Военният министър Атанас Запрянов се изплаши да направи кадровите промени в ръководството на Военновъздушните сили и препрати темата към бъдещо редовно правителство. Това стана ясно от негови думи пред журналисти. Запрянов участва в традиционния богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия.
На въпрос кога ще бъдат обявени рокадите в ръководството на Военновъздушните сили, които сам той обяви авансово след проверка във ВВС, Запрянов отговори, че планът за разстановка на висшия състав е готов. "Той е приет на Съвета по отбрана и са предвидени такива промени. Аз се колебая това да го стартирам като служебен министър на отбрана и се надявам, че ще има политически избрано правителство, министър на отбраната, който да прегледа този план за разстановката на Висшия команден състав тази година", коментира министърът и добави, че не касае само разстановки във Военновъздушните сили. Ако няма редовен кабинет, ще трябва служебният министър да прави и следващата разстановка, каза още шефът на МО.
В моите правомощия е да взема кадрови решения и аз ще взема такива, заяви Атанас Запрянов в средата на ноември 2024 г. по време на официалното представяне на резултатите от проверката във Военновъздушните сили (ВВС) след катастрофата с учебно-боен самолет L-39ZA Albatros през септември, при която загинаха двама пилоти.
Военният министър Атанас Запрянов тогава публично призна и описа плачевното състояние на българските Военновъздушни сили. Това стана след работно съвещание в Министерството на отбраната, на която бяха обсъдени резултатите от проверката на планирането, организацията, провеждането и контрола на летателната подготовка във ВВС и Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“.
Проверката беше извършена от работна група с ръководител зам.-началникът на отбраната ген.-лейтенант Цанко Стойков и беше назначена със заповед на министъра на отбраната Атанас Запрянов след трагичния инцидент на 13 септември 2024 г. с учебно-боен самолет L-39ZA „Albatros“, при който загинаха двама пилоти.
От думите на Запрянов стана ясно, че по време на съвещанието е бил изслушан доклад от проверката. "Аз като министър на отбраната съм длъжен да представя фактите каквито са. Дължим го на близките на загиналите пилоти, на самите тях. Моята съвест не ми позволява да скрия истината за състоянието на ВВС. За три години станаха три катастрофи в три различни авиобази и това е изключително тревожно. Мое право е да знам защо се случва това и има ли причина за тези системни грешки.", заяви министърът на отбраната при представянето на резултатите.
Военният министър даде да се разбере, че в доклада е констатирано незадоволителното състояние на ВВС. Запрянов обяви, че не може да говори с конкретни данни и цифри, защото има много класифицирана информация в документа и затова например не може да каже колко са пилотите и колко са годните за летене изтребители и хеликоптери.
Тогава той заяви, че е начертан план с мерки за преодоляването на всички тези проблеми и че се надява те да бъдат изпълнени. От думите му стана ясно, че няма да се размине и без кадрови промени, но военният министър отказа да влезе в каквато и да е конкретика по тази тема. Запрянов обаче даваше да се разбере, че те ще се случат скоро.
По-късно той каза, че всички се фокусират върху кадровите въпроси, че това било най-лесния въпрос, че имало достатъчно подготвени хора, че "ако някой не си върши работата, да го заменим с друг командир". Сега очевидно бие отбой и показва, че въпроса се е оказал не толкова лесен и, че ще пробва да не прави той кадровите промени. Възможно е и президентът Румен Радев да не съгласува промените, защото той защитава това ръководство на ВВС.
Иначе сега Запрянов обяви, че тази година ще имаме осем пилоти за изтребителите F-16, продължава подготовката и много скоро ще се върнат и следващите. За първите осем самолета ще имаме и пилоти в края на тази година, каза министърът.
В края на декември 2024 г. Атанас Запрянов посочи, че общо 18 летци са изпратени за обучение на F-16 в САЩ, като двама от тях са завършили основния курс за този тип самолет.
Ремонтът на авиобаза Граф Игнатиево продължава и в края на месеца ще има нова инспекция по отношение на сертифицирането на обектите. Последните договори, които сключихме миналата година, завършват основното оборудване – укритията за самолетите, временните хангари, коментира Атанас Запрянов.
БЮДЖЕТ И ЗАПЛАТИ ЗА ВОЕННИТЕ
Военнослужещите ще получат увеличение на заплатите, ако законопроектите за бюджета на служебния кабинет бъдат приети, каза още Запрянов.
В края на 2024 г. Министерският съвет внесе в Народното събрание законопроект за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г.
От 1 януари 2025 г. базата за определяне размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност ще се образува всяка година въз основа на средната работна заплата за страната за второто тримесечие на предходната година, реши парламентът през април 2024 г. Основното месечно възнаграждение се увеличава с коефициент спрямо базата - за офицери не по-малко от 1,2, а за офицерски кандидати, сержанти и войници - не по-малко от 1,0. Най-ниското основно месечно възнаграждение на военнослужещите от 1 януари 2025 г. ще бъде от 2300 лв. до 2370 лв., посочи служебният министър на отбраната Атанас Запрянов миналата година.
Тази година е особена обнадеждаваща, защото трябва да получим първите бойни самолети, първите бойни машини, корабите – това са реалистични неща, но за всичко това трябват пари. Основният проблем на нашата армия е некомплектът, коментира военният министър. "Приветствах и първия бюджет, основния и временния бюджет, който правителството предложи на Народното събрание в частта „социални разходи“, защото в нашата армия в определени формирования имаме доста сериозен некомплект“, заяви Запрянов. По думите му за Националната гвардейска част некомплектът е 62%. Социалните разходи са жизненоважни, за да окомплектоваме армията, каза Запрянов.
Предвиденото увеличение на заплатите не увеличава военните разходи на 3% или 4% от брутния вътрешен продукт, то ще бъде направено в рамките на 2 - 2,5%. Ние сме предложили едно балансирано увеличение за сметка на намаляване на капиталовите разходи. Дупката в държавния бюджет по никакъв начин не е от заплатите на военнослужещите, обясни Атанас Запрянов.