Медия без
политическа реклама

Драгомир Стойнев призна: Може да губим пари, ако плащаме газ в рубли

Санкциите на Запада работят - "Газпром" очаква най-слабото си производство от 2017 г. насам

01 Май 2022Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Драгомир Стойнев

Курсът на рублата спрямо долара и еврото се определят от Руската централна банка и наистина има риск да изгубим пари, ако плащаме газа по този начин. Това заяви пред БНТ Драгомир Стойнев, депутат от БСП и бивш министър на икономиката. Така социалистът потвърди обясненията на правителството "Петков", че новият механизъм на плащане на газовите доставки, въведен едностранно от Кремъл в нарушение на договора, крие капани и  затова е неприемлив за България. 

Ако "Булгаргаз" беше подписал анекса с "Газпромекспорт" за плащане в рубли, цената на природния газ за месец май щеше да е минимум 11 % по-висока.

Все пак Стойнев не пропусна да критикува кабинета: "Трябваше да сме подготвени за ситуацията със спрените доставки на природен газ от Русия, а не виждам правителството да има такъв план. Но призна, че "е естествено, ако всички държави в ЕС откажат да плащат синьото гориво в рубли, и ние да откажем".

 

Междувременно стана ясно, че "Газпром" планира свиване на производството  - въпреки непрестанните заявления на Москва, че не се притеснява от европейските санкции и че ако страните от ЕС отказват да купуват руски газ, има други кандидати. 

Очаква се oĸoлo 4% cпaд в пpoизвoдcтвoтo тaзи гoдинa, е обявил, зaм.-глaвният изпълнитeлeн диpeĸтop нa "Газпром" Bитaлий Mapĸeлoв в интepвю пpeд pycĸo cпиcaниe. Прогнозата идва точно след като ĸoмпaниятa oфициaлнo cпpя дocтaвĸитe cи ĸъм Бългapия и Πoлшa, тъй ĸaтo двeтe cтpaни oтĸaзвaт дa плащат по механизма в рубли, въведен с указ на пpeзидeнтa  Πyтин.

Според Mapĸeлoв обемите ще се свият от 514.8 млpд. ĸyб. м пpeз 2021 г. до  494.4 млpд. ĸyб. през тази година.  Toвa би билo нaй-ниcĸoтo нивo нa пpoизвoдcтвo нa „Гaзпpoм“ oт 2017 г. нacaм.

Πpoгнoзaтa e пореден знaĸ зa въздeйcтвиeтo нa caнĸциитe нa Зaпaдa въpxy Pycия. Очaĸвaниятa ca  изнocът ĸъм Eвpoпa дa нaмaлee.

Oчaĸвaниятa нa pycĸoтo миниcтepcтвo нa иĸoнoмиĸaтa ca дoбивът нa пeтpoл и гaз дa cпaднe тaзи гoдинa, ĸaтo дoбивът нa гaз щe нaмaлee дo 702.4-720.9 млpд. ĸyб. м cпpямo 763.5 млpд. ĸyб. м пpeз 2021 г.

Във връзка със спирането на руския газ, в ефира на БНР Лена Бориславова, началник на кабинета на премиера Кирил Петков, каза, че не й е известно да има посредник, който да е резервирал целия капацитет за България на природния газ, който ще бъде доставен на страната ни. "Това, което знам, е, че

 

благодарение на ГЕРБ има един единствен доставчик,

 

в чийто пълен контрол България е била поставена години наред, на единствената му воля, до степен, до която е трябвало да подаряваме кученца на истинския работодател на ГЕРБ, за да можем да си гарантираме, че няма да ни спират газовите доставки. Това не е достойна позиция на България. Твърдението, че по-добре да подаряваме кученца, но да плащаме евтин газ, стъпва на грешното допускане, че руският газ е единственият газ, който България може да купи на разумни цени, а това определено не е така“, каза още Бориславова

Няма проблеми с тока

Спирането на газа от Русия няма да окаже съществено влияние на електроенергийната система на страната, защото производството на ток от газовите централи и топлофикациите, работещи със синьо гориво, е незначително, а страната ни има достатъчно производствени мощности. Това каза в ефира на БНР изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев.

Освен топлоенергия топлофикациите и заводските централи произвеждат и ток - около 350 мегават на час, обяснява Ангелин Цачев: „В момента износът на ток от България за съседните ни държави е около една четвърт от производството на ток в страната. "Износът от страната в момента варира около 1300-1350 мегавата на час. Така че сами можете да си направите сметката, че, дори да спрат да работят, те не могат да бъдат някакво фатално влияние върху цялата енергийна система".

Още повече, че в момента хилядамегаватовият 5-ти блок на АЕЦ Козлодуй е спрян за ремонт. Освен това дори да се наложи клиентите на топлофикациите да преминат към подгряване на топлата вода с ток, системата ще издържи натоварването. "В края на отоплителния сезон не би трябвало да има проблеми, може би, само единствено в София може да има някакви евентуални проблеми по отношение на разпределителната мрежа, но не вярвам, тъй като вече сме преминали критичните стойности на потреблението в страната и мисля, че няма да има този етап каквито и да било проблеми. Хората трябва да бъдат спокойни, че спирането на газа по никакъв начин няма да повлияе на електроснабдяването", смята Цачев.

Що се отнася до възможността да внесем ток от Украйна Цачев заяви: "Посоката, по която би трябвало тази енергия да дойде в страната е през Румъния. В момента на румънско-българската граница има достатъчно голям капацитет. В момента и изнасяме към Румъния, т.е. поне в тази част няма да има никакви проблеми".