Медия без
политическа реклама

Арбитраж реши, че Домусчиеви дължат 25 млн. лева неустойки за БМФ

Спорът между държавата и собствениците на корабното предприятие "Кей Джи Маритайм Шипинг“ се точи от години

10 Яну. 2022
БМФ
"Хемус" е един от най-големите товарни кораби във флотилията на БМФ.

Арбитражният съд към Българската търговско-промишлена палата е решил "по соломоновски" проточилия се спор между сегашния собственик на „Параходство Български морски флот“ АД  – „Кей Джи Маритайм Шипинг“ АД, и предишния - държавата.  През октомври 2019 г. държавата в лицето на Агенцията за приватизация заведе арбитражно дело за неустойки срещу компанията на братя Домусчиеви, която през 2008 г. купи параходството БМФ. Претенцията - за малко над 52 лева, бе заради неизпълнени ангажименти по приватизационния договор  - най-вече за осигуряване на определен тонаж на корабите в декадата след приватизацията.

Сега арбитражът към БТПП се е произнесъл, че  „Кей Джи Маритайм Шипинг" действително дължи неустойки, но сумата е само 25 млн. лева, тоест половината от поисканата от държавата, разкрива специализираният сайт lex.bg. 

Агенцията за публичните предприятия и контрол (АППК), както бе преименувана Агенцията за приватизация, ще съди дружеството "Кей Джи Маритайм Шипинг", притежавано от "Адванс Пропъртис" на братята Кирил и Георги Домусчиеви, заради неизпълнение на договора за приватизация на

 

Решението от близо 60 страници е постановено единодушно от арбитражния състав през декември, съобщи пише lex.bg.  То е задължително  и подлежи на принудително изпълнение, но всяка от двете страни по спора има право да поиска отмяната му в следващите три месеца. С други думи, сагата може да се проточи още.

 

СДЕЛКАТА

„Кей Джи Маритайм Шипинг“ АД придоби 70% от „Параходство Български морски флот“ през 2008 г. Купувачът пое 13 групи задължения за следващите 10 години: запазване на основната дейност и статут на дружеството, инвестиции в нови кораби, поддържане на определена численост на пресонала, поддържане на средногодишно общ тонаж на корабите не по-малък от 1 300 000 DWT и т.н. 

Но след приватизацията на БМФ се развихри световната финансова криза и тя засегна сериозно и международния фрахтов пазар. Това забави инвестициите на новия собственик на параходството и затова обновяването на корабите се забави. При раздържавяването над 50% от плавателните съдове на БМФ са били на възраст над 25 години. По данни на дружеството към момента то притежава флот от близо 1 500 000 DWT при средна възраст на корабите от 7 години.

По делото са направени две подробни комплексни експертизи, разпитани са свидетели на страните и са приети десетки писмени доказателства. От тях излиза, че има сериозно разминаване между данните  - корабособственикът твърди, че е преизпълнил плана, а в документацията на Агенцията за приватизация (тя междувременно бе преобразувана в агенция за публичните предприятия) е била отчетена с над 200 х. тона по-малка товароносимост. 

 

Началото на спора:

 

Дали и какви нарушения има при изпълнението на договора за приватизация на Параходство "Български морски флот" (БМФ), ще стане ясно чак след местните избори. Това отговаря Агенцията за приватизация на въпросите, изпратени от в. Сега".

 

Ключови думи:

БМФ