Медия без
политическа реклама

Почина Ален Делон

Френската филмова икона издъхна на 88-годишна възраст

18 Авг. 2024Обновена
Ален Делон в Кан през 2019 г., където бе удостоен с почетната "Златна палма".
ЕПА/БГНЕС
Ален Делон в Кан през 2019 г., където бе удостоен с почетната "Златна палма".

Френската филмова икона Ален Делон почина на 88-годишна възраст, съобщиха трите му деца в съвместно изявление за АФП в неделя сутринта на 18 август.

"Ален Фабиан, Анушка и Антъни, заедно с (кучето му) Лубо, с дълбока скръб съобщават за смъртта на баща си. Той почина мирно в дома си в Души, заобиколен от трите си деца и семейството си. (...) Семейството му любезно ви моли да уважите личното му пространство в този изключително болезнен момент на траур", се казва в изявлението.

Ален Фабиан Морис Марсел Делон е роден на 8 ноември 1935 г. в Со - едно от южните предградия на Париж. Превърнал се в жива легенда на киното през втората половина на ХХ век, френският театрален и филмов актьор и продуцент е най-известен с ролите си във филмите "Роко и неговите братя" (1960), "Под яркото слънце" (1960), "Самураят" (1967), "Двама мъже в града" (1973).

Делон пробива благодарение на своя чар, подплатен с немалка доза арогантност. Десетилетия наред той остава идеал за мъжка красота, името му дори става нарицателно. България не прави изключение: международната му популярност застига и почитател(к)ите на седмото изкуство у нас, като на актьора секссимвол има посветена и песен на "Щурците" - "Ален Делон, ах, този син балон..."

"Бях програмиран за успеха, но не и за щастието", заяви преди време Ален Делон, който се е снимал в над 100 филма. Те са привлекли общо над 135 милиона зрители. Работи с най-големите режисьори на своето време като Лукино Висконти, Жан-Люк Годар, Микеланджело Антониони, Луи Мал, Жан-Пиер Мелвил. Споделя екрана с велики актьори като Жан Габен, Симон Синьоре, Роми Шнайдер и Лино Вентура. 

Освен актьор, Делон е продуцент на трийсетина пълнометражни филма, бизнесмен и колекционер на произведения на изкуството. Той твърди, че известността не му е позволила да живее като другите хора. Но актьорът не крие, че е обичал славата, преди да се отврати от нея. Делон споделя, че жените в живота му - първата му съпруга Натали, Роми Шнайдер, Мирей Дарк и Розали Ван Бремен, са го мотивирали да бъде онова, което е.

Актьорът има изяви и в театъра, в който дебютира през 1961 г., както и зад камерата. Режисира три филма, след които са "За кожата на едно ченге" и "Неукротимият". 

През 80-те години на миналия век Делон започва да се занимава с бизнес. Комерсиален успех му носи парфюмът "Ален Делон", пуснат на пазара през 1981 г. Впоследствие под тази марка започва производство на шампанско, коняк, часовници, очила, дрехи, аксесоари. Делон е считан за един от най-богатите хора в Европа със състояние, оценено на милиарди. Колекционира скулптури от италианеца Рембранд Бугати, хубави вина, часовници, оръжия.

Ален Делон e носител на редица отличия - "Сезар", "Давид на Донатело" и др. През 1991 г. е обявен за кавалер на Ордена на почетния легион, а през 2005 - за офицер. На фестивала в Кан през май 2019 г. той получи почетна "Златна палма" за цялостно творчество.

След 2000-ата година той снимаше рядко, а след 2012 г. той окончателно слезе от екрана. През 2019-а обаче се появи за кратко (като себе си) в комедията "Всяка прилика" на режисьора Мишел Денисо.

Актьорът получи инсулт през лятото на 2019 г. и оттогава здравословното му състояние постоянно се влошаваше. През последните години французинът рядко се появяваше на публични места, изглеждаше много отслабнал.

"Ален Делон на първо място беше човек, преди да е артист. Той е архитектът - невинаги съзнателно - на несравнимата конструкция на френското кино. Малцина актьори са се посвещавали толкова интензивно на работата си", написа в негова памет в. "Льо Монд" тази сутрин.

Френският президент Еманюел Макрон също отдаде почит към кино иконата. В своя профил в социалната мрежа Х държавният глава написа:

"Г-н Клайн или Роко, Гепардът или Самураят, Ален Делон изигра легендарни роли и накара света да мечтае. Предостави незабравимото си лице, за да преобърне живота ни. Меланхоличен, популярен, потаен, той беше повече от звезда: той беше френски паметник."

 

IN MEMORIAM

В памет на легендарния френски актьор от БНТ съобщиха, че променят програмата си. Тази вечер след централната емисия "По света и у нас" по БНТ 1 ще бъде излъчен игралният филм "За кожата на едно ченге" (1981).

Също така от "Сан Стефано" 29 обявиха, че от понеделник (19 август) по първия канал на националната телевизия всяка вечер ще бъде излъчван по един филм с участието на Ален Делон. Поредицата ще върви по БНТ 1 след късната емисия "По света и у нас".

1967 - Dir. Jean-Pierre Melville

 

БИОГРАФИЯ

В родното му място Со баща му държи малко кино - "Реджина", а майка му, от корсикански произход, работи в аптека. Когато е на 4 години, родителите му се разделят и той скоро попада в пансион в Иси-ле-Мулино.

Самият актьор разказва, че в един от пансионите, от който редовно е изключван, е бил член на хор, който е бил посетен от Анджело Ронкали, апостолически нунций и бъдещ папа Йоан XXIII. Бъдещият глава на Римокатолическата църква поздравил младото сопрано Ален Делон.

Момчето напуска училище още на 14 г. и започва да работи на различни места. На 15 решава да избяга в Чикаго в компанията на свой съученик, но двете момчета са застигнати в Шателеро. Накаран да чиракува при месар в Бур-ла-Рейн, Ален Делон получава свидетелство за професионална пригодност.

Той е толкова недоволен от положението си, че постъпва в армията. През 1953-1954 г. служи като моряк и участва във войната в Индокитай. През 1956 г. се завръща в континентална Франция. В Париж работи като сервитьор в "Льо Ал", а нощите прекарва на площад "Пигал".

Пробива в киното на 22-годишна възраст благодарение на запознанството си с актрисата Бриджит Обер, която придружава на фестивала в Кан през 1957 г. В началото на 60-те вече е търсен актьор и заснема някои от най-добрите си филми като "Под яркото слънце" на Рене Клеман, "Роко и неговите братя" и "Гепардът" на Висконти, "Затъмнението" на Антониони.

Играе също в "Червеният кръг" и "Самураят" на Жан-Пиер Мелвил, "Убийството на Троцки" и "Господин Клайн" на Джоузеф Лоузи, "Борсалино" на Жак Дере с Жан-Пол Белмондо. Опитът му да пробие в Холивуд е спагети уестърнът "Червено слънце" (1971) на Терънс Йънг, където си партнира с Чарлз Бронсън и Тоширо Мифуне. След него продължава да се снима във филми единствено във Франция и Италия - "Изгорелите хамбари", "Циганинът", "Дума на ченге".

Личният му живот е бурен. След годежа за Роми Шнайдер през 1959 г. той започва връзка с немската актриса, певица и модел Нико, която през 1962 г. му ражда син на име Кристиан Арон. Той бива отгледан основно от родителите на актьора. През 1963 г. Шнайдер и Делон прекратяват годежа си, а година по-късно Делон се жени за Натали Бартолеми, от която има син на име Антони. Подават документи за развод през 1967 г.

През 1987 г. среща холандския модел Розали ван Бреемен по време на снимките на видеоклипа към песента си Comme au cinéma и така започва връзката им, от която се раждат две деца - Анушка и Ален-Фабиан. Двамата се разделят през 2002 г.

В края на живота си живее край Женевското езеро, получава и швейцарско гражданство. Последните му години бяха помрачени от сериозни здравословни проблеми, които доведоха до поставянето му под попечителство в началото, и постоянните скандали между трите му пораснали деца.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Ален Делон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?