Защо България продължава да "подарява" вода от река Арда на Гърция? Тази тема влезе в дневния ред на Народното събрание по настояване на "Възраждане". Според Костадин Костадинов и съпартийците му се върши национално предателство. Истината се оказа съвсем друга - "безплатна" вода и подаръци няма.
По силата на стара следвоенна спогодба България е изплащала репарации на Гърция - под формата на подаване на вода за напояване. Сключена през 1964 г. със срок 60 години, тя е изтекла през юли миналата година, после е удължена с анекс до 30 септември 2024 г., обясни премиерът Росен Желязков в пленарната зала. Директорът на НЕК Мартин Георгиев добави, че срещу подаването на води от Арда през напоителния сезон България получава в замяна електроенергия от Гърция в пиковия зимен сезон.
Водата, която регулирано се подава на Гърция, всъщност преди това минава през каскадата Горна Арда и по-точно през язовир "Ивайловград" и едноименната ВЕЦ. С нея се произведена електроенергия и след това се изпуска на юг, за да напоява нивите в областта Източна Македония и Тракия. Всичко става по месечен график, който се утвърждава от министъра на околната среда и водите.
В замяна Гърция дава ток на България в напрегнатия зимен сезон, вкл. и в момента, обясни шефът на НЕК (държавното предприятие е стопанин на язовирите с вецове). За три зимни месеца сме получили значителни количества енергия, особена нужна в пиковите вечерни часове, когато токът е най-търсен и съответно най-скъп, посочи Мартин Георгиев.
Язовирът и ВЕЦ "Ивайловград" се намират само на 4 км от границата с Гърция. Част от използваната вода, от която вецът е произвел електроенергия, отива в Гърция, защото няма къде другаде да отиде, обясни директорът на НЕК. У нас в този район няма изградена инфраструктура за напояване, вкл. няма и съоръжения за пренасяне в други области.
Трите протокола
Малко преди да започне обсъждането в пленарната зала, от ПП-ДБ дадоха брифинг по темата - за да критикуват кабинета "Главчев" за бездействие.
"Служебният кабинет не направи нищо по споразумението с Гърция за водите на Арда, заяви бившият премиер Николай Денков, по чието време бе създадена специална междуведомствена група за уреждане на отношенията в бъдеще. Асен Василев посочи, че тогава България е предложила подписване на три важни протокола: водите на Арда, ако се използват извън най-добрите часови пояси за НЕК, да се заплащат от гръцката страна; България да получи дългосрочен достъп до пристанище Александруполис; да бъдат изградени цялостна магистрала от Русе до Александруполис през Маказа и бърза жп връзка от Александруполис до Капитан Андреево. "Това е най-добрата защита на българския интерес", изтъкна бившият финансов министър.
В пленарната зала премиерът Желязков потвърди за трите протокола, но оспори оценката за бездействие - на 4 февруари е имало заседание на работната група по темата. Той отказа да даде повече подробности за българската позиция - защото не е полезно за преговорите.
От ДПС-Ново начало показаха разочарование, че въпросът се обсъжда на всеослушание, а не на закрито заседание. Според Станислав Анастасов темата била много "неприятна" и можела да ни скара с нашия "партньор" Гърция. Защо депутатът на Пеевски смята, че обсъждането на взаимно изгодни спогодби между държави съседки е взривоопасна материя, не се разбра. Анастасов настоя за голяма секретност. И подхвърли мъгляво обвинение, че "сътрудник на Асен Василев" бил разпространил конфиденциални документи.
След като стана ясно, че водата за гръцките фермери не е безплатна и че "афера" няма, от "Възраждане" се закахъриха, че поим гръцките ниви, а наши селища по течението на Арда са със сухи чешми. На воден режим са Маджарово, Малко Брегово и др., посочи Петър Петров. Наложи се да му обясняват, че водата, изтекла от ВЕЦ, не става за питейни нужди.
Агроминистърът Георги Тахов информира, че има стари и по-нови планове за изграждане на напоителни системи с вода от Арда, но те са до никъде. Министърът на водите Манол Гетов пък обясни, че в тази част на България релефът е хълмист, а почвите не са от най-плодородните. Навремето тук се отглеждаше много тютюн, но цигарената ни индустрия умря.
Делян Добрев от ГЕРБ напомни, че така или иначе Арда тече на юг и е нормално вода да отива и в Гърция, но препоръча при преговорите София да постигне спогодба, с която да получаваме ток срещу вода не когато е добре за гръцките фермери, а когато е изгодно за България.