Медия без
политическа реклама

България е сред страните в ЕС с най-дълга работна седмица

03 Юни 2024
Строителството е сред икономическите дейности с най-дълга работна седмица, показват данните на Евростат
Илияна Кирилова
Строителството е сред икономическите дейности с най-дълга работна седмица, показват данните на Евростат

България е сред страните в ЕС с най-дълга работна седмица. Това показват наскоро публикувани данни на Евростат колко часа седмично работят европейците.

При средно за целия ЕС 36.1 часа през 2023 г. най-дълга работна седмица имат Гърция (39,8 часа), Румъния (39,5), Полша (39,3) и България (39,0). 

На другия полюс са Холандия - с най-кратката работна седмица (32,2 часа), следвана от Австрия (33,6) и Германия (34,0).

В статистиката на Евростат се включва както работата на пълен, така и на непълен работен ден и засяга общия брой часове, които един човек действително е прекарал в трудова дейност седмично на основната си заетост. Т.е. включват се всички отработени часове, включително допълнителните, свързани с основната работа, независимо от получените компенсации. В същото време се изключват периодите на отсъствие от работа поради болнични, празници и времето за пътуване до работното място.

 

По дейности, най-дълго се работи в селското, горското и риболовното стопанство (41,5 реални работни часа), минното дело и кариерите (39,1) и строителството (38,9), докато най-кратките работни седмици са регистрирани в домакинството (като работодатели - 26,7 часа), в образованието (31,9) и изкуството, развлеченията и отдиха (33,0).

В повечето страни от ЕС през 2023 г. самонаетите са работили повече часове на седмица от наетите служители, с някои изключения, като Кипър и Естония, където наетите са се трудили средно повече от работещите за собствена сметка (съответно +5,7 и +4,6 часа повече).

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата