Медия без
политическа реклама

Министър Богданов назначи нов борд на ДКК с по-ниски заплати

След 6 месеца ще прави конкурс за директорските позиции във фирмите към МИИ

28 Авг. 2023Обновена
Илияна Димитрова

Както си му е редът, нов министър на икономиката - нов борд на Държавната консолидационна компания.

Днес министърът на икономиката Богдан Богданов представи пред журналисти новия управителен съвет на подопечната му компания. Досегашните шефове, назначени от предния министър Никола Стоянов, са освободени в петък. Предстои новото ръководството да бъде вписано в Търговския регистър.

Елена Болтанджиева е новият председател на борда на ДКК,  Иван Зангочев е член на борда и изпълнителен директор. Останалите членове на борда са Десислава Чалъмова, Венелин Шъков и Николай Желязков.

"Аз лично избрах тези хора в ръководството на ДКК. Аз съм експерт, смятам, че и екипът на ДКК трябва да е от експерти", посочи министър Богданов като увери, че максимално се бил абстрахирал от политически влияния.

Богданов коментира и критиките на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов от преди два дни, че "Продължаваме промяната" "поголовно сменя бордове" на държавни фирми, докато няма парламент, и ги заменя с хора, никому неизвестни и необсъждани с партньорите в управлението.

"До момента всички механизми за координация са били стриктно спазвани. Назначаването на заместник-министри ни отне два месеца. Но тук говорим за оперативна, търговска дейност, за ефективно управление, за репутационен и финансов риск", обясни министърът на икономиката защо подмяната на ръководството на ДКК не е било консултирана с ГЕРБ-СДС.

Министър Богданов увери, че ще спази даденото вече обещание сериозно да намали възнагражденията на директорите в държавните дружества под шапката на ДКК, особено там, където има незадоволителни финансови резултати.

Самият борд на ДКК също ще бъде с по-ниски възнаграждения от тези на техните предшественици. Богданов отказа да цитира точни суми, но посочи, че намалението ще бъде наполовина. Досега членовете на борда на ДКК са получавали месечно около 4500 лв., а изпълнителният директор - 14 000 лв. Освен това Богданов ще ограничи и представителните разходи на директорите. От 20 000 лв.  те ще бъдат намалени на 5000 лв. годишно, като с тях ще разполагат само изпълнителните директори.

Новоназначените директори на ДКК се оказа, че ще работят временно, защото до шест месеца ще бъде направен конкурс за постоянните титуляри на тези позиции. Такива конкурси ще има и за директорските места в дружествата под шапката на ДКК. Назначаването на временни ръководства в държавните фирми до провеждане на конкурси, каквито са задължителни по Закона за публичните предприятия, също е любим похват на всеки нов министър.

От години ДКК и дружествата под неговата шапка постоянно се заплитат в скандали. За нередности и злоуптреби в дейността на дружествата бяха сезирани прокуратура и следствие след скандални проверки на Сметната палата и Агенцията за държавна финансова инспекция. До момента обаче докладите от одитите остават засекретени заради следствените действия. Най-фрапантният случай е одитът на "Монтажи" - дружеството, което изхарчи 600 млн. лв. за ремонт на язовири, без да има нито един ремонтиран и годен за експлоатация и с необходите документи язовир.

ДКК управлява активи за над 3 млрд. лв. и 11 активни дружества. "За повечето от тях, включително и самата ДКК, не са подавани финансови отчети през последните две години, а това е пряко свързано с изплащането на дивиденти към държавата", обяви Богданов. Освен това държавните дружества към икономическото министерство нямали изготвени бизнес програми с разписани цели и бюджети.

Министър Богданов не можа да каже пред журналисти колко от тези 11 дружества са на печалба и кои са те.

Затова сега новият борд на ДКК ще прави анализ на всяко едно от дружествата под неговата шапка - какви финанси имат, какви задължения, ще изиска от тях да представят бизнес планове и прочие. 

След тези анализи, които трябва да са готови до един месец, ще се прецени в кои дружества ще се сменят ръководствата, къде трябва да се намали броят на членовете в директорските бордове и с колко да се намалят заплатите. Възможно е да се премине и към пеструктуриране на дружества. "Ако няма ефективност и финансовите резултати са лоши - ще има смени", обяви Богданов.

"Няма как държавата да плаща заплати на директори като в частния сектор. Ако някой се чувства много компетентен и с големи мениджърски възможности, да отиде в частния сектор", каза икономическият министър.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Богдан Богданов, ДКК

Още по темата