Медия без
политическа реклама

Вежди Рашидов настоя за извинение от президента

02 Септ. 2020
Вежди Рашидов
Илияна Кирилова
Вежди Рашидов

Председателят на парламентарната Комисия по културата и медиите Вежди Рашидов определи речта на президента Румен Радев като пълна с агресия и ненавист, в която липсвала дори нотка на смирение, помирение и уважение към българския народ. Бившият министър на културата поиска извинение от държавния глава - към парламента и лично към Рашидов.

"Аз питам: "Кое е народ?!". Тези достойни хиляди лекари, които всеки ден се борят за здравето на българина и не са на протеста? Учителите, които също не ги виждам на протестите - те подготвят новата учебна година за нашите деца. На тези протести отсъстват талантливите български творци и хора на духа. На тези протести аз не виждам инженерите, работниците, строителите, които всеки ден се трудят, както не виждам и изтъкнатите български учени. И питам: "Коя част е народът - тези, които по цял ден са на протестите или онези, които по цял ден се трудят за просперитета на държавата?". Питам българския парламент след мантрата на президента за мутрите - кой от вас, депутатите, се чувства мутра?!" Моля да си вдигне ръката. Госпожа Дариткова ли е мутра, г-н Ципов ли, господин Иванов ли или който и да е? Аз не съм мутра. Затова приканвам президента да се извини на българския парламент и лично на мен, защото се чувствам засегнат. И все пак България е парламентарна република. Не президентска.“

В изявление от името на парламентарната група на ГЕРБ нейният председател Даниела Дариткова недвусмислено даде да се разбере, че вини президента Румен Радев за "политиката на омразата". Тя подчерта, че партията й ще продължи дебата върху нова конституция и ще търси максимален консенсус в обществото по темата. "Въпросът днес не е свързан с детайлите на бъдещия основен закон, но с възможността за свикване на ВНС. Дебатът няма да се води в настоящия, а в следващия парламент", каза Дариткова, намеквайки за противоречията в управляващата коалиция по конституционния проект.

На излизане от парламента депутатът от ГЕРБ Александър Ненков остро разкритикува протестиращите. "Ако това е начинът за сваляне и взимане на власт, аз не искам да живея в тази държава. Много ни е интересно какво ще стане, ако тези хора влязат в парламент - ще ни убият или ще ни заравят в ковчези ли? Всеки има приятели, семейства, които се тревожат. Не приемам да се стига до такива крайности. Може 100 000 да не одобряват правитерството, но не може някакви хора да се изявяват като техни говорители. Какво се случва с хората, които разсъждават различно от тези на протеста?! ГЕРБ два пъти е подавал оставка. Щом сме могли да предприемем тази крачка, смятам, че винаги това е обсъждан вариант. Самият премиер Борисов го казва многократно. Но има хора, които казват, че за тях не е приемливо да се подава оставка, защото това ще ни вкара в спирала и ще доведе до по-голяма криза. Надявам, че мнозинството от хората няма да позволят държавата да се срине по този начин, защото това би бил един срамен ден за демокрацията, независимо дали ни или не ни харесват. Една оставка по-скоро ще породи друга политическа ситуация, друга политическа криза, от която не е ясно как ще излезем. Изборите ще дойдат - след няколко месеца или сега, но в крайна сметка какво ще се случи с държавата. Предстоят много трудни за взимане решения относно здравната криза, политическата ситуация. Никой от протестиращите, включително и президентът Радев, не казва какво ще направи", заяви Ненков.

А пред БНР депутатът от ГЕРБ Тома Биков иронизира протеста и отправи за пореден път критики към президента. "Великото народно въстание не се случи, имаше протест на хора пред сградата на Народното събрание. В сградата на парламента има повече хора, отколкото навън. Ранените полицаи са много повече от ранените граждани. Въпросът е кой носи отговорност за този протест. Аз знам кой – г-н Румен Радев. Това е човекът, който носи политическата отговорност за този протест. Докато г-н Румен Радев е президент на България, тази политическа криза няма да намери своето решение и страната ще функционира в политическа нестабилност. Обикновено политическите кризи се решават с парламентарни избори. Тази политическа криза ще ескалира след парламентарните избори, а нейното решение ще се случи след президентските избори", каза Биков.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата