По сметката на Държавната консолидационна компания (ДКК) са възстановени 45 млн. лв. от нереализирания правителствен комплекс, похвалиха се от икономическото министерство. След повече от две години бавене, частното дружество, на което е било възложено да строи комплекса, най-после е върнало част от парите.
Тази сума обаче е само половината от дадените авансово 84 млн. лв. на консорциума "Планекс-ГЕС" - изпълнителят на мегаломанския проект на стойност 230 млн. лв., който трябваше да събере на едно място всички министерства - на територията на "София тех парк". Консорциумът, в който влизат фирмите "Планекс" и "Грийнтех инженеринг Солюшънс", бе избран без търг и конкурс в края на третото правителство на Бойко Борисов по изключително порочна схема - с инхаус договор. Възложител е небезизвестното държавно дружество "Монтажи", но парите ги е осигурила ДКК, която за целта е теглила кредит от държавната Банка за развитие.
"С връщането на тези 45 млн. лв., както и с други възстановени средства, ДКК ще погаси поне 90 млн. лв. от задълженията си към ББР, с което ще спре изплащането на десетки милиони лихви", обяви министърът на икономиката Богдан Богданов.
Нещо повече - ще бъдат вдигнати обезпеченията на заложените публични предприятия, сред които са "Ел Би Булгарикум", "Кинтекс", НИТИ и други. „Така ще гарантираме бъдещото развитие на дружествата, както и работните места на заетите в тях 5500 души“, коментира още министър Богданов. Той разясни, че в момента тези държавни дружества са солидарни длъжници и ако ДКК не може да си плаща кредита, ББР може да ги придобие.
В периода 2016-2022 г. ДКК е теглила кредити от ББР за над 152 млн. лв. като към момента са изплатени над 22 млн. лв. лихви по тях, уточняват от министерство на икономиката.
Не е ясно защо ДКК не може да си върне останалите 40 млн. лв. от авансово преведената сума, тъй като на практика "Планекс-ГЕС" не са свършили почти нищо по проекта. Той беше прекратен в зародиш, веднага след като първото служебно правителство на Стефан Янев пое властта.
"В момента имаме само един идеен проект за правителствения комплекс, който дори не е одобрен от възложителя "Монтажи", каза министър Богданов пред бТВ. По думите на Богданов няма необходимост от такъв комплекс, той е бил планиран набързо и без техническо задание на нуждите на администрацията, няма и яснота колко би струвал. "ДКК са се отказали от подписания договор и все още водят преговори с консорциума каква точно работа е извършена по проекта. До края на март трябва да е ясно и остатъкът от преведения аванс, който трябва да бъде възстановен", каза министърът.
Богданов увери, че продължават и всички необходими действия за защита на държавния интерес и за възстановяването на финансовите щети, генерирани в предишни години. В тях, освен нереализирания правителствен комплекс, се включват загубите за ремонтите и реконструкциите на язовирите, касаещи неправомерно разходвани средства от страна на “Монтажи” ЕАД, както и рамковият договор за придобиване на вземания и дялови участия между ДКК и търговско дружество „Кемира“.