Медия без
политическа реклама

€268 млн. от ЕС за "Струма" може да идат за други проекти

17 Яну. 2020
БГНЕС

"България няма да загуби тези 268 млн. евро европейско финансиране за автомагистрала „Струма“, обяви председателят на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) Георги Терзийски пред bTV. От думите му се разбра, че парите може просто да се пренасочат в други проекти, за да не бъдат загубени. 

Той коментира вчерашното съобщение на АПИ, че "България оттегля апликационната форма за изграждането на автомагистрала „Струма“ през Кресненското дефиле", за да прави корекции по трасето. А това означава неспазване на сроковете и загуба на европейското финансиране за проекта.

"Ние не сме лъгали ЕС. В процедурата просто има специфични моменти. Т.е. оценката и решението по ОВОС е направено по предпроектните проучвания на трасето и проекта - разви тезата си Терзийски. - Формулярът за кандидатстване, т.е. апликационната форма вече е на друг етап на идеен проект, който развива предпроектните проучвани и има специфични отклонения, които не са в противоречие с планирането на проекта. Идейният проект също не е константа. Той също ще бъде доразвит в техническия проект, който ще определи също вече конкретните трасета и конкретни мерки. Конкретните трасета са определени и ако се види в коментарите на Европейската комисия, няма съмнения по отношение на избраното трасе, избрания вариант. Ние оттеглихме апликационната форма с цел прецизиране на мерките, които са залегнали в нея, които да съответстват на изискванията по отношение на екологията на новата ЕК и на приетия от нея Европейски зелен пакт. Прецизиране по отношение на изискванията на директивата за местообитанията, която ни налага да направим допълнителни специфични консервационни мерки и цели по отношение на местообитанията, включително и мерки, които ние сме заложили в доклада по ОВОС, че ще бъдат извършени по съществуващото трасе на Е-79. Но след изграждането на новото трасе в посока София, което обаче сега в момента изместваме преди изграждането на трасето и извършваме мерки, които могат да бъдат извършени при условията на незатваряне на сегашното трасе, за да намалим въздействието върху местообитанията във вече големия трафик при изградените вече участъци, които отвеждат в дефилето. Ние предпочетохме да се съобразим с коментарите. Подчертавам - коментарите на ЕК, и да прецизираме апликационната форма, за да имаме възможността да сме уверени в това, че няма да загубим това финансиране“.

Шефът на АПИ заяви също, че европейските пари за "Струма" може да се пренасочат и към други обекти: "Регламентът позволява да бъдат пренасочвани средства от един към друг проект. Ако условията ни накарат да го направим, ние и сега имаме готовност да предложим алтернативни проекти. Затова аз съм убеден, че България няма да загуби това финансиране и то ще бъде използвано за транспортни проекти по трансевропейските мрежи".

Въпреки това Терзийски твърди, че тъй като "Струма" е приоритетен обект, дейностите там не са преустановени. А бил приоритетен обект, защото участъкът в Кресненското дефиле има черна статистика - "за 10 г. имаме над 530 тежки пътно-транспортни произшествия с над 230 загинали и тежко пострадали". 

"Отново искам да подчертая – няма отказ от финансиране. Може да започне след ново подаване на апликационна форма и осигуряване на финансиране. Ако искаме да бъде финансирано през този програмен период, то до края на 2020 г. ние трябва да подадем апликационна форма. Но искам да подчертая, че дейностите, съпътстващи апликационната форма не са преустановени. Под дейности имам предвид избор на изпълнители, строителство и надзор. Процедурите и в момента се извършват от Агенцията и ние не сме ги преустановили именно с цел осигуряването на финансирането веднага да стартира“, обясни той.

Терзийски добави, че не се разглежда възможност България сама да финансира участъка на "Струма" през Кресненското дефиле. Шефът на АПИ категорично отрича да са нарушени европейските директиви. Еврокомисията само била коментирала графика за изпълнението на проекта - средата на 2027 г.

Терзийски разказа и откъде ще минава пътят в Кресненското дефиле: "В момента избраният вариант е ново платно на изток от сега съществуващия път - нов път, който ще бъде в посока София, и рехабилитация на съществуващия път Е-79, на трасето в посока Кулата. Трасето на Е-79, разбира се ще е рехабилитирано в габаритите на магистрален път. Ще бъдат извършени и съответните смекчаващи мерки по отношение на местообитания – водостоци, за да могат да преминават земноводни и дребни бозайници под пътното платно, мрежи за птици. Всичко това е планирано и ще бъде изпълнено априори - разбира се, доколкото е възможно да бъде направено без да бъде затварян пътят, защото той е безалтернативен - за да можем да отговорим още по-прецизно на препоръките на Еврокомисията".

Още по темата