Медия без
политическа реклама

Стари капани щракат с новите технически прегледи на колите

Обещаните от Гвоздейков облекчения в правилата спасяват само от репатрак

Промените в наредбата са публикувани за обществено обсъждане. До 11 септември се приемат забележки и предложения.
Промените в наредбата са публикувани за обществено обсъждане. До 11 септември се приемат забележки и предложения.

    Многото шум около годишните технически прегледи показва ужасяващо непознаване на съществуващата нормативна база, а "посланията" на ресорния министър и отговорните служби само влошават положението. Шофьорите трябва да знаят, че ако са върнати на поправителен, а си карат колата без валиден ГТП - годишен технически преглед, рискуват да бъдат глобени, да им отнемат контролни точки, а при пътен инцидент да се окаже, че застраховките за автомобила не "работят". 

    Обещаните от министър Георги Гвоздейков облекчения за шофьорите вече са "на терен" - проектът за промени в наредбата за техническите "изпити" на автомобилите е публикуван за обществено обсъждане. Есенцията е, че колите, които бълват газове над нормата, няма да се спират от движение - за разлика от МПС-та, които имат проблеми със спирачки, кормило и др. опасни неизправности. А срокът, в който собствениците трябва да приведат колата в нормите, ще се удължи от 14 на 30 дни.

    Наредбата в момента казва, че ако прегледът установи сериозни неизправности, автомобилът не може да остане в движение, а трябва да бъде превозен до сервиз с репатрак за сметка на шофьора. Пунктът, който преглежда колата, праща по автоматичен път данните на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", а тя информира МВР,  ако резултатите са лоши, и тогава регистрацията на МПС-то временно се прекратява - до отстраняване на неизправностите.

    С промените се предвижда специално колите с проблеми в "изпускателната система" да не се спират от движение и да не се налага собствениците да плащат за извозването им от пункта за преглед до автосервиз, а да могат да ги закарат на собствен ход на ремонт. Добре е, че се предвижда срокът за повторно минаване на преглед да бъде удължен на 30 дни. Ако срокът бъде спазен, не се дължат пари за поправителния преглед, но ако бъде пропуснат, шофьорът ще трябва да плати като за нов преглед.

    Отсрочката обаче съвсем не означава, че може да си карате по обичайния начин. Тя е да поправите каквото е необходимо по автомобила, а не да препускате с него до морето, на село или на екскурзия в чужбина. Ако ви спрат полицаи и нямате валиден технически преглед, ще получите глоба, а с издаване на наказателно постановление ще загубите и контролни точки. Дали водачът е забравил, че една година се е изтъкаляла и закъснява за преглед, или се е явил навреме, но не е преминал прегледа, е все едно - нарушител е. 

    Още рискове

    Има и друг "капан", за който някои шофьори дори не подозират, а държавните органи не предупреждават. Без валиден годишен технически преглед застраховките за колата "горят". 

    Ако си карате автомобила без валиден ГТП и стане пътен инцидент, застрахователят има право да откаже изплащане на обезщетение по застраховка "Каско" - тъй като сте управлявали технически неизправен автомобил! Това важи с особена сила в случаите, когато вината е ваша, обясняват вещи по темата. Всички застрахователи по "Каско" включват специална клауза, че покритието на полицата не важи, ако МПС-то е технически неизправно - а по смисъла на наредбата то е такова, ако няма валиден документ за преминат технически преглед. 

    Застрахователят може да откаже да изплати и обезщетение по застраховка "Гражданска отговорност" на понеслите вреди лица или да предяви регресен иск към вас, в случай че автомобилът ви е бил без валидно удостоверение за технически преглед, предупреждават експерти. 

    Така че шофьорите да не се подвеждат по обещаните промени в наредбата - правилата си остават, независимо дали колата е "сериозно неизправна" или "опасно неизправна". Това е новата "категоризация" на министър Гвоздейков, според която колите с димящи ауспуси са по-малко опасни от МПС-та с лоши спирачки или "хлабаво кормило" примерно.

    От 12 август тече едномесечен срок за обществено обсъждане на проекта за промени в наредбата. С други думи, становища и предложения ще се събират до 11 септември.

    Отсега е ясно, че ще има оживена дискусия.

    Критични точки

    Периодичните технически прегледи обхващат цялостното състояние на автомобила: 

    • идентификация на превозното средство - табели с рег. номер, документация  и др.);
    • спирачна уредба (функциониране, състояние, ръчна спирачка, ABS и др.);
    • кормилно управление (механично състояние, хлабини, серво и др.);
    • Оси, колела, гуми и окачване (оси, състояние на джанти, гуми и окачване)
    • Шаси и оборудване свързано с шасито (състояние на рама, каросерия и др.)
    • Вредно въздействие (шум, емисии от отработили газове, течове)
    • Видимост (поле на видимост, състояние на стъклата, огледала за обратно виждане, чистачки и др.);
    • Светлини, светлоотражатели и електрическо оборудване (функциониране на фарове, габарити, стопове, мигачи, аварийни светлини, акумулатор и др.)
    • Друго оборудване (колани, пожарогасител, аптечка, клаксон, скоростомер и др.)
    Последвайте ни и в google news бутон

    АНКЕТА "СЕГА"

    Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?