Медия без
политическа реклама

Държавата натрупа над 500 млн. лв. дългове към строителния бранш

02 Апр. 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Държавни ведомства и общини дължат на строителните фирми над 500 млн. лв., обяви пред "Сега" депутатът от БСП Дора Янкова. Тя е задала въпрос на финансовия министър Владислав Горанов защо плащането на този огромен ресурс се бави, а в същото време правитестството всеки ден обяснява колко е важно в кризата да се защитят бизнесът, работещите и техните доходи. В последните дни зачестиха оплакванията от бранша, че изнемогва, защото остава и без клиенти, и без финансов ресурс. 

"Представители на строителната камара ми казаха, че имат да получават над  215 млн. лв. по 347 договора за обществени поръчки", обясни Янкова. Става дума за изпълнени строителни дейности до 13 март, когато бе въведено извънредното положение. Фирмите са представили фактури за свършената работа, но възложителите -  държавата и общините, не са се издължили.  

"Отделно от това имат много изработени и неразплатени дейности по договори с пътната агенция (АПИ), на стойност около 300 млн. лв.", посочи Янкова. Документите за част от тях още не са оформени, поясни депутатът. Проблемът е, че заради закъсняващите плащания фирмите не могат да осигурат заплатите на персонала си, а при липсата на нови поръчки в момента единствен изход са съкращенията.

"Говорим за бранш, в който работят 5400 фирми с близо 200 000 заети. За миналата година техният принос е 14% от икономиката, от брутния вътрешен продукт", подчерта Янкова. Тя очаква министър Горанов до петък да й отговори на въпроса - в писмена форма, тъй като Народното събрание вече работи в условия на извънредна ситуация и не се знае кога изобщо ще бъдат възобновени пленарните заседания и парламентарният контрол.

Парадоксалното е, че правителството и депутатите направиха спешно Закон за мерките в извънредното положение. В голямото бързане бяха приети недомислени текстове, които на практика затрудняват стопанския оборот и насърчават неплащането на задължения.  

"Най-важната антикризисна мярка в момента е да се поправи този закон, който допринася за блокажа на икономиката, коментира икономистът Петър Ганев. "Всякакви срокове и процедури бяха ненужно замразени (чл.3 и чл.4 от Закона за извънредното положение). В момента например не могат да се издават строителни разрешителни, т.е. фирмите не могат да започнат нови проекти. Пример - 20 млн. евро инвестиция е замразена, тъй като не може да се направи 9 метра! връзка с електрическата мрежа!, посочи Ганев.  "Икомиката беше, общо взето, отменена - вижте чл.6. Законът отмени последиците при забава за плащане на задължения на частноправни субекти. Това е огромна предпоставка (вече се и случва) за рязко нарастване на междуфирмената задлъжнялост.  Каквито и мерки да се предприемат за подкрепа на бизнеса, недомислените текстове в закона може да ги обезмислят,  коментира икономистът.

 

АПЕЛ

Не искаме подаяния и подаръци, само искаме държавата да създаде условия и възможност производствата, включително строителството, да продължат да работят в ситуацията на коронавирус при спазване на определени мерки. Това написа в отворено писмо до властта Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП).

„При спиране на административния и производствен процес ефектът за стопанството на страната ще е пагубен. Ще се появи огромна маса от безработни граждани, за които държавата няма да има ресурс за социални помощи и осигуряване. Само в строителството са заети над 200 000 работници, които осигуряват препитанието на над 500 000 души. Няма да могат да се обслужват кредити, което ще доведе до блокиране в банковия сектор. Ще фалират много производства и стопански дейности, което драстично ще намали приходите към бюджета. Той от своя страна няма да може да изплаща пенсии и заплати. Няма да могат да се финансират жизнено важни сектори като здравеопазване, образование и вътрешна сигурност. Това ще доведе до истинска и комплексна криза в обществото, предупреждават от НАСП.

Строителните предприемачи настояват за създаване на икономически съвет от доказани експерти, които да анализират текущата ситуация и да предложат адекватни мерки за оцеляване на бизнеса в България в условията на коронакриза и извънредно положение. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата