"Ален и Роми. Една любов в Париж", Тило Вюдра
превод Георги Даракчиев, издателство "ИнфоДАР"
Ако очакванията ви са да четете романизирана история за любовта и раздялата на две звезди, вероятно ще се почувствате разочаровани в началото. Като изключително добросъвестен и дори педантичен биограф Тило Вюдра проследява житейските пътища на двамата актьори сухо и се придържа само към фактите – дати, места, имена. В книгата има множество чернобели и няколко цветни фотографии, а в приложението – справочен апарат, с какъвто всяко научно издание би се гордяло – филмография, театрография, библиографска справка, показалец на имената и т.н. За да напише книгата, авторът се среща и води разговори със семействата на своите герои, с техни приятели, колеги и други съвременници. Ако има интерпретация на фактите, тя е направена от техните близки и по този начин виждаме събитията от различни гледни точки. От там идва и силният емоционален заряд на иначе строго документалния текст.
Макар че самото заглавие да създава очакване, че темата е именно срещата, любовта и съвместният живот на Ален и Роми в Париж, разказът е далеч по-обширен. Започва със семействата и детството на всеки от двамата, защото там се крие отговорът на множество въпроси, които предстои да възникнат.
Родителите на австрийката Шнайдер (1938-1982) са артисти, дори в началото на кариерата си тя играе в няколко филма заедно с майка си. Има сложни отношения с втория си баща. Става звезда и национално германско съкровище още преди да навърши 20, особено с ролята си в трилогията за Сиси, и немската публика я възприема като символ на красотата, изяществото и невинността.
Произходът на Ален Делон (1935-2024) е съвсем различен. Родителите му се развеждат, когато е на 4, и той се превръща в нежелано и необичано дете в новите семейства и на майка си, и на баща си. Следват приемни семейства и пансиони, от които постоянно го гонят и изключват. На 17 се записва в армията и воюва; връща се във Франция три години по-късно, възмъжал и с характер, оформен от трудното детство, самотата и бунтарството. И с очевидното – изключителен чар и физическа привлекателност. "Щом влезеше в някоя стая, всички жени и мъже, кучета и котки, маси и столове, веднага се влюбваха в него…"
Срещата на Роми и Ален променя съдбите им. Той едва прохожда в киното, но осъзнава мрачния си неустоим чар и се възползва от него. Тя е звезда, която с една крачка променя държавата, средата и характера си. Тази промяна я превръща в изменница за немската публика и през целия й живот германската преса, критици и общество я упрекват и отхвърлят постиженията й в киното. Затова пък във втората й родина Франция я обожават безусловно.
В началото тя не говори френски, а той не знае немски език, но любовта им носи безкрайно щастие. Само година по-късно Ален Делон все така не е напреднал с чуждия език, но Роми е овладяла френския толкова добре, че двамата заедно играят на театрална сцена в Париж. И двамата работят напрегнато и прекарват все по-дълги периоди разделени. Сгодяват се, но никога не стигат до сключване на брак. После Ален я изоставя. Петте години на съжителство са някак набързо разказани. Читателят остава с впечатлението, че последствията от този им период са по-важни от самия период. Наистина, след като закърпва разбитото си сърце, Роми приема подадената ръка и докато е жива двамата с Ален не прекъсват отношенията си. Снимат заедно само три филма: "Кристин", "Басейнът" и "Убийството на Троцки". Четвъртото заглавие е било планирано и подготовката за снимките текат, когато трагичната смърт на Роми Шнайдер слага край на приказката.
Едно от удоволствията, които тази книга носи, е проследяването на кариерите на двамата знаменити творци и анализът на най-важните им филми. С изключително прецизен изказ и ерудиция се вниква както в техниката на снимане и режисура, така и във внушенията на творбите и мястото им в културния контекст на епохата. Наред с това "Ален и Роми" припомня както популярни, така и позабравени филми; има своя саундтрак и четенето е особено приятно на фона на филмовата и клубната музика, за която се споменава.