Немо от Швейцария спечели „Евровизия 2024“ с убедителна преднина, каквато през последните години зрителите не са наблюдавали на eвропейския песенен конкурс. С кристален глас, преминаващ на моменти в атрактивен фалцет, напомнящ за младия Фреди Меркюри, с песента си The Code певецът пренася кристалния микрофон – приза от конкурса, в страната на шоколада и точните часовници за трети път. Преди него през годините това са постигали Лиз Асия и Селин Дион.
Още с вота на първото национално жури – на Украйна, представителят на Швейцария окупира челото на класацията с получения максимум от 12 точки и остана на върха до самия край на гласуването. Своя максимум от 12 точки за Немо дадоха 22 от имащите право на глас национални журита от общо 37 държави. Така преди отчитането на вота на зрителите от съответните държави швейцарецът водеше с 365 точки пред следващия във временното класиране – Слиман от Франция, с 218. Временния Топ 5 допълваха Бейби Лазаня от Хърватия, Анджелина Манго от Италия и рапърката Альона Альона от Украйна.
Зрителското гласуване теоретично би могло да промени изцяло подреждането в челото. Но в този случай Немо се оказа и любимец на публиката и, общо с 591 точки от двете гласувания, триумфира в 68-ото издание на песенния конкурс „Евровизия“. Така догодина музикалното състезание ще се състои по регламент в родината му. В окончателното класиране фаворитът на букмейкърите от Хърватия се оказа на второ място, следван от представителите на Украйна, Франция и Израел.
Кой е Немо – рибката клоун
Когато Немо Метлер решава да преследва мечтата си, той напуска швейцарския кантон Берн, където е роден преди 25 години, за да се установи в Берлин, европейската столица на електронната музика и на всички, които се чувстват свободни и граждани на света.
Освен вокал Немо е и полиинструменталист – свири на цигулка, пианофорте и барабани, а през 2015 г. като независим артист публикува дебютния си EP, наречен Clownfisch. Името „риба клоун“ съвсем не е избрано случайно, то веднага препраща към обичания анимациеонен герой – рибката Немо, и веднага подсказва колко цветен иска да бъде новият персонаж в света на попмузиката.
През 2018-а Немо е отличен като най-добър швейцарски изпълнител, за най-добра композиция, представяне на живо и солов изпълнител мъж на Swiss Music Awards. През 2021 г. се включва в швейцарския вариант на тв шоуто „Маскираният певец“, като не спира да публикува нов музикален материал, докато възходящият му път в кариерата го доведе до Малмьо Арена“ и победата на фестивала „Евровизия 2024“.
Смятат го за икона на ЛГБТИ+ общността. Като небинарна личност Немо предпочита да бъде наричан с местоименията they/them (те/тях). В парчето му The Code темата е именно дългият път в търсене на собствената идентичност на човек, който не се чувства нито мъж, нито жена.
*****
След напрегнат ден на скандали, финалът на "Евровизия 2024" се проведе снощи в Малмьо, Швеция, насред пропалестински протести, които призоваваха за бойкот на конкурса. Изпълненията на финалистите можеха да се гледат на живо в YouTube канала на конкурса - тази година БНТ не го излъчва.
Кулминацията на състезанието бе белязана от отстраняването на един от фаворитите - нидерландският изпълнител Йост Клайн, съобщи Европейският съюз за радио и телевизия (EBU), организатор на проявата. Причината е сигнал от служителка на „Евровизия“, който в момента се разследва от шведската полиция, съобщават организаторите. Жената е подала жалба след инцидент, възникнал след изпълнението на Клайн на първия полуфинал на конкурса - на 9 май.
Това е първият случай в историята на „Евровизия“, когато кандидат е дисквалифициран по време на самото събитие. 26-годишният Клайн щеше се състезава пети на финала със своята песен Europapa.
Финалът бе хвърлен в допълнителен хаос и от оттеглянето на две от водещите за отделните страни - на Норвегия и Финландия. Норвежката водеща Алесандра Меле обясни решението си в днешно видео в „Инстаграм“, изтъквайки израелските действия в ивицата Газа. „Провежда се геноцид“, каза 21-годишната певица в англоезична публикация. "Отворете очите си. Отворете сърцата си. Нека любовта ви води към истината."
По-рано през деня представителите на Ирландия, Швейцария и Гърция не участваха в репетицията за традиционното дефиле на участниците по-рано през деня. Ирландецът Бамби Тъг, който многократно критикува участието на израелската певица Еден Голан, също пропусна съботната репетиция. Бамби Тъг написа в „Инстаграм“, че е имало „проблем“, когато артистите искали да излязат на сцената за парада на знамената. Европейският съюз за радио и телевизия заяви, че проучва какво точно се е случило.
Вчера в Малмьо отново имаше протести срещу "Евровизия", които бяха големи и шумни, но мирни. Протестиращите скандираха лозунги в подкрепа на Палестина и призоваваха за бойкот на конкурса заради участието на Израел.
До финала стигнаха 26 от 37 държави. Швеция, която е домакин и рекордьор по спечелени "Евровизии", има гарантирано място, заедно с петте големи - Франция, Германия, Италия, Испания и Великобритания, откъдето идват най-големите финансови инжекции за конкурса. Останалите 20 участници се класират на полуфинали. Израел бе допуснат до участие, след като се съгласи да промени текста на песента, с която се състезава - балада, която се интерпретира като отнасяща се до атаката на "Хамас" на 7 октомври.
Случаят Йост Клайн
Причината за дисквалификацията на Клайн е жалба до шведската полиция от служителка на снимачния екип на „Евровизия“, която го обвинява в насилствено поведение и "сплашване". Певецът не се е появил на репетициите преди финала, като организаторите са пояснили, че е отстранен поради неуточнен засега инцидент.
Европейският съюз за радио и телевизия подчертава, че има политика на нулева толерантност, когато става въпрос за неподходящо поведение. „Искаме безопасна работна среда за всички, които участват във фестивала. Поведението на Йост противоречи на нашите правила. Затова сега на финала има само 25 кандидати“, заявиха от организацията.
Йост Клайн направи противоречиво впечатление още на пресконференцията, когато, подразнен от факта, че седи до израелската певица, срещу чието участие пред арената в Малмьо имаше протести, той покри главата си с холандското знаме, докато тя отговаряше на журналистически въпроси. След това израелската телевизия пусна снимки на израелски телевизионен журналист, който искаше да се срещне с Клайн зад кулисите, за да му "зададе някои въпроси", но беше спрян.
Също така стана известно, че след началото на руската инвазия в Украйна Клайн е изнасял концерти в Санкт Петербург и си е сътрудничил с руски изпълнители, а през март 2022 г. дори е издал песен, в която изразява любовта си към Руската федерация.
На полуфинала на "Евровизия 2024" нидерландският певец се представи с Europapa - песен, посветена на неговите родители, починали, когато е бил малък, но също така засягаща и темата за разрушената мечта за обединена Европа и свят без граници. В края на видеото се вижда лирическия герой като дете с баща си в горяща къща, след което двамата са показани да наблюдават отдалеч голям пожар - на идеалния европейски общ дом, където могат да бъдат разпознати и холандските вятърни мелници. Подобен европесимизъм едва ли е убягнал на организаторите на песенния фестивал, създаден именно за да обединява Европа...