Двойно повече са домакинствата, които не може да плащат кредитите си в годината на коронавируса в сравнение с 2019 г. Това отчитат от Асоциацията на колекторските агенции и смятат, че делът на хората в затруднение да погасяват задълженията си ще расте още.
"Трудно е да се каже каква част от хората наистина не могат да плащат, честно казано. Може да се използва за оправдание, но със сигурност трябва да отбележим, че много хора загубиха работата си, много хора бяха пуснати в неплатен отпуск", коментира пред БНР Лилия Димитрова от Асоциацията на колекторските агенции.
Средният размер на необслужваните кредити от домакинствата обаче остава на нивото на миналата година - 2200 лв. Най-много дългове се трупат в големите градове и в Северозападна България. Колекториските фирми отчитат, че вторият локдаун, въведен през ноември, е засилил трудностите с плащанията най-вече по потребителските бързи кредити и по-малко банковите. Проблеми има при погасяването и на лизингови и застрахователни вноски.
Към момента ипотечните заеми се обслужват регулярно, но се очакват проблеми през следващата година, посочи Димитрова.
София е с най-голям относителен дял на длъжниците, следвана от останалите големи градове. За първи път на картата на градовете с домакинствата с най-много задължения се появява Плевен.
Междувременно статистиката на БНБ показва продължаващ ръст на новоотпуснатите кредити за домакинства. През ноември те достигат 25,474 млрд. лева (22,9% от БВП), като спрямо 2019 г. те се увеличават с 6,9%. През ноември жилищните кредити са за 11,897 млрд. лева и нарастват на годишна база с 11,8%, докато потребителските кредити възлизат в края на ноември на 11,926 млрд. лева и са с 5,4% над нивата от ноември 2019 г.