Държавата най-после се зае да електронизира услугите на службите по геодезия и картография и да премахне издаването и разнасянето на хартиени документи между различните институции.
С промени в Закона за кадастъра и имотния регистър гражданите и бизнесът спират да са „куриери“ на документи като например хартиени скици на имоти между институциите, обявиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Ведомството пусна за обществено обсъждане законовите промени, с които се намалява административната тежест за всички, ползващи кадастрални услуги - граждани, бизнес и различните институции.
Услугите на Агенцията по геодезия и картография стават електронни, като различните администрации и съдебни органи ще може да получават необходимите документи служебно и безвъзмездно. Така на граждани, фирми и други организации ще бъде спестено време и финансови средства за издаването на документи, а също и за транспортни разходи, защото няма да се налага да пътуват до областния център, в който се намират гишетата на службите по геодезия, картография и кадастър.
Изцяло се променя моделът на предоставяне на административни услуги, като водещ става електронният документ, посочват от МРРБ. Например различните администрации, съдебните органи, лицата с публични функции и организациите, предоставящи обществени услуги, вече няма да изискват от гражданите и бизнеса скици на имотите и други хартиени документи. Те ще бъдат предоставяни от АГКК по електронен път.
Друга част от промените в закона предвиждат централизирано разпределение на услугите чрез модернизирана информационна система, като се следи за равномерно натоварване на служителите на АГКК в цялата страна. Поддържането на кадастралните карти и регистри в актуално състояние ще се извърша електронно, без значение къде се намира имотът. Така например служител в Смолян ще може да обработва заявка на потребител от Видин. Това ще съкрати вписването на необходимите изменения за имотите.
Заради дигитализацията на кадастралните услуги се предвижда закриване на изнесените работни места на кадастъра за административно обслужване в различни районни и съдебни администрации. Така ще се оптимизира недостатъчния състав на кадастралните служби и ще се пестят бюджетни средства. Предлага се още да отпадне изискването за членство в Камарата на инженерите по геодезия по постоянен адрес.
С въвеждане на новите функционалности в информационната система, идентификаторът, който се дава при възникване на нов имот, ще се предоставя централизирано от информационната система на кадастъра, а не от съответната служба.
Премахва се нормативното изискване кадастралната карта и кадастралните регистри да се изчертават на полиестерна недеформируема материя - те ще се създават, поддържат и съхраняват само в цифров вид.
Общините ще бъдат задължени да осигуряват на експлоатационните дружества безвъзмезден достъп до специализираните карти и регистри за устройствено планиране, когато данните от тях са им необходими във връзка с инвестиционно проектиране. Съществено ще бъде съкратено и времето за провеждане процедурите по отстраняване на явни фактически грешки, които много често фатално забавят изпълнението на инфраструктурни обекти. Въвежда се възможност за отстраняване на несъответствията в границите на поземлените имоти в неурбанизирана територия, по искане на заинтересовано лице. Предложено е и изменение, с което всички строежи и зони на ограничение трябва да бъдат нанесени в специализираните карти и регистри преди въвеждането им в експлоатация.
Промените в законопроекта за кадастъра изпълняват националните приоритети за въвеждане на електронно управление, посочват от МРРБ. Общественото им обсъждане продължава до 21 ноември.