Медия без
политическа реклама

В България заплатите ще растат два пъти по-бързо от цените

През 2024 г. държавните разходи ще са основен двигател на икономиката, твърди анализ на Allianz Trade

Заплатите ще растат над два пъти по-бързо от инфлацията през 2024 г.  Това прогнозира компанията за застраховане на търговски кредити Allianz Trade (преди Euler Hermes) в новия си доклад за България.

Очакваното покачване на заплатите е 9%, докато средногодишната инфлация ще е около 4%. Така макар ръстът на възнагражденията да се забавя в сравнение с 13,5% за 2023 г., те ще изпреварват убедително увеличението на цените.

Една от водещите причини за тази тенденция е високата заетост - на пазара на труда има много малко свободни кадри и фирмите ожесточено ще се състезават за всеки качествен работник. 

Анализаторите на Allianz Trade очакват по-слаб ръст на потребителските разходи – едва 2% за 2024 г. спрямо 5,5% и 3,7% съответно през 2023 и 2022 г. Възпиращ ефект върху харченето ще оказват покачването на лихвите по заемите и затягането на изискванията на отпускане на кредити. 

В доклада се посочва, че основен двигател на икономическия растеж в България тази година ще са публичните разходи. Тоест очаква се правителството да форсира инвестициите. 

От Allianz Trade очакват сравнително добра година за българските износители - в крак с раздвижването на експортните пазари. Предвиждането за 2024 г. е за ръст от 4,2% - след свиването с 2,5% през 2023 г. 

Като цяло прогнозата е за умерен растеж на българската икономика  - около 2% за 2024 и 2,5% за 2025 г.

 

Плюсове и минуси

"Наличието на валутен борд и традиционно предпазливата финансова политика на България осигуряват устойчивост. Валутният борд обаче до голяма степен неутрализира паричната политика, като ограничава използването ѝ за противодействие на ценовия натиск от 2021 г. насам. Затова очакваме валутната стабилност да се запази, но ценовата стабилност няма да бъде напълно възстановена преди 2025 г.", коментира д-р Манфред Щамер, главен анализатор на Allianz Trade. "Прогнозата ни е България да се присъедини към Еврозоната най-рано през 2025 г.", допълва той.

Бизнес средата в България е оценена като "адекватна с някои неотстранени слабости". Сред основните предизвикателства пред българската икономика експертите за поредна посочват нерешените проблеми с корупцията и ефективността на съдебната система, нестабилността на правителството и общественото недоволство от стандарта на живот. Те обръщат внимание и на уязвимостта от външноикономически сътресения заради голямата експортна зависимост.

Последвайте ни и в google news бутон