Мнозинството във Висшия съдебен съвет е твърдо решено да не позволи съдии, спечелили конкурса за търговските отделения на апелативно ниво, да не бъдат назначени. Въпросът е висящ от септември м.г., а основен двигател на провала на конкурса е бившият председател на Върховния административен съд Георги Чолаков. След края на мандата му през ноември м.г. той беше оставен изпълняващ функциите председател. Като такъв вече не е член по право на ВСС, но линията, зададена от него, продължава да се спазва.
Спорният конкурс беше обявен през лятото на 2022 г., след като веднъж вече беше съборен в съда и започна отначало. Той е за 18 места, като половината от тях са в София, четири - в Пловдив, три - във Варна и две в Бургас. Но след провеждането на конкурса ВСС отказа да назначи избраните. Намери аргумент за това в конкурсната комисия, която сам е определил - защото в нея участва доц. Венцислав Петров, който е хабилитиран преподавател по гражданско право, а не по търговско, както, според тях, изисквал законът. Само че търговскоправните науки са част от гражданскоправните, т.е. ВСС си инсценира пречка, за да не назначи издържалите конкурса.
Търговските отделения на апелативно ниво са ключови, особено това в София. Те са втора инстанция по търговски дела, засягащи бизнеси за милиони. През съда може да бъде открадната фирма, например. Могат да бъдат наложени и обезпечителни мерки, които да съсипят даден бизнес. Търговските съдии решават и по делата на партиите - регистрации, вписвания и т.н. Върховният съд рядко се произнася по тях. Затова и думата на търговските съдии в Софийския апелативен съд е толкова тежка и в много случаи - последна.
На 24 септември, когато Съдийската колегия се занимаваше с конкурса, решение не беше взето, защото кворумът се разпадна. И от тогава въпросът виси във въздуха.
И тази седмица точката беше в дневния ред, но отново не се стигна до решение. "Явно въпросът ще премине за разрешаване към един по-късен момент. Може би този вариант е по-добър, защото всички хора, участвали в конкурса, ще имат възможност за непредубедено решаване на този въпрос от друг състав на ВСС. В случая съм дълбоко убедена, въз основа на верига косвени доказателства, формиращи един и същи извод, че възраженията, които се отправиха всъщност представляват повод, прикриващ съвсем различна причина, а именно, че не се одобрява персоналният избор на класираните кандидати", коментира поредното отлагане на конкурса председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова, цитирана от "Лекс".
На последното заседание на Съдийската колегия Драгомир Кояджиков предложи спечелилите кандидати да не бъдат гласувани, а конкурсът да бъде върнат на ниво сформиране на нов състав на конкурсната комисия.
Атанаска Дишева обаче възрази с мотив, че ако кандидатите не бъдат гласувани един по един, те няма да имат право да обжалват решението на съвета пред съда. Тогава Драгомир Кояджиков, Боян Новански и Севдалин Мавров обявиха, че си правят отвод. И тъй като на заседанието присъстваха девет от членовете на колегията, кворумът се разпадна и въпросът отново остана висящ за неясно кога.
Последният приключен конкурс за търговските отделения на апелативните съдилища е от 2015 г.
Дишева коментира, че се измислят изисквания и критерии, които да послужат като формално основание конкурсът да не приключи. "Каквито и правила да има, ако има воля за неприключване на конкурса, тя ще бъде реализирана", каза Дишева. Според нея вместо да осигури независимост на съдиите, ВСС създава предпоставки за накърняване на независимостта им, като отваря вратата за командироване за дълги периоди. Тя дори обясни как от седмици знае, че част от членовете на ВСС ще приложат точно похвата с отводите, за да няма решение за конкурса.
Повече за случая с конкурсите си припомнете тук: