Медия без
политическа реклама

Агроминистерството пише закон за браншовите организации

Чиновници в болнични бавят заповедите за директните плащания

12 Апр. 2022Обновена
Илияна Кирилова
Животновъдството у нас от години е един от най-слабо субсидираните сектори.

„В най-кратки срокове ще представим и Закон за браншовите организации в земеделския сектор. Надявам се в рамките на месец да бъде пуснат за обществено обсъждане“. Това заяви пред БНТ министърът на земеделието д-р Иван Иванов. “В момента немалка част от тези организации представляват може би само себе си. Нашият фокус са малките и средни стопани, които са гръбнакът на нашето земеделие и няма как да концентрираме всички средства в 4-5 души. Искаме за тези хиляди производители да е привлекателно българското село и съответно продукцията им да се конкурентна на вносната“ поясни министърът.

Във връзка с призивите на животновъди да подаде оставка, той добави, че политизацията на земеделието не е от полза на никой. По думите му, част от хората искащи неговата оставка при предишното правителство на ГЕРБ са били съветници на тогавашния земеделския министър. „Тези политически, атаки са свързани с бившите управляващи, едва ли биха могли да разклатят управлението на министерството“, поясни министърът. Той обясни, че за пресичането на схеми като т. нар. „виртуални животни“ ще бъдат проверявани отделни земеделски стопани, за да бъде защитен интересът както на данъкоплатците, така и на потребителите. По думите му се полагат всички усилия за изсветляване на сектора.

 

“Ще се правят засилени проверки на място на всички, подали заявления

 

и получават средства“, припомни той и добави, че за ковид помощите ще се искат от фермерите да доказват с документи увеличените си разходи.

На въпрос защо парите за помощи за природен газ са били раздадени и на неотопляеми оранжерии, на които те не им трябват, Иванов отговори, че такова е било искането на представителите на съответните браншови организации. 

Относно твърденията за фалити на ферми от млечното говедовъдство, Иванов цитира статистика, че именно в този сектор има ръст на исканията за субсидиране и те са за по-голям брой животни, а няма фалити. „Животните са със 7% повече, спрямо миналата година“, уточни той.

Министърът на земеделието каза още, че днес ще има срещи с животновъди и растениевъди и възможностите за подпомагане ще бъдат представени в най-малките детайли. Министър Иванов отхвърли критиките за липса на помощ от страна на държавата и основен приоритет е заделените средства за земеделие да достигат до реално работещите в сектора. “Ще се разработват нов тип технологични карти, в които ще са отразени всички технологични разходи, които трябва да се покриват в съответния бранш. В животновъдството напр. нямало разработени правила. За всеки лев български или европейски

 

ще разработим прозрачен механизъм, на база на анализи и на реално направени разходи.

 

Всичко ще бъде показано, а не на разговори в някой ресторант, както общо взето така се случвало преди“, каза министърът.

Малко след срещите си с представители на секторите растениевъдство и животновъдство той призна, че има забавяне на директните плащания - заради това, че чиновници, които трябва да пуснат заповедите за плащания, били в болнични.  

„Тази година имаме безпрецедентно подпомагане на земеделския сектор със средства от страна на държавата“. Това заяви пред БНТ министърът на земеделието д-р Иван Иванов. Той посочи, че в последните дни са предприети изключително много действия в посока подпомагане на стопаните както с национално, така и с европейско финансиране.

Със средствата, които предстои да бъдат одобрени от Министерски съвет и ДФЗ, тази година земеделските стопани ще бъдат подпомогнати със 482 млн. лв. държавни помощи. „Общият бюджет, който тази година ще се изхарчи за земеделие до първото полугодие, наближава 200 млн. лв.“, допълни той.

Иванов съобщи още, че се очаква утре следобед на заседанието на УС на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) да бъде взето решение да започне прием за изплащането на тези 142,5 млн. лв. Ковид помощи за животновъди и растениевъди.

По повод посещението си в Германия и Люксембург през миналата седмица министърът заяви, че се търси допълнително подпомагане за сектора с до 5% от общия бюджет на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), като отделно Европейската комисия отпусна кризисен бюджет за европейските земеделци от 500 млн. евро, от които България ще използва 10 млн. евро

 

с възможност чрез държавния бюджет тази сума да се увеличи до 200%.

 

Относно плановете на кабинета да изкупи зърно, за да осигури продоволствената сигурност, Иванов обяви, че в момента са направен всички технически подготовки това да се случи. При пълна прозрачност са направени работни групи, в които влизат представители на НАП, ДАНС, Държавния резерв и много други институции. „Чакаме средствата, които трябва да постъпят за изкупуването от министерството на финансите, за да стартира процесът и на две седмици. Парите ги очакваме всеки момент“, отговори земеделският министър.

Чиновници в болнични бавят заповедите за директните плащания. Това потвърди министърът на земеделието Иван Иванов, на пресконференция след срещите му с представители на браншовите организации от секторите растениевъдство и животновъдство. Той добави, че не може да уточни колко време ще продължат въпросните служители да не бъдат на работа.

 

Още по темата