Медия без
политическа реклама

Италия скочи срещу естонската песен за „Евровизия“

Парчето на рапъра Томи Кеш обижда цяла една нация, смятат общественици на Ботуша

20 Февр. 2025
Естонският рапър Томи Кеш
ЕРА/БГНЕС
Естонският рапър Томи Кеш

Изборът на песента Espresso Macchiato да представлява Естония на песенния конкурс „Евровизия 2025“, който ще се състои от 13 до 17 май в швейцарския град Базел, предизвика остра полемики в социалните мрежи и медиите в Италия. Песента, изпълнявана от 33-годишния рапър Томи Кеш (псевдоним на Томас Тамеметс), един от най-популярните и следвани певци в музикалната панорама на неговата страна, за няколко часа буквално заля Мрежата, но породи и множество негативни коментари. И текстът, и видеото на парчето бяха обругани, че съдържат обидни клишета за Италия и италианците, предизвикващи разочарованието на много граждани и организации, информира Il Mattino.

Codacons – движение за защита на правата на потребителите в Италия, реши да се намеси, като представи официална жалба до Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), организатор на конкурса. В изявлението се подчертава, че „макар да зачитат свободата на артистично изразяване, е необходимо да се вземе предвид въздействието, което подобен текст може да има върху международната общественост“. По-конкретно, според движението, въпросната песен съдържа „негативни стереотипи, свързани с италианската култура, като връзката между Италия и мафията, и препраща по клиширан начин към символи като кафето и спагетите“. „Песен, която представя изкривени и обидни образи на Италия, не е приемлива в глобален контекст като „Евровизия“ – събитие, следвано от милиони зрители по целия свят“, казва се в прошението.

От Codacons припомнят как в недалечно минало са били предприемани мерки срещу сексистки и обидни към жените текстове, като настояват за същото отношение и към песен, която според тях може да накърни репутацията на цяла нация. „След като песните със сексистко съдържание са били изключвани, не би ли било подходящо да се изключи и песен, която обижда цяла култура и рискува да разпространи неправилни послания?“, питат от Codacons. Поради това организацията предлага EBU да проучи възможността да изключи Espresso Macchiato от конкурса, като оцени културните и социални последици, които участието на тази песен може да предизвика.

Внезапният възход на Espresso Macchiato настъпи в нощта между събота и неделя, 15 и 16 февруари, когато парчето спечели убедителна победа на Eesti Laul 2025, националния фестивал на Естония, излъчващ представителя за „Евровизия“, и с впечатляващите 83% от гласовете Томи Кеш си осигури билет за Базел.

Listen here https://tommycash.lnk.to/espresso

Това, което подхранва дискусията, със сигурност не е забързаният ритъм на песента, базиран на денс звучене и електронни влияния (въпреки че клишетата за Италия присъстват широко и в самата композиция, която започва с взрив от мандолини), а преди всичко текстът, написан в комбинация от английски и съзнателно развален италиански, коментират от телевизия Sky TG24. В него националната идентичност на италианците се свежда до поредица от клишета, свързани с кафе и спагети, но преди всичко с мафията и показността на лукса, което излъчва послание за „народ, свързан в двоен възел с организираната престъпност“, подчертават от потребителското движение. Обектът на протеста на Codacons – и като цяло на онези, които в момента изразяват възмущение от естонската песен –е настойчивото натрупване на клишета, които, макар и отдавна познати в панорамата на международната поп култура, в този случай придобиват прекомерни и потенциално обидни тонове.

Междувременно и заместник-председателят на италианския Сенат Джанмарко Чентинайо призова да се санкционира участието на Естония на конкурса. "На всеки, който обижда Италия, трябва да се забрани да участва на "Евровизия", написа той в Инстаграм. Според Чентинайо песента е за някого, който е забогатял, пиейки кафе, и се изпълнява на "ужасен италиански". "Той трябва да дойде в Италия, за да види как работят достойните хора, преди да си позволи да пише толкова глупави песни, пълни с клишета", предлага сенаторът.

Докато дебатът продължава разгорещено между онези, които защитават песента като обикновена иронична провокация, и тези, които я смятат за обида към италианската култура, топката сега преминава към EBU, който ще трябва да разгледа жалбата на Codacons и да реши дали да предприеме действия. Междувременно феноменът Espresso Macchiato продължава да се разраства, гонейки близо 2,5 милиона гледания в YouTube и превръщайки песента в една от най-обсъжданите теми на тазгодишната „Евровизия“ още преди началото на конкурса. Дали медийният шум ще доведе до реално изключване на песента, или напротив – до още по-голяма популярност, предстои да видим.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата