Кметове, държава и еколози са виновни за липсата на ток в редица населени места у нас дни наред от Коледа насам. Това стана ясно от коментарите на собственика на "Електрохолд" Асен Христов пред Нова тв. Компанията осигурява електрозахранването в Западна България.
"Направено е всичко възможно и продължава да се прави", каза пред Нова тв Христов и обяви, че все още са без ток само отделни абонати - "под 10 случая" - в някои населени места в Ловешко и Самоковско. В същото време 97 служители работели на терен денонощно по отстраняване на авариите с пречупени далекопроводи и стълбове и скъсани жици от паднали дървета заради мокрия сняг в труднодостъпни места. На недоволни жители от самоковски села, които протестираха пред камерите на Нова тв заедно с кмета на Ковачевци, шефът на "Елекрохолд" отвърна, че първо кметът трябва да си оправи пътищата, за да може аварийните коли да минават.
Христов разкритикува кметовете също така, че когато лятно време "Електрохолд" настоява за разширение на сервитутната зона, през която минават далекопроводите и жиците, те не дават разрешение, защото се страхували какво ще кажат "зелените". В момента отстоянието на дърветата от стълбовете е 4 метра, т.е. просеките са много тесни, затова се налагало да бъдат разширени, но кметовете не давали да се сече. "Тези кметове трябва да избират: зелените или тока", каза Христов.
Шефът на "Електрохолд" обяви, че компанията не може да прави големи инвестиции в подобряване на електропреносната мрежа, защото КЕВР няма да им ги признае, за да не скочи цената на тока за бита. И призна също, че компанията ще предпочете да инвестира в мрежите на големите градове, а не в населени места с по 200-300 абонати. По думите му проблемът за лошата инфраструктура е в изкуствено задържаните ниски цени на тока за домакинствата. "Реалната цена на тока за бита в момента е с 20-30% по-висока, от тази на регулирания пазар", твърди Асен Христов.
ПРОТЕСТИ
Днес жители на ловешки села затвориха за 1 час пътя София - Варна при пътен възел "Абланица" от 10 до 11 часа в знак на протест, че пети ден са без ток. По думите на кмета на село Радювене Игнат Игнев около 10 къщи в селото все още са без ток. Тежко е положението и в Соколово, Дъбрава и Тепава, където от 25 декември няма електроподаване. "Провалиха си планирани празници. Дойдоха им гости, деца, внуци, които се наложи да се приберат по градовете. На хората им се развалиха хранителните продукти, разтопиха им се фризерите", обясни той пред БНР. Много от населените места на територията на общината са на помпени станции и липсата на ток доведе до сериозна криза с водата, посочи кметът. И отбеляза също, че имат много лоша комуникация с електроразпределителното дружество: "Телефоните им не отговорят. Нямаме преки линии. А информацията по сайтовете е лъжлива".
В тежко положение с постоянно спиране и пускане на тока от Коледа насам са и населени места в Самоковско, където обявиха на шега, че ще правят молебен за постоянен ток. Хората се оплакаха, че възстановеното електричество идва с напрежение от 90 волта и изгаря електрически уреди. "Водим се, че имаме ток, но не можем да го ползваме", казаха недоволни жители на Ярлово.
Комисията за защита на потребителите разпространи информация, от която става ясно, че не може да се намеси в случая с предявяване на искове за компенсации на засегнатите домакинства. Това трябва да направят самите пострадали, които трябва подадат искове пред електроразпределителното дружество или пред КЕВР. При необходимост, те могат да се обърнат и към потребителските организации за съдействие при предявяване на колективни искове за обезщетения.
Кметът на Ловеч Страцимир Петров обяви, че ще бъде подаден колективен иск към електроразпределителното предприятие, отделно ще бъде поискана компенсация от държавата.
Днес на извънредно заседание на Министерски съвет бяха одобрени 2 млн. лв. за компенсация на близо 20 000 домакинства, останали без ток по Коледа. Помощите са в размер равен на обезщетенията, които се дължат от ЕРП-тата при прекъснато електроподаване - 30 лв. за липса на ток повече от 24 часа, плюс 20 лв. допълнително за всеки следващи 12 часа. Министърът на енергетиката Владимир Малинов обяви след заседанието, че няма да бъдат забравени и небитовите потребители, останали с дни без ток. Чрез комисията за бедствия и аварии те трябва да подадат претенции, които след като обобщим, ще излезем с предложение за подпомагане, каза Малинов. Енергийният министър обяви, че близо 2500 абонати към днешна дата все още са без ток. От тях реалните потребители са под 2000.
Протест днес беше организиран и в София - пред сградата на КЕВР, която се събра на извънредно заседание. Група недоволни граждани скандираха срещу планираното повишение на цената на тока за бита от 1 януари с близо 10%, особено на фона на останалите без електричество дни наред населени места. Припомняме, че за първи път от 10 години КЕВР взима решение да повиши цената на тока в средата на ценовия сезон, който свършва на 1 юли 2025 г.
ОТГОВОР
КЕВР не предприема своеволно изменение на цената на тока от 1 януари, а изпълнява законово задължение за промяна на 6-месечен период, когато е налице съществено изменение между прогнозната цена на 1 юли и постигната цена в края на годината, както и прогнозата за следващите 6 месеца, обясни на брифинг председателят на КЕВР Иван Иванов. Той обясни, че съществено изменение означава повече от 15% разлика, а тя в момента е 30%. Ако през юли средната цена е била 173 лв. за мегаватчас, то пронозната за оставащите шест месеца е 220 лв.
Иванов обясни, че енергийният регулатор не е Комисия за защита на потребителите, и освен за крайните клиенти - домакинствата, трябва да мисли и за енергийните дружества да не изпаднат във финансова несъстоятелност.
"Искането да бъде замразена цената на тока от 1 януари ще постави електроразпределителните дружества в тежка финансова криза. Защо те да носят вина и да им се отнема от цената? С какво са виновни енергетиците в АЕЦ "Козлодуй" или енергетиците в ТЕЦ "Марица изток 2", мини "Марица изток"? Топлофикациите в цялата страна работеха без съществени прекъсвания", каза шефът на КЕВР.
Според Иванов непрекъснатото искане за задържане на цената на тока за бита не е отговорно решение. Той дори призова протестиращите пред сградата на КЕВР да отправят исканията си и пред социалното министерство, чиято наредба за енергийно бедните и енергийно зависими граждани и тяхното подпомагане още не е влязла в сила. По думите на Иванов не е справедливо собствениците на "къщи като дворци" във Витошката яка да плащат същата цена на тока като бабата на село.
По повод недоволството на хората от тежките и продължителни аварии на електропреносната мрежа, той обяви, че е издал заповеди за проверки на трите ЕРП-та, доколко изпълняват лицензионните си задължения. Проверките щели да бъдат както по документи, така и на място. Иванов отрече комисията да е поставяла ограничения за разходите на ЕРП-та за инвестиции, както твърди шефът на "Електрохолд". На дружеството е одобрена инвестиция за 100 млн. лв. миналата година и предстои да бъде инспектирано доколко тя е изпълнена.
По повод внесеното вече от ДПС-Ново начало искане в Народното събрание за оставка на членовете на КЕВР, Иванов припомни, че неговият мандат е изтекъл още през 2020 г. и вече две години и половина очаква да бъде избран нов председател. "Само мога да благодаря на Пеевски, ако успее да реализира в НС избор на нов председател с висок професионален опит, морал и принципност във взимане на решенията", каза Иванов.
МЕРКИ
Министърът на енергетиката обяви, че ще предложи на Народното събрание законодателни мерки, които да минимизират в бъдеще подобни аварии. Една от мерките е завишаване на санкциите за ЕРП-та, които не изпълняват задълженията си според издадения лиценз за осигуряване на електроенергия до крайните потребители. По думите на Малинов в момента тези санкции са прекалено ниски. Той обаче е съгласен със забележката на шефа на "Електрохолд" за неподдържани сервитутни зони и че те трябва да бъдат разширени.
ЕРП-тата да бъдат задължени всяка година да отделят определен процент от инвестиционните си разходи за поддържане и ремонт на електропреносната мрежа, предлага още енергийният министър. Необходими са фиксирани разходи за подмяна на стълбове и кабели, защото голяма част от тях се експлоатират вече 40-50 години и това е част от причините за авариите, каза Малинов. Той призова КЕВР подробно да провери дали и как дружествата са извършили инвестиционните си разходи, заложени в годишните планове.
БЕЗ РЕФОРМИ
Инвестициите в мрежови услуги не означават, че непременно цената на тока трябва да скочи, коментира пред Нова тв Валентин Колев, председател на Българската браншова камара на енергетиците. Той посочи, че проблемът с прекъсването на електрозахранването всяка зима заради обилен снеговалеж може да бъде решен с окабеляване под земята или с увеличаване на механичната устойчивост на далекопроводите и стълбовете.
Големият проблем е лошото управление на регулирания пазар на електричество, смята енергийният експерт Мартин Владимиров. Според него либерализацията на този пазар ще реши много свързани проблеми. Един от тях е изкуственото поддържане на ниски цени на мрежовите услуги, което е причина за остарялата електропреносна мрежа у нас. "Тепърва и в София ще има големи проблеми с електрозахранването, например в новите квартали", каза експертът.
Той обърна внимание и на регулатора КЕВР, който трябва да бъде по взискателен и да следи не само на хартия дали електроразпределителните дружества извършват заложените в плановете им инвестиции. "Досега не сме видели някой от мрежовите оператори да бъде глобен от КЕВР", каза Владимиров. Според него регулаторите изкуствено се държат с недостатъчен щат и възможност за контрол.
Голям проблем е, че няма и публични инвестиции в електропреносната мрежа, въпреки предвидените средства от европейски фондове като например Модернизационния фонд, коментира експертът.
Припомняме, че с две години закъснение, едва преди седмица правителството сключи договори с електроразпределителните дружества и държавната ЕСО за над 300 млн. лв. от този фонд за модернизация на мрежата и умни електромери.