Сценаристи, автори на съдържание за кино, радио и телевизия, излязоха на демонстрация пред Народното събрание. Те искат колективни договори, справедливо възнаграждение и спазване на европейските практики, предаде Нова тв.
Сценаристите настояха за бързо приемане на предстоящите промени в Закона за авторското право и сродните му права, който трябва да транспонират Директиви 2019/789 и 2019/790 на ЕК. Според Българската асоциация на филмовите, телевизионни и радио сценаристи (БАФТРС), текстовете са закъснели с повече от година. Те би трябвало да гарантират правата на авторите, но според асоциацията промените, подготвени от министерството на културата и гласувани от МС, отново са в ущърб на авторите. От организацията твърдят, че в България няма нито един сценарист, оператор или режисьор, който да е получил някога компенсация от частните национални телевизии за многократното излъчване на създадените от него произведения. "Тази порочна практика няма никога да се прекрати, ако законът не ни защити", твърдят оттам.
Сценаристите настояват депутатите да се запознаят с предложенията им, а Министерството на културата да проведе преговорите за колективни договори и да се ангажира с краен срок за подписването им. Исканията са подкрепени от БАФТРС, Сдружението на филмовите и телевизионни режисьори, Асоциацията на българските оператори и "Филмаутор".
"В момента става дума за нещо, което в България въобще нямаме. А то е отчисления на авторски права за създателите на аудио-визуални продукти, независимо дали са сценаристи, актьори, оператори. Освен това става дума за създаването на възможности за колективни трудови договори, възвръщане на авторските права след изтичане на определен срок, т.е. неща, които могат да помогнат на един човек, който иска да се занимава със сценаристика, да живее, а не да работи някъде на друго място и в свободното си време да се опитва да създава продукт", коментира пред БНР ректорът на НАТФИЗ проф. Станислав Семерджиев, който е председател на БАФТРС.
"За да направиш велик филм са ти нужни три неща - първо сценарий, второ сценарий и трето… пак сценарий". Това е цитат на Алфред Хичкок. Без сценарий - няма филм, няма сериал...", написа във Фейсбук Георги Иванов, съавтор на сценариите на сериалите "Под прикритие" и "Братя", филмите "Писма от Антарктида" и "Дъвка за балончета".
Писателят и университетски преподавател Иван Ланджев, работил като сценарист 10 години, пък публикува кадър на бял лист с думите: "Днес моите колеги излизат на протест, не просто в солидарност с американските сценаристи, които се борят от десетилетия за по-справедливи договори. У нас е много по-зле – в България няма нито един сценарист, оператор или режисьор, който да е получил някога (!) компенсация от частните национални телевизии за многократното излъчване на създадените от него произведения. Това е истината.
А това е празен лист. Всеки, който се съмнява в значението на сценарната работа, би могъл да опита да продуцира ей тоя празен лист. Да направи от него сериал, пълнометражен или късометражен филм, клип, каквото му душа иска."
СОЛИДАРНОСТ
14 юни е обявен за световен ден на солидарност с американските сценаристи, които стачкуват вече повече от 40 дни срещу студията и платформите с искания за справедливи договори и възнаграждения. Гилдиите на сценаристите в целия свят подготвят различни събития, с които да покажат подкрепата си към стачката и да дадат гласност на своите собствени проблеми. Като член на Федерацията на европейските сценаристи, БАФТРС също се включи в това мащабно събитие.