Офисът на "Електрохолд" в Ловеч се изпълни днес с десетки абонати, подаващи жалби за обезщетения заради липсата на електричество дни наред по Коледните и Новогодишните празници. Жители от региона използваха случая отново да протестират пред сградата на електроразпределителното дружество.
По данни на кмета на Ловеч Страцимир Петков все още има единични абонати в областта, които са без ток.
Припомняме, че в областта редица населени места останаха без ток от 25 до 28 декември, а някои и до късния следобед на 30 декември. Авариите бяха породени от обилен снеговалеж, съборил далекопроводи, електрически стълбове и жици, които аварийните екипи дни наред не можеха да поправят.
Кметът на село Родювене Игнат Игнев, който е председател на Сдружението на кметовете и кметските наместници, алармира за нов проблем. "Електрохолд" е дал прекалено кратък срок за подаване на искания за обезщетения и много от жителите в селата без ток не могат да посетят офиса на дружеството, за да се възползват от това свое право.
"Според общите условия на ЕРП-то този срок е 5-дневен и изтича днес на 2 януари. Няма физическа възможност всички потърпевши да се организират и да дойдат до офиса на дружеството в Ловеч". Искаме "Електрохолд" да удължи срока за подаване на жалбите или да организира изнесени приемни, за да може възрастните хора да се възползват от правото си на обезщетение", каза Игнев пред БНР.
По-късно от "ЕРМ Запад" - дружество към "Електрохолд", уточниха, че няма срок за подаване на заявленията за получаване на обезщетения до компанията заради прекъсване на електричество. Клиентите на "ЕРМ Запад" могат да подадат заявление в свободен текст на имейл на дружеството за връзка с клиенти, през формата на сайта "Пишете ни", или в търговски център на компанията, съобщиха от дружеството за БТА.
Около 100 до 200 лв. би трябвало да получат пострадалите от авариите и прекъсването на захранването с електричество около Коледа. Такива случаи имаше и на много места в Западна България, които се обслужват от "Електрохолд". Регламентираните обезщетения, които се дължат от ЕРП-тата при прекъснато електроподаване са в размер 30 лв. за липса на ток повече от 24 часа, плюс 20 лв. допълнително за всеки следващи 12 часа.
Протестиращите са недоволни и от повишението на цената на тока за бита от 1 януари - за абонатите на "Електрохолд" цената се увеличава с 8,36%.
"Проблемът не е само зимата, целогодишно спират тока, понякога по три пъти на ден. Хората освен на тъмно и студено, стоят и без вода, защото помпите не могат да качват водата до резервоарите. Брутално е увеличението на цената при това ниско качеството", коментираха пред БНР протестиращи пред офиса на "Електрохолд" в Ловеч.
Още на 30 декември кметът на града Страцимир Петков подаде колективна жалба до омбудсмана, Министерство на енергетиката и електроразпределителното дружество. До края на януари се очаква служебният кабинет да разпредели и допълнителните компенсации за близо 20 000 пострадали домакинства в размер на 2 млн. лв.
В протеста днес отново се включи кметът на Ловеч, който поясни, че продължава да се събира информация от кметовете и кметските наместници в селата за домакинствата, които останаха дни наред без ток. След обобщаване на тези данни ще бъде подаден колективен съдебен иск срещу дружеството.