От днес започва най-мащабната реформа в градския транспорт в София. Пунктовете на ЦГМ вече не продават хартиени билети от 1,6 лв. Закупените досега ще могат да се използват до края на февруари. На мястото на старите билетчета се появяват електронни билети, които се зареждат в пластмасови карти. Sofia City Card струва 3 лв., а Ultralight – 80 ст. Въпросните носители могат да се пълнят с дигитални билети, които се наричат 30+ и 60+. Първият също струва 1,6 лв. и с него могат да се сменят повече от едно превозно средство, ако в последното валидацията на билета е направена до края на 29-та минута след първото чекиране. Пътникът е длъжен да валидира и този, и другия нов е-билет във всеки автобус, трамвай или тролей, в който се качи.
Билетът 60+ струва 2,20 лв. и с него могат да се сменят маршрутите в рамките на 1 час. Много софиянци вече изказаха недоволство, особено от билета 30+, като поясниха, че в техните квартали е невъзможно да смениш градския транспорт в рамките на половин час.
Хартиени билети ще останат да се продават само на касите на метрото срещу 1,6 лв., като те обаче ще важат само за непосредственото пътуване. Срещу 2 лв. шофьорите в наземния градски транспорт също ще продават хартиени билетчета, които също ще важат до слизането от машината.
Както вече е известно и е практика, освен с картите Sofia City Card и Ultralight, пътуващите без абонамент в София могат да се таксуват и с банкова карта или смартфон. При натрупване на 3 и повече плащания с банкова карта за един ден новата е-система сама ги оформя като дневна карта с цена от 4 лв. Същата карта от 4 лв. може да се купи и от пункт на ЦГМ и в метрото, както и чрез мобилното приложение Mpass.
Друга нова карта в София е 24-часовата, която струва 6 лв. Тя важи за неограничен брой пътувания с всички видове транспорт в рамките на 24 часа. Срокът й започва да тече от момента на покупката. Може да се закупи и за бъдеща дата, като тогава срокът ѝ започва да тече от 00:00 ч. на избраната дата и важи до 23:59 ч. на същата. Зарежда се в Sofia City Card или в Ultralight.
72-часовата карта работи на същия принцип като 24-часовата карта. Цената й е 15 лв. Седмичната карта пък се активира при пътувания от понеделник до петък, когато пътникът ползва повече от два билета 30+. Цената й е 20 лв. В края на всеки ден те се агрегират като дневна карта от 4 лв. Ако плащанията са били само с банкова карта, за събота и неделя пътуващият получава два дни безплатни возения. Единственото условие е отново да валидира банковата си карта при качване в превозно средство, като системата няма да му вземе пари затова.
Както "Сега" вече писа, от днес ЦГМ и касите на метрото вече не продават и хартиени талони и електронни карти за 10 пътувания срещу 12 лв. Закупените досега също ще могат да се използват и през 2023 г. След това единствената алтернатива на тези превозни документи за по-рядко пътуващите остават е-билетите по 1,60 лв., което означава поскъпване на градския транспорт с около 30% за голяма част от софиянци.
ЦГМ вече не продава и месечни карти за 1 наземна линия с цена от 23 лв., когато е поименна, и от 28 лв. при анонимна. Закупените досега също ще важат и през 2023. От центъра поясняват, че най-изгодният вариант за замяната на тази карта за 1 линия е разсрочено плащане на годишната карта за всички линии, чийто персонален вариант е 365 лв. Тя вече може да се купи на 3 вноски, след като преди това беше възможно да се плати на две, но срещу оскъпяване. Сега първата вноска е 150 лв., като картата важи 3 месеца, след което се доплаща 120 лв. за още три месеца и накрая 100 лв. за 6 месеца.
Пак от днес става задължително валидирането на всички видове абонаментни карти веднага след качване в автобус, трамвай или тролей. В противен случай контрольорите ще глобяват с 3 лв., дори документът да е редовен. Тази глоба е различна от глобата за нередовен пътник, която вече е 40 лв. при 30 лв. до края на 2022 г. От ЦГМ поясняват, че въвеждат валидацията от грижа за софиянци, тъй като тя щяла да представлява застраховка при пътуване. От общинското дружество все пак обещаха през първите седмици да са снизходителни към пътниците, които са забравили да валидират преводните си документи.
В градския транспорт вече ще се появят и контрольори без униформа, които ще носят само баджове за легитимация. По време на инспекциите валидаторите ще бъдат блокирани. Ще има и контрольори, оборудвани с видеокамери.
И такситата в София поскъпват
От днес цените на такситата в София също се увеличават. Минималната става 1,21 лв. за километър, като досега тя бе 1,05 лв.км. Увеличението е с 15 на сто. Минималната нощна тарифа също се вдига до 1,39 лв. км. при досегашна от 1,21 лв.км.
Максималните тарифи също се увеличават с 15%. Дневната става 2,05 лв.км. вместо 1,78 лв, а нощната ще достигне 2,51 лв.км. на фона на 2,19 лв.км. до момента. Това е второ увеличение на цените на таксиметровите услуги за година, след като в началото на 2022 г. също имаше такова.