Медия без
политическа реклама

Заков е разговарял в Пентагона за заместващи самолети преди F-16

Военният министър се обезпокои от вдигането на изтребители заради фалшиви сигнали за бомби

12 Май 2022Обновена
Драгомир Заков
БГНЕС
Драгомир Заков

Военният министър Драгомир Заков е преговарял в Пентагона за осигуряването на самолети, които да пазят небето ни между сега наличните МиГ-29 и бъдещите ни нови F-16. Това стана ясно от негови думи, казани пред журналисти на военния полигон в Црънча.

Заков беше част от водената от премиера Кирил Петков делегация, която беше през последните дни в САЩ. Военният министър каза, че основната част от посещението в САЩ е било свързано с енергийната сигурност, но той е провелдопълнителни срещи в Пентагона по въпроси, които са в ресора на Министерството на отбраната.

"Разговаряхме и за възможностите за "еър полисинг" в България – да се осигурят самолети между наличните МиГ-29 и очакваните F-16", заяви сега Заков, цитиран от БТА. Той подчерта, че все още няма конкретни резултати и всичко е в процес на развитие. По думите му от наша страна са били поставени правилните въпроси. “Мисля, че от американска страна бе чуто много добре това, което ние искаме и това, което нас ни притеснява“, каза министърът.

Президентът Румен Радев е поставил пред американския президент Джо Байдън въпроса или да се ускори закъсняващата доставка на изтребителите F-16 за България, или да се потърси вариант за снабдяване с изтребители "втора ръка" на лизинг.

Относно машините, които евентуално трябва да осигурят охраната на българското небе до идването на новите F-16, министърът каза, че става въпрос за опции, при които подобна празнина може да бъде запълнена – дали това ще бъдат самолети F-16 или други – все още е рано да се каже, добави Драгомир Заков. Той изрази увереност, че се работи да се намери най-правилната опция.

В средата на март стана ясно, че по време на срещата на НАТО президентът Румен Радев е поставил пред американския президент Джо Байдън въпроса или да се ускори закъсняващата доставка на изтребителите F-16 за България, или да се потърси вариант за снабдяване с изтребители "втора ръка" на лизинг. Ако този вариант не се получи, може да потърсим съдействие и от европейските ни партньори, заяви тогава Радев. Президентът допълни, че е поставил въпроса за осигуряване на европейски изтребители на лизинг пред лидерите на Нидерландия, Франция и Италия.

От думите му стана ясно, че ако не стане американския вариат, то Радев е обсъждал с нидерландския премиер Марк Рюте възможност за обучение на лизинг по програмата за модернизираните F-16 MLU в Нидерландия, както и евентуално придобиване на изтребителите. „Ако и това не стане, търсим вариант за европейски изтребители от други наши партньори на лизинг, за да запълним тази празнота. Говорих и с премиера на Италия – господин Марио Драги, готови са, дискутираме този въпрос, с президента Макрон – готов е да дискутираме този въпрос. 

От думите на Заков сега става ясно, че още не е избран вариант. Той може да е измежду продължаване на еър полисинг от някоя натовска страна, както направиха през последните месеци Испания и Нидерландия, пазене на небето ни от американски самолети, наемане на самолети втора употреба, ремонт и поддръжка на миговете.

Вече има информация, че доставката на новите български изтребители F-16 ще закъснее и то не с малко.

В четвъртък военният министър беше гост на финала на международното военно учение на силите за специални операции Trojan Footprint 22.  Заедно с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, посланика на САЩ у нас Херо Мустафа и висши военни наблюдаваха демонстрацията на способностите от формированията на специалните сили и участниците в учението.

Той изрази безпокойство, след като български изтребители бяха вдигнати под тревога заради сигнал за взривно устройство на борда на пътнически самолет. „Това, което нас ни притеснява, че подобни случаи не зачестяват, но да кажем, стават така регулярни. И това, което ние трябва да се опитаме да разберем, заедно с нашите съюзници, е откъде се появява това нещо, защо се появява и има ли причина да бъдат вдигани изтребители на страни членки на НАТО за подобни случаи. Очевидно става дума за фалшиви сигнали, но ние сме длъжни да отреагираме“, коментира случая Заков, цитиран от БГНЕС.

По-рано от Министерство на отбраната съобщиха, че в сряда дежурните изтребители МиГ-29 от авиобаза „Граф Игнатиево“ са помогнали на пътнически самолет, за който е подаден сигнал за евентуално наличие на взривно устройство на борда. Българските летци са поели контрола над самолета от румънските си колеги, ескортирали са го над територията на България и са го предали на турските изтребители. По-късно самолетът е кацнал успешно в Истанбул без последствия за пътниците и екипажа. 

Заков: 8 изтребителя F-16 от втората поръчка могат да дойдат до 2027 г.

До 2027 година може да бъдат доставени и вторите 8 изтребителя Ф-16. Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков пред комисията по отбрана, цитиран от БНР. През септември парламентът може да взема решение за тези машини. В момента Министерството на отбраната много внимателно обмисля какво да поиска от американската страна: 

"Продължаваме разговорите с американската страна, тоест линия по линия гледаме в момента. Не сме стигнали още до етапа, в който те да ни изпратят тази ценова оферта. Очаквам това да се случи някъде през юни. Ние сме си поставили като задача в момента да видим много внимателно какви изисквания имаме към самолета. Знаете, при първия договор поради финансови причини имаше някои липси на способности. Сега ние се опитваме да ги компенсираме с втората част, без това да доведе обаче до драстично увеличение на цената".

От 6 до 13 милиарда лева е стойността на техниката, която ще трябва да закупи България. Министър Заков уточни, че към момента дори два процента от Брутния вътрешен продукт не биха били достатъчни за покриване на нуждите. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата