559-те милиона лева, които „Национална лотария” си е спестила от такси, едва ли ще могат да бъдат събрани от държавата, показа проверка на "Сега". Органът, който трябва да излезе с решение по въпроса, е Държавната комисия по хазарта (ДКХ). Съставът й бе изцяло сменен, а двама от бившите й директори са сред обвинените от прокуратурата.
От самото начало на скандала "Национална лотария" твърди, че е плащала такса, съобразно закона и одобрените от ДКХ правила за организиране на моментните игри на лотарията. В правилата за "Ню Геймс", които са част от лиценза й, изрично пише, че тя събира комисиони за участие. Именно на това основание лотарията на Божков е начислявала по-благоприятната такса, регламентирана в Закона за хазарта. Законът предвижда при традиционната лотария такса в размер на 15 на сто върху стойността на направените залози, но за игрите, за които се събират комисиони се начисляват 20 на сто върху стойността на получените комисиони. Хазартните оператори декларират ежемесечно събраните от тях суми и дължимите такси.
В момента ДКХ е в шизофренна ситуация - от една страна твърди, че с нейно разрешение законът е бил нарушаван години наред, а от друга - иска да си прибере от лотарията невзетото през годините. В Закона за хазарта са предвидени административно-наказателни текстове, свързани с плащането на таксите, но те касаят единствено неподаването в срок на ежемесечните декларации или декларации с неверни данни. Ако комисията установи, че има невярно декларирани данни, има право да наложи имуществена санкция в размер на неплатеното, но не по-малко от 5000 лв. Не е ясно доколко в случая може да се твърди, че тези декларации са неверни, след като сумите се изчислявани на базата на официално одобрени от ДКХ правила. Отделно от това законът за административните нарушения и наказания предвижда, че извършителят на нарушение не носи отговорност за него, ако е действал в изпълнение на неправомерна служебна заповед, дадена по установен ред.
В закона няма нито дума с какъв акт и по какъв ред се установяват дължими, но неплатени такси. Подобен текст има единствено за задължения в забава. Нищо по темата не пише и в устройствения правилник на комисията, коментират експерти. Ситуацията е патова, защото ДКХ няма статут на ревизионен орган и не може да издава ревизионни актове. "Между дължим данък и дължима такса разликата е от небето до земята. На практика с изваждането на хазарта от класическото данъчно облагане той е изваден и от приложното поле на данъчно-осигурителния процесуален кодекс", обясняват специалистите. Неслучайно на сайта на комисията единствените публикувани актове за установяване на вземания са за неплатени в срок такси.
"Сега" не успя да открие по какъв ред точно е извършван финансовия контрол от ДКХ върху организираните лотарии. По закон комисията следва да приеме изрични правила за финансов контрол, но на сайта й такъв документ за лотариите липсва. Публикуван е само проект на правила за финансов контрол, но над организираните онлайн лотарии.
На фона на това юридическо блато според експерти може да се мисли евентуално за претендиране на сумите по линия на течащото наказателно производство, като неплатените такси се претендират чрез граждански иск. Че ще се върви в тази посока навежда и съобщение на прокуратурата от 4 януари. В него се казва, че специализираната прокуратура е отделила материали от образувано досъдебното производство, касаещо множество престъпни деяния, като изрично е посочено, че част от тях е и неплащането на значителни по размер такси по закона за хазарта. По това производство в качеството му на ръководител на организирана престъпна група е привлечено лицето В. Б., пише прокуратурата. И тук обаче възниква въпросът как точно ще се установи неплатеното. "Приемайки ежемесечно отчетите, комисията на практика ги е санирала. Така по същество административната процедура е приключила", коментират експерти.
Давността при неплатени такси е петгодишна и до събирането на сумите може да се пристъпи след влязъл в сила акт за установяването на задължението. Ако задължението не се покрие доброволно, се пристъпва към принудително изпълнение.
В интервю за "Свободна Европа" Васил Божков заяви, че държавата може да му иска да доплати суми само за един месец назад. Не стана ясно на какви законови основания стъпва това твърдение, но лотарията явно изхожда от ежемесечния режим на деклариране на таксите. На фона на този скандал битката следва да е режимът на таксите да се премахне и хазартът да се върне към класическото корпоративно облагане, изтъкват експерти.
ТЪЛКУВАНЕ
Междувременно Държавната комисия по хазарта излезе със становище как следва да се прилага Законът за хазарта в частта облагане на лотариите. От него става ясно, че от хазартните оператори се иска да преработят както правилата за организиране на игрите, така и последващия режим на заплащане на таксите. В становището е указано изрично, че правилата за организиране на конкретните игри не могат да влизат в колизия със закона и следва да бъдат променени, ако това е така. ДКХ изтъква, че по силата на закона комисиони могат да се събират само в турнири с игри в игрални казина и турнири с игрални автомати (б.р. това не е изрично записано в закона). Ако се съобрази с това, "Ню Геймс" трябва да изготвят нови правила за моментните лотарии и да преминат към облагане с по-високите такси - 15% върху стойността на направените залози. От ДКХ изтъкват, че при подаване на декларация, която не е съобразена с тези изисквания, ще налагат имуществена санкция за декларирани неверни данни в размер на неначисленото. В становището се говори само за бъдещи декларации и не се обяснява по какъв ред комисията ще претендира неплатените дотук суми. "Сега" не успя да получи коментар от "Ню геймс" за становището на регулатора.