил и връзката на двете западни магистрали край София. В парламента започнаха спешни разговори, като след тях лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви проблема за решен. Борисов обяви, че финансовият министър е обещал въглищните централи да работят до 2038 г. (това е решение от 2019 г.) и всеки работник, който иска да напусне, да получи веднага 36 заплати. По-късно Асен Василев уточни, че това прави по 140-150 хил. лева на човек. Постигнато е съгласие върху мини, язовири, хвостохранилища да не може да се изграждат соларни паркове. Скъсяват се сроковете – до 60 дни, за инвестиции във ВЕИ в урбанизирани територии. В разговорите е участвал и депутатът от ДПС Делян Пеевски.
По-късно правителството се събра на заседание, след което премиерът Денков обяви, че плановете за справедлив преход са приети и ще бъдат изпратени на Европейската комисия утре.
Премиерът поясни и информацията за 36-те заплати обезщетение. Създава се предприятие за превръщане на териториите на мините в зони за икономическа дейност - мините ще се култивират, ще се изгради там инфраструктура, привлекателна за инвеститори. Дружеството ще работи в сътрудничество с мините, за да се допълват, а не да се конкурират и да си пречат. А сегашните работници в мините може да работят в предпирятието. И който не желае, може да напусне и тогава ще получи до 36 заплати обезщетение.
"Създавайки такива територии, подходящи за инвеститори, очакваме там да се появят нови компании, които имат нужда от квалифицирана работна ръка, каквато е налична в този регион. Затова трябваше да проверим какъв ще е интересът - този тест показа, че интересът към тези региони от нови инвеститори е изключително голям", уточни Денков. Той призова да се спре с протестите, а представители на недоволните миньори и енергетици да дойдат на преговори, защото "това е начинът да се търсят решения".
"Следващите два месеца ще преговаряме с Европейската комисия. След 30 ноември ЕК трябва да представи на всички държави членки договореното и до края на декември всяка държава трябва да се е съгласила с предлаганото. Ако това не се случи, то тогава средствата ще се изгубят и последствията за тези региони ще бъдат изключително тежки", допълни премиерът.
Не е ясно доколко миньорите ще приемат това за чиста монета - хоризонтът за спиране на централите до 2038 г. е ясен от самото начало. Това е поредният случай на растящо напрежение, което се обявява за овладяно след пряка намеса от парламента на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и Пеевски. Подобно развитие имаше и около протеста на зърнарите.
„Г-н Борисов какво се е договорил с Асен Василев аз не знам, тези 36 заплати трябва да видим какви са, поименно ли ще ги дават или и там ли ще има определени фирми“, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров. Това по този начин не се прави - трябва да има сядане на масата и да се договарят нещата, не в кулоарите, не по телефона – вчера с академика, днес с министъра. "Тази работа не ми харесва на мен", коментира Димитров, цитиран от БТА. Иначе синдикатът също иска да се създаде национален оператор, който да обхване дейностите по планиране и подготовка на терени за нови икономически дейности и изграждане на инфраструктура върху освободените терени във въглищните райони.
Какво рискуваме да загубим
При отсрочка България рискува да загуби много пари. Страната ни вече загуби 96 млн. евро от Фонда за справедлив преход, защото не предаде плановете миналата година. Ако до края на годината документите не бъдат внесени, загубата може да стигне 1,6 млрд. лв. Това е огромна част от финансирането по този механизъм, като парите са предназначени пряко за засегнатите въглищни региони - Стара Загора, Кюстендил и Перник.
Премиерът Денков твърди, че извън тези пари от Фонда за справедлив преход, под въпрос са други 3 млрд. лв., защото инструментите за финансиране са взаимно свързани. „Без да сме приключили преговорите, няма как да дойдат първите пари от Плана за възстановяване и устойчивост (премиерът има предвид второто плащане по плана - б.р.). Ние имаме пътна карта, общата програма за растеж, териториалните планове са част от нея, за да започнем преговорите как да бъде променен Планът за възстановяване и устойчивост. До 31 декември трябва да сме готови, необходимо е одобрение не само от ЕК, но и трябва подпис и съгласие от всяка една държава от ЕС с това, което ние сме предложили“, добави Денков.
Сблъсък в парламента
Следобяд парламентарната комисия по енергетика се събра извънредно, за да обсъди предложение на "Възраждане", БСП и ИТН да се поиска от ЕК едномесечна отсрочка за представяне на териториалните планове за справедлив преход. То обаче беше отхвърлено и така на практика правителството получи възможността да изпрати плановете още утре, както беше решило.
След това обаче опозицията продължи да настоява предложението да бъде разгледано и в пленарната зала, където заседанието продължаваше, тъй като се обсъждаха промени в Закона за обществените поръчки. Депутатите от опозицията твърдяха, че на председателски съвет, в който участват всички парламентарни групи, е било решено така. Водещият заседанието Никола Минчев от ПП-ДБ дълго упорстваше, но накрая подложи на гласуване включването му в програмата. Мнозинството обаче го отхвърли. Любопитен детайл беше, че депутати от БСП и ИТН, колкото сериозно, толкова и с ирония, говореха, че Делян Пеевски е инструктирал мнозинството да бъде обсъдено предложението в залата.
Към 19 часа вечерта Павела Митова от ИТН излезе на трибуната и заяви, че няма да мръдне, докато предложението не влезе в дневния ред. Присъединиха се нейни съпартийци, както и социалисти. Така трибуната се оказа блокирана от десетки депутати. Минчев даде почивка, която обаче не промени нищо - опонентите му упорито продължиха да държат заетата позиция. Той се предаде и обяви, че ще подложи на ново гласуване включването на предложението в програмата - но само след като се довършат другите законопроекти по програмата. "А какъв е ангажиментът на мнозинството?", завикаха обаче депутатите от опозицията. Такъв ангажимент Минчев се оказа, че не може да поеме, и недоверчивите му колеги останаха на мястото си около трибуната.
Накрая водещият засданието пак даде почивка с надеждата, че нещата ще се променят. "Добре, седим тука!", закани му се обаче в отговор левият Борислав Гуцанов. Безизходицата продължи и след почивката, когато заседанието беше поето от Росица Кирова от ГЕРБ-СДС. Тя предложи същото като Минчев, но при гласуването се оказа, че няма кворум в залата, защото от мнозинството си бяха тръгнали. Така накрая заседанието беше прекратено, а с това пропадна и опитът да се попречи на изпращането на териториалните планове утре.
КАКВО СЕ СЛУЧИ СУТРИНТА
Работници от "Мини Марица изток" препречиха Прохода на Републиката рано сутринта, а по-късно успяха да пробият полицейската блокада и да затворят и магистрала "Тракия" при Стара Загора. Блокирано бе движението по пътя Стара Загора - Хасково по посока към село Бъдеще. Миньори от "Бобов дол" пък блокираха автомагистрала при пътен възел Бинека на разклона за Кюстендил. Работници в ТЕЦ "Брикел", която години наред обгазява Гълъбово и околните населени места, също затвориха пътища. Миньори и енергетици от „Мин индъстри“ – Перник и "Топлофикация Перник" протестират на пътен възел "Даскалово", като затвориха движението на изхода в посока Перник на ключовото място, което свързва магистрала "Люлин" със "Струма".
"Настояваме нашият слуга Денков и правителството, което ние сме избрали и чиито заплати плащаме, да работят само в интерес на българския народ и на тези 100 000 семейства", каза протестиращ пред телевизионните камери.
Отговорът на правителството
Премиерът акад. Николай Денков веднага покани синдикалните президенти на среща в София, на която те поискаха да се издейства от ЕК отлагане на срока за представяне на териториалните планове. Денков обаче даде да се разбере, че отсрочка няма да има. Той потвърди, че днес трябва да приемем териториалните планове, а утре да ги изпратим към Европейската комисия. Заради това по-късно следобед правителството ще проведе извънредно заседание.
Очакванията ни не се оправдаха, написаха след срещата от КТ "Подкрепа". Според тях, промените в плановете са козметични. Решението на правителството за одобрение на документите в сегашния им вид ще обезсмисли едно бъдещо споразумение на министър-председателя и синдикатите, твърдят от "Подкрепа". "Искаме да се създаде механизъм за капацитет или чрез друг подход да се гарантира сигурността на електроенергийната система. Искаме в НПВУ, ТП, ИНПЕК и други документи да има доклад за въздействие и оценка на социалните последици. Настояваме за подходящо регламентиран социален диалог, с който да гарантираме минимална социална цена на всички политики в областта на енергетиката", пишат още от синдиката.
АПИ определи обходни маршрути
Поради затруднения в движението Агенция "Пътна инфраструктура" определи обходни маршрути в областите Сливен, Стара Загора и Кюстендил. В област Сливен обходният маршрут за движещите се по АМ "Тракия" в двете посоки е по II-66 Стара Загора - Нова Загора - Сливен. В Стара Загора има обходни маршрути на няколко блокирани места, включително и за Прохода на Републиката. Много блокирани пътища има и в Гълъбово.
За пътуващите по АМ "Струма" от Благоевград към София трафикът се отклонява при пътен възел "Бобошево" по път I-1 Благоевград - София. За пътуващите по АМ "Струма" от София към Благоевград движението се пренасочва от пътен възел "Дупница - север" по I-1 /E-79/ София - Благоевград.
ПРЕДИСТОРИЯ
До извънредното заседание днес се стигна, след като синдикатите принудиха кабинета да отложи точката от редовното заседание на кабинета в сряда. Проектите им бяха изпратени на 26 септември следобед, което не позволи да бъдат обсъждани с федерациите по места.
Скандалът се разрасна, след като се оказа, че в проектоплана за Стара Загора е включен индикативен списък с големи инвеститори, които обещават да реализират 12 инвестиции на стойност 1,7 млрд. евро. Това е размерът на частната инвестиция, като самото получаване на публично съфинансиране ще става след отделни процедури. Те ще бъдат обявени по оперативна програма „Регионално развитие“, като само част от общия размер на средствата ще е за големи инвеститори. От ГЕРБ се усъмниха, че индикативният списък всъщност е окончателен и последващото кандидатстване по конкретните процедури за публично финансиране, което ще става по оперативна програма „Регионално развитие“, е на практика предрешено. Още за политическите реакции:
Скандал предизвика и самият списък с инвеститори, както и обещаваните от тях работни места. Има проекти, при които броят на обещаваните работни места е много нисък спрямо размера на инвестицията. Така цената на разкриване на едно работно място излиза много голяма, а основният проблем при декарбонизацията на енергийния сектор е очакваната голяма загуба на работни места – и в мините, и във въглищните централи.
От правителството още в четвъртък изтъкнаха, че списъкът с големи инвеститори е само индикативен. Въпреки това използваните формулировки в плана за Стара Загора са доста категорични и оставят впечатление, че миналите през подбор индикативни фирми ще бъдат подкрепени. Премиерът Денков обеща в разговор с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов тези грешки да бъдат поправени, но това не спести протеста днес.
Още за териториалните планове: