Медия без
политическа реклама

ЕС е позлатил с над €3,3 млрд. агросубсидии 17 супербогаташи

Сред печелившите са чешкият експремиер Андреа Бабиш и бивш директор на "Лего"

04 Ноем. 2024
Илиана Кирилова

    Преди години стана ясно, че шепа български агробизнесмени получават лъвския пай от субсидиите за земеделие. Заради свръхконцентрацията на средства в едни и същи ръце ЕК наложи таван на субсидиите за един получател. Оказва се обаче, че не само у нас супербогаташи са взели от бюджета на ЕС суперпомощи, от които всъщност нямат нужда - за разлика от многото дребни фермери, които една оцеляват. Става дума за милиарди. 

    В периода 2018-2032 г. Брюксел е отпуснал над €3,3 млрд. на 17 свръхсъстоятелни европейци, в чиито портфейли има и земеделие, разкри британският "Гардиън". Сред големите печеливши са компании на бившия чешки премиер Андрей Бабиш, на британския бизнесмен Джеймс Дайсън - "царят на прахосмукачките" и радетел за Брекзит, на собственика на  футболния клуб "Улвърхямптън Уондърс" Гуо Гуангчанг.

    Други впечатляващи имена от списъка на "Гардиън" са датчанинът Кйелд Кирк Кристиансен, бивш главен директор на Lego, и германският месарски магнат Клеменс Тьонис.

    Една трета от бюджета на ЕС е отреден за "Общата селскостопанска политика", която по никакъв начин не гарантира, че щедрото подпомагане отива при фермери, които реално имат нужда от него. 

    През годините десетки журналистически разследвания разкриха, че в различни държави сред топ получателите на агросубсидиите има висши политици, членове на кралски семейства, корпоративни гиганти и дори летища и спортни бази.

    Темата за прекомерната концентрация на помощите стана актуална и заради България, където избуя явлението "субсидийни милионери". Емблема на този феномен е агробизнесменът Светлозар Дичевски, чиято група "Октопод инвест" година след година получаваше подкрепа от порядъка на 20-25 млн. лева. 

    Сдобиването с информация за субсидираните е трудно не само в България, но и в целия ЕС. Проучване, проведено по поръчка на Комисията за бюджетен контрол на Европейския парламент през 2021 г., установи, че „в момента де факто е невъзможно“ да се идентифицират най-големите крайни бенефициенти на финансиране от ЕС с пълна сигурност.

     

     

    Последвайте ни и в google news бутон

    Ключови думи:

    агросубсидии