Когато става дума за много пари, скандалите са неизбежни. Така че не е изненада, че намеренията за крупни частни инвестиции в Стара Загора, които да бъдат подкрепени с публични средства от Фонда за справедлив преход, разбуниха политическите духове и доведоха до спешни разговори между премиера Николай Денков, лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и депутата от ДПС Делян Пеевски. 10 частни компании са заявили пред енергийното министерство планове да инвестират 3,3 млрд. лв. в общо 12 проекта, като разкрият 4358 работни места.
Появата на индикативен списък с конкретно посочени инвеститори предизвика размяна на обвинения и обяснения. ГЕРБ видяха в него риск от бъдещи злоупотреби. Според хората на Борисов формалният избор на фирми оставя впечатление, че печелившите коне вече са избрани и занапред кандидатстването ще е само проформа. След разговор между Борисов и Денков тонът бе смекчен и излезе, че целият проблем е в грешни формулировки, които премиерът гарантира, че ще бъдат отстранени. И с това обещание обаче договорката за засилен контрол остава, а подкомисията за контрол върху евросредствата вече ще е комисия. Тя щяла да се занимава само с контрол върху правилата и критериите, а не със самите фирми. На фона на проблемите с компаниите още на старта това надали ще остане така.
Индикативният списък с посочени 10 частни инвеститора (виж карето) се появи внезапно в ревизирания териториален план за справедлив преход на Стара Загора. Плановете за Стара Загора, Кюстендил и Перник - трите въглищни района, засегнати най-сериозно от декарбонизацията, трябваше да се гласуват на заседанието на МС в сряда, но бяха изтеглени след остър протест на синдикатите, че се приемат без съгласуване. Основна разлика в ревизирания документ е появата на конкретен списък с големи предприятия, които ще бъдат подкрепени с пари от Фонда за справедлив преход. Европейските правила изискват изрично държавите-членки да посочат дали ще подкрепят големи инвеститори извън малките и средни предприятия, като представят индикативен списък. Поканата за заявяване на интерес от страна на големи предприятия е била публикувана от енергийното министерство на 15 август, като в нея се изтъква, че списъкът не е окончателен и ще може да се променя без проблем, като се добавят нови инвеститори.
Няма информация колко фирми общо са заявили интерес и има ли отхвърлени. В самия текст на териториалния план за Стара Загора
в прав текст се казва, че това са фирмите, които ще бъдат подкрепени.
„Въз основа на получените инвестиционни предложения е предоставен следният индикативен списък с дейности и предприятия, които ще бъдат подкрепени“, е формулировката в документа. В него не се уточнява, че средствата ще се представят в отделни процедури и няма забележка, че публичното финансиране ще покрие само част от планираната инвестиция.
Не е ясно доколко включването на други инвеститори извън вече попадналите в индикативния списък ще става лесно, както се твърди в поканата. В същото време публичната подкрепа за големи предприятия ще възлезе при всички случаи на стотици милиони левове. Самото публично финансиране ще се отпуска с процедури в рамките на оперативна програма „Развитие на регионите“, в която ще се включи изцяло нова глава. Предвидените мерки по нея възлизат на стойност 1,15 млрд. евро без националното съфинансиране. Планирани са общо 19 вида схеми за подкрепа на справедлив преход, като конкретно за големи инвеститори е предвидена схема в размер на 201 млн. евро – за проекти за подпомагане на екологосъобразни производствени процеси и ефективно използване на ресурсите в големи предприятия. От текста на проекта в момента не става ясно дали големите фирми ще имат право да кандидатстват по някоя от другите схеми.
Самото включване на големи инвеститори се допуска от ЕК по изключение, когато се прецени, че малките и средни предприятия няма да са в състояние да отговорят на търсенето на нови работни места при прехода и закриването на отделни производства. Нуждата от подобно включване трябва да бъде доказано с анализ за ефекта върху разкриването на нови работни места. Тук
анализът е доста странен и кратък.
За доказване на потенциала на малките и средни предприятия да отворят нови работни места са използвани данни за периода 2015-2019 г., когато в област Стара Загора заетостта по тази линия се е вдигнала общо със 7598 работни места. Очаква се повече от 12 000 работни места да бъдат засегнати от прехода. Така се включват големи инвеститори, които заявяват, че ще създадат 4358 нови работни места. За да не останат безработни, по тази схема всички бъдещи нови работни места в малките и средни предприятия в региона трябва да са за хора, освободени от мините и ТЕЦ-овете, а инвеститорите да сбъднат всички обещания за нови места, голяма част от които много условни.
Обещаваните инвестиции и работни места вече породиха остри критики в социалните мрежи. Левият финансист Георги Кадиев се възмути, че частната „Контур Глобал Марица Изток 3“ е заявила, че ще открие едва 20 нови работни места срещу инвестиция от 702 млн. евро. – (б.р. заявените места са повече – 90 и запазване на 500 съществуващи работни места). „Още 2019 правителството обяви, че инвестицията им е изплатена и започват преговори за прекратяване на договора. Познайте докъде са преговорите. И сега ще им дадем 702 млн. евро, за да "изградят фотоволтаични централи в района на ТЕЦ-а" и да създадат ... 20 работни места, вероятно пазачи и чистачки?“, написа Кадиев.
Депутатът от ИТН Гроздан Караджов пък сигнализира, че
в индикативния списък има фирми, които не покриват праговете
по Закона за счетоводството за големи предприятия, каквото е условието за включване в списъка. Караджов даде пример с компанията „Смарт Енерджи Груп“ АД, която по актуална информация към юли 2023 г. е имала 7 осигурени лица при изискван минимум за големите предприятия от 250 души. Компанията не покрива и изискването за нетни приходи от продажби от минимум 76 млн. лв., поне към 2021 г., за която има представен отчет. Така два от три показателя не са покрити и фирмата не следва да е в списъка, твърди Караджов. Караджов също намира за скандални някои инвестиции по линия на обещаните нови места. Той дава пример с „Galabovo Solar”, която възнамерява да инвестира 20 млн. млн. лв. в проект за система за съхранение на енергия, с която ще открие 20 нови работни места. На загуба по данни на Караджов е и друга фирма, попаднала в индикативния списък - Rezolv Energy. За периода юли-декември 2022 г. компанията има загуба в размер на 71 млн. чешки крони. От същата фирма се възмути онзи ден и Делян Добрев от ГЕРБ. Той даде пример и с друга компания, която не била известна, а заявила инвестиция от 450 млн. евро. Добрев не я назова, но от одобрения списък на този показател отговаря European energy A/S.Не е ясно как ще реагират синдикатите на заявените големи инвестиционни намерения в района. Очаква се плановете да бъдат приети утре от Министерския съвет, като премиерът Денков предупреди, че ако България не ги прати навреме, ще загуби 1,4 млрд. лв.
--------------------------------------------------------------------
КАКВИ СА ЗАЯВЕНИТЕ ИНВЕСТИЦИОННИ НАМЕРЕНИЯ