Медия без
политическа реклама

Евроинспекция идва у нас заради аферата “Къщи за тъщи“

Три институции на ЕС ще проверят на място сигнали за корупция и злоупотреби с еврофондове

ЕК

Важна евроделегация пристига идната седмица в България заради злоупотребите с евросредства. Представители на ЕК, на парламентарната комисия по бюджетен контрол и на Европейската сметна палата идват на специална мисия, за да проучат "фактите във връзка с обвиненията в корупция и злоупотреби с публични средства в България с потенциално отражение върху финансовите интереси на ЕС", съобщават от Брюксел.

Една от основните теми в инспекцията ще е нашумялата афера "Къщи за гости". През миналия месец в Европарламента бе обсъден доклад за нарушенията в 27-те държави от ЕС при използването на еврофондовете и депутатите останаха буквално сащисани от мащабите на злоупотребите с парите на европейските данъкоплатци, отредени за селски туризъм. Евродепутатите научиха, че ползватели на средства от ЕС за създаване на поминък в аграрните райони масово са изграждали с безвъзмездните евро уж къщи за гости, а всъщност вили и дори луксозни имения за лично ползване.

Порочната практика с мнимите къщи за гости получи името "Къщи за тъщи" - заради емблематичен случай с бивш директор на фонд  "Земеделие". Оказа се, че неговата тъща се води получател на евросредства и собственик на туристически обект в с. Лиляново, който обаче не посреща туристи. 

Генералният директор на службата за борба с измамите със средства от ЕС (ОЛАФ) Виле Итала отчете през март, че у нас от 746 къщи за гости, получили над 103 млн. евро финансиране, 377 са били проверени и нито една от тях не изпълнява поставените цели за разнообразяване на икономическите дейности на регионално равнище и за разкриване на работни места. Той посочи, че българските власти са проверили 288 обекта и са установили нарушения при 253. За 158 мними къщи за гости е препоръчано вложените средства от ЕС да бъдат върнати изцяло. Общо 456 къщи са минали между капките, защото сроковете за контрол и евентуално налагане на санкции са изтекли. Санкции все пак има, но няма осъдени.

България още не може да изплати санкциите за скандалното източване на европейски средства през изграждането на мними къщи за гости. Европейската комисия очаква България да възстанови още 28. милиона евро от средствата, осигурени от бюджета на ЕС за изграждане у нас на т.

"Къщите за гости са само една от причините за проверката. Има и сигнали за злоупотреби с инфраструктурните проекти, в сметосъбирането също има индикации за неправомерно изразходване на европейски средства. Определено при инфраструктурните проекти са най-големите нередности", коментира  българският евродепутат Цветелина Петкова. Тя е в състава на европейската делегация, която ще направи своето проучване в България от 11 до 13 април.

"Трябва да бъде потърсена отговорност за злоупотребите - от онези, които са извършили нарушенията, и от онези, които са имали контролни функции, а са си затворили очите. Оттук нататък се надяваме това да не се повтаря, защото ние правим проверка за неща, които са се случили в изминалите десет години, а не което се случва в момента. Сегашните управляващи не може да носят отговорност за неща, които са се случили в миналото, но те могат да носят отговорност за подобряване на дадени процедури и контролни функции", коментира Цветелина Пенкова в интервю за EURACTIV.bg. И посочва: "Въпросът е много сериозен за българското общество. Трябва да си зададем въпроси за работата на българската прокуратура и как се проверяват сигналите за нередности и престъпления".

Какво предстои

Работната програма на евродепутатите включва срещи с висши държавни и правителствени служители, които са пряко или косвено свързани с администрирането и управлението на европейските фондове в България (от министерствата на финансите, на вътрешните работи и на земеделието, прокуратурата, Народното събрание, Изпълнителната агенция за одит на средствата от ЕС, Сметната палата, Националното сдружение на общините), както и с неправителствени организации.  Мисията ще приключи с изготвяне на доклад и на препоръки за действие според събраната информация.

Делегацията включва Томаш Здеховски (ЕНП, Чехия), Цветелина Пенкова (С&Д, България), София ин'т Велд ("Обнови Европа", Нидерландия), Виола фон Крамон-Таубадел (Зелените/ЕСА, Германия), Йоахим Кус (ИД, Германия),Ришард Чарнецки (ЕКР, Полша) и Андрей Новаков (ЕНП, България) като придружаващ член.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата