Бившият главен секретар на МВР Ивайло Иванов е новият началник на политическия кабинет на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, съобщава NOVA.
Иванов беше освободен като главен секретар на МВР през 2021 г. от служебния кабинет на Стефан Янев и президента Румен Радев покрай полицейското насилие под колоните на Министерския съвет по време на протестите срещу правителството на Бойко Борисов през лятото на 2020 г.
„Правомощията на главния секретар на Министерството на вътрешните работи - главен комисар Ивайло Стефанов Иванов, се предлага да бъдат прекратени във връзка с нарушение на основни принципи за работа в МВР, изразяващо се в незачитане и негарантиране на правата и свободите на гражданите и тяхното достойнство, както и в липса на обективност и безпристрастност, с което е накърнил престижа на МВР както пред служителите на МВР, така и пред обществото”, бяха тогава мотивите за освобождаването му. Веднага след това указът беше подписан от Радев.
В мотивите бе записано още, че "той носи отговорност за действията на МВР, насочени срещу започналите на 9 юли 2020 г. и продължили до края на 2020 г. протести срещу разрастващите се корупция и беззаконие в управлението на страната, както и срещу ограниченията на свободата на словото".
Кабинетът и Радев обясняваха, че при неутрализиране на протеста служителите на МВР са допуснали грешки от организационен и тактически порядък. "Въпреки твърденията на главен комисар Ивайло Иванов, че операцията на полицейските органи е „перфектно организирана“ и са се справили „професионално“, вечерта на 2 септември 2020 г. в гр. София напрежението между органите на реда и протестиращите ескалира и се допуснаха сблъсъци", аргументираха се министрите. Според тях в различна степен са пострадали не само лица с агресивно поведение, но също така и мирни протестиращи граждани, и журналисти.
През септември 2020 г. Иванов влезе в конфликт с президента Румен Радев, който беше привикал шефовете на МВР и службите, за да дадат обяснение за полицейското насилие над граждани и журналисти по време на летните протести. Тогава Радев попита: "Защо органите на реда упражниха брутално насилие върху граждани и побой на журналисти", а Иванов отвърна: "Аз бих попитал защо протестиращите употребиха брутална сила върху полицаите".
Интересно е да се отбележи, че Ивайло Иванов беше назначен с указ пак на президента Румен Радев през декември 2018 г.
Впоследствие Иванов оглави Столичния инспекторат. През октомври 2021 г. той бе назначен за шеф на структурата по лична покана на тогавашния кмет Йорданка Фандъкова, въпреки протестите на много общински съветници, както и на "Спаси София" и "Демократична България". Иванов бе махнат със заповед на сегашния кмет Васил Терзиев през ноември 2023 г.
Очевидно сега ГЕРБ, Митов и правителството са решили изобщо да не се пробват Иванов пак да стане главен секретар, защото вероятно се страхуват, че президентът ще откаже да подпише указ за назначаване. Такъв указ е задължителен за най-висшата професионална длъжност в МВР. Затова и сигурно е избран по-безобидното връщане на Иванов в МВР като началник на политическия кабинет, за което не се иска акт на Радев. Този пост обаче също е ключов в МВР.
Ивайло Иванов влиза в системата на МВР през 1999 г. като полицай в столичната дирекция, преминава през длъжностите: полицейски командир и началник група в СДВР, зам.- директор на РДГП „Аерогари" и директор на РДГП „Драгоман". На 11 май 2017 г. Ивайло Иванов стана директор на СДВР.
Избрано от Ивайло Иванов
На 4 септември 2020 г. президентът Румен Радев разговаря с тогавашния главен секретар на МВР Ивайло Иванов и председателя на Държавна агенция "Национална сигурност" по онова време Димитър Георгиев по повод проявите на насилие по време на протестите.
Шефовете на службите в пълен синхрон обявиха пред държавния глава, че работата на полицията е била отлична.
Ивайло Иванов говори дълго и обстоятелствено на срещата - най-вече в подкрепа на служителите си. "Българската полиция никога до този момент не е пазила личности, не пази партии. Ние пазим институции, обществен ред, граждани. Мисля, че във всички наши действия, откакто се извършват протестни действия, полицейските служители доказаха, че не взимат страна, бяха абсолютно толерантни, стремяха се да не се намесват ... Не съм съгласен, че полицейските служители са извършили брутални действия над протестиралите. Полицаите сутринта - удрят ги с българските знамена, хващат ги за слабините ... Задават ни въпроса - защо ги пазите тия? На всеки съм отговорил по един и същи начин - това ми е работата", каза Иванов.
Той подчерта, че всички протестни мероприятия с едно изключение били незаконни: "Да попитат протестиращите, които бяха употребили огромно количество алкохол сутринта, дали е имало някакво насилие върху тях. Нямаше." Действията на полицията при размириците и разчистването на блокадите Иванов определи като "перфектно планирана и изпълнена операция с минимални щети".
А за размириците на 2 септември се оплака: "Знаете ли какво ми беше, когато гледах, че се обстрелва МВР? Колегите ги правят на парцали. Ние живеем в правова държава, член на ЕС, а полицаите трябва да ги е страх да си свършат работата ли? ... Не казвам, че всички служители са идеални. Може да ги разбирам, но не ги оправдавам. Знам, че той 12 часа е на крак и са го били с дръжката на българското знаме, или с железни тръби ... Може някой тогава да си е превишил правомощията и, ако установим такъв случай и съберем доказателства, ще си понесе последствията", ангажира се главсекът на МВР.
По повод атакуваните журналисти той се оправда: "Прескартата не дава имунитет на никой. Когато даден журналист изпълнява своите професионални задължения, той тогава е защитен. Това, че си журналист не означава, че трябва да извършваш престъпления и нарушения ... Ако някой метне по мен бомба и след това извади журналистическа карта – да, ще бъде задържан."
И продължи още по-разпалено: "Какви ли не обиди съм чувал - еничари сме били, малоумници сме били. Не, ние сме хора като всички други. И смея да твърдя, че болшинството от нас са много по-добре възпитани, с много по-добро образование и много по-интелигентни от тези, които ни обвиняват по стадионите и улиците, че сме еди-какви си. Само техният престъпен гений е много по-голям от нашия. Това е разликата."
За използваните от полицаите средства той изтъкна, че служителите на реда имали право да употребяват лютив спрей, а протестиращите имали CS газ. Нервнопаралитичен газ не бил употребяван от МВР, нито водометно оръдие. След което се впусна в обяснения за позволената употреба на сила от органите на реда: "Какво означава бит? Те казват бит, аз казвам - полицаите използваха физическа сила, която ни е позволена от закона.Те казват - използваха палка, а аз казвам - палката е помощно средство на полицая ... Използвали сме минимална сила, защото уважаваме правото на протест".
"На 2 септември всичко се промени, защото многократно беше призовавано всяка вечер по социалните мрежи и долу по микрофоните, че трябва протестът да се накървави, че трябва да се действа радикално. Като направим филтровъчни пунктове - КПП-та, тогава моментално почнаха да ни обвиняват, че ограничаваме правото на свободно придвижване и на протест на гражданите ... Имаше хора, които носеха големи пиратки, обвити с допълнителна смес - ами, това е самоделно взривно устройство. Ако ние ги знаехме точно кои са, нямаше да търпим, щяхме да ги отстраним", отвърна Иванов. От думите му се разбра, че още нямало пълноценни доказателства за нападателите.
Той отрече, че ръководителите на МВР са дали заповед протестиращите да бъдат бити. "Аз задавам въпроса - защо, като виждат как ескалира напрежението, защо мирно протестиращите не си тръгват? Какво смятат, че ще стане като се хвърлят бомби по полицаите? Да си свалим каските и щитовете, и да умрем ли? Поздравления за онези хора, които застанаха в началото с телата си да пазят полицаите. Но като видяха какво се случва, те са живи хора, имат чувство за самосъхранение, дръпнаха се."
"МВР винаги е било по средата - между чука и наковалнята. И едните ни бият, и другите ни бият. Така е било, така и ще бъде", обобщи накрая Иванов.