България пласира рекорден външен дълг, който може да достигне 4 млрд. евро. Страната ни е предложила днес три емисии облигации в евро и долари с помощта на банките-консултанти BNP Paribas, Citigroup, ING и UniCredit. По-късно днес се очаква да станат ясни и лихвите, на които сме продали облигациите, както и точният обем, който ще одобри Министерство на финансите. Възможно е официалната информация да бъде публикувана утре.
По информация от пазара през деня заявеният интерес е бил солиден, което е позволило условията да се подобрят, съобщи "Капитал".
Във вторник са проведени срещи с инвеститори, от които са станали ясни параметрите на трите емисии.
Единият транш е за 8-годишни еврови облигации, като първоначалните разговори са за цени около 165 базисни пункта над междинните суапове. При котировките от сутринта това съответства на около 4.10-4.15% доходност. Заявките за този транш обаче са надхвърлили 4.6 млрд. лв., което е позволило лихвата да се смъкне до 3.95%. Възможно е още "изпиляване".
За 20-годишните еврови облигации първоначално подадената индикация е за 220 базисни пункта над междунните суапове или около 4.70% лихва. Там подадените поръчки са били за над 2.8 млрд. евро и е възможно постигане на по-добра за нас лихва от около 4.5%.
Третото предложение е за 12.5-годишни облигации, деноминирани в долари, с падеж 5 март 2037 г. След поръчки за над 4.1 млрд. долара първоначално търсената лихва от 5.50% е паднала на 5.30%.
България продава облигации, деноминирани в щатски долари, за първи път от 22 години, докато се опитва да запълни бюджетния дефицит и да изплати падежиращ дълг на фона на продължителна политическа криза, посочи Bloomberg.
Агенцията припомня, че страната ни се готви за предсрочни избори през октомври - седмите поред за последните три години и половина, тъй като политическите партии все още не успяват да сформират стабилна коалиция с мнозинство. Временното правителство, назначено във вторник, се стреми да покрие облигации на стойност 1,5 милиарда евро с падеж следващата седмица и да финансира планирания бюджетен дефицит от 3% от БВП, което е близо 6 млрд. лв.
Досега чрез поредица аукциони на вътрешния пазар финансовото министерство вече си набави 1.7 млрд. лв.. Според бюджета за тази година правителството може да продаде общо 11.7 милиарда лева нов дълг. Заемането на траншове от вътрешния пазар започна от началото на април, когато бе назначено служебното правителство на Димитър Главчев.